Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zájem turistů o Slovensko stoupá, nejvíce jezdí do země Češi

Vysoké Tatry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry. | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Zájem zahraničních turistů o Slovensko letos dále stoupá. Do země pod Tatrami tradičně jezdí také rekreanti z Česka, kteří tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu slovenských hoteliérů. Turistická střediska očekávají, že letos překonají rekord z předkrizového roku 2008.

Zájem zahraničních turistů o Slovensko letos dále stoupá. Do země pod Tatrami tradičně jezdí také rekreanti z Česka, kteří tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu slovenských hoteliérů. Turistická střediska očekávají, že letos překonají rekord z předkrizového roku 2008.

ČTĚTE TAKÉ

Podle údajů slovenského statistického úřadu se v zemi za první tři čtvrtletí letošního roku ubytovalo 1,34 milionu cizinců. Proti loňsku to představuje zvýšení o desetinu. Služeb ubytovacích zařízení využilo také více než 400 tisíc Čechů, což bylo o téměř procento více než v minulém roce. Vzhledem ke zkrácení doby pobytu Češi na Slovensku ale strávili dohromady o téměř dvě procenta méně nocí.

Stoupající počet domácích a zahraničních turistů přispěl k vyšším tržbám provozovatelů hotelů nebo penzionů. Za ubytování inkasovali od ledna do konce září 225 milionů eur (6,2 miliardy korun), tedy o 7,6 procenta více než ve stejném období loňska.

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso

Češi jsou z hlediska návštěvnosti dlouhodobě nejvýznamnější skupinou hostů na Slovensku. Tři z deseti ubytovaných cizinců tu tvoří právě návštěvníci z Česka. Podle odborníků to souvisí s tradičně nadstandardními vztahy mezi Čechy a Slováky, neexistující jazykovou bariérou a společnou historii obou národů.

Zimní dovolená na Slovensku se prodraží

Nadcházející zimní dovolená na Slovensku se českým turistům ovšem prodraží. Důvodem je zejména oslabení koruny po intervencích České národní banky. Vůči euru, které Slovensko zavedlo v roce 2009, česká měna za poslední rok oslabila o zhruba devět procent. Některá slovenská lyžařská střediska navíc zvýšila základní ceny skipasů.

ČTĚTE TAKÉ

Turistické regiony na Slovensku očekávají, že letos by mohly zaznamenat rekordní počet hostů. "Dobré výsledky z předchozích období naznačují, že rekord návštěvnosti bude v tomto roce překonán," uvedla Darina Bartková, ředitelka oblastní organizace cestovního ruchu regionu Liptov na severu země. Region patří k nejvíce navštěvovaným lokalitám Slovenska.

Slovenský cestovní ruch zaznamenal prudký propad v roce 2009, kdy počet ubytovaných cizinců v zemi klesl až o čtvrtinu. Kromě dopadů globální krize tento výsledek způsobilo také oslabení měn okolních zemí vůči euru, což turistům z Česka, Polska nebo Maďarska pobyt na Slovensku prodražilo.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...