Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zámek v Moravském Krumlově představí opravené komnaty

Na otevření výstavy v Praze Moravský Krumlov nevyslal své zástupce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na otevření výstavy v Praze Moravský Krumlov nevyslal své zástupce. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

MORAVSKÝ KRUMLOV Návštěvníci zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku si letos budou moci kromě opraveného Rytířského sálu prohlédnout také jeho zrekonstruované sály v prvním patře východního křídla. Opravy letos přijdou na 4,5 milionu korun, řekl v pondělí starosta města Tomáš Třetina (TOP 09). Radnice objekt opravuje s firmou Incheba, aby se do nich jednou mohla vrátit Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy. Vystavena tam byla přes půl století.

"Rytířský sál čeká výmalba a oprava parket. Zpřístupněna bude zámecká kaple a přes nově zrekonstruované prostory se příchozí dostanou až na arkádové nádvoří, které bylo léta uzavřeno," uvedl starosta. Otázkou je, co bude v sálech vystaveno.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni byl již zámek bez Slovanské epopeje. Cyklus 22 obrazů s výjevy z dějin Čechů a Moravanů, je nyní prezentován v Praze, která jej vlastní. V roce 2011 přilákala epopej do moravskokrumlovského zámku 30.000 lidí.

Loni začala jeho oprava, otevřen byl proto jen 14 dní. Prezentoval díla z kolekce moderního umění a plány oprav. Zámek v minulém roce navštívilo 2000 lidí. O tom, co v zámku vystavit, bude jednat radnice s majitelem zámku, jímž je slovenská společnost Incheba, s Moravskou galerií v Brně a dále s národní galerií a Galerií hlavního města Prahy.

Doufají v návrat

Epopej byla do Krumlova převezena po druhé světové válce ve špatném stavu, byla tam zrestaurována a následně vystavena. Její odvoz do Prahy vyvolal protesty. Odpůrci stěhování doufají, že se epopej po oprav zámku vrátí zpět na Moravu.

"Plně se věnujeme rekonstrukci zámku. Samozřejmě, že náš zájem o umístění epopeje u nás trvá," uvedl starosta.

Sezona začne na krumlovském zámku v červnu, a to zahajovacím koncertem hudebního festivalu Concentus Moraviae, který se již tradičně koná na moravských zámcích. Počítá se také s koncertem operní pěvkyně Magdaleny Kožené. Radnice nyní shání peníze na pokračování oprav zámku a rozšiřování návštěvnické trasy.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...