Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Angličané chtějí naočkovat čtyři miliony lidí týdně, za pár dní plánují návrat k ‚normálnímu‘ životu

Češi v cizině

  5:00
Matěj Mendlík žije v Anglii a tvrdí, že pandemii a očkování zde zvládají dobře, příští týden se otevírají restaurace a vláda „zrychluj“ očkování. Už nyní má vakcínu 35 milionů lidí a na řadu přichází lidí nad 40 let. „Život se tady opravdu vrací do normálu. S jarním počasím a s otevřenými zahrádkami hospůdek a restauraci je v ulicích Londýna opět živo,“ říká.

Matěj Mendlík foto: Archiv Matěje Mendlíka

Lidovky.cz: Jak to nyní v Anglii vypadá a jaká opatření zde platí?
V Anglii se začaly restrikce rozvolňovat před dvěma měsíci. Od 17. května se vrátí vše do skoro-normálu. Budou otevřené restauraci a tak podobně. 

Další příběhy Čechů v cizině čtěte zde

Lidovky.cz: Dodržují lidé opatření nařízená vládou?
Většina lidí restrikce dodržuje. V dopravních prostředcích má většina roušku a do obchodů poslušně čekají ve frontě.

Lidovky.cz: Jakou náladu pociťujete kolem sebe? Nejsou už lidé unaveni z neustálých změn?
Život se tady opravdu vrací do normálu. S jarním počasím a s otevřenými zahrádkami hospůdek a restauraci je v ulicích Londýna opět živo. Město začíná ožívat a s tím přichází i uvolněná nálada. Na začátku roku se oznámil plán rozvolňování, který se mění jen pro zahraniční cestování. Vše jde jinak podle plánu.

Lidovky.cz: Jak se v Anglii staví k vakcíně proti koronaviru a kolik lidí je naočkovaných?
Vakcínu obdrželo už přes 35 milionů lidí. Nyní se dostává na řadu generace pod 40 let. Vláda stále zvyšuje týdenní počet očkování a v plánu je nyní naočkovat přes čtyři miliony dospělých za týden.

Lidovky.cz: Dokázal byste porovnat situaci v Anglii a v Česku?
Z mého pohledu tady pandemie není tak chaotická jako v Česku - v porovnání s tím jak o tom mluví rodina doma. Přijde mi, že tady máji lidé větší přístup k informacím ohledně vakcín a celé současné situace kolem rozvolňování.

Lidovky.cz: Jak prožíváte situaci vy?
Teď už je vidět světlo na konci tunelu. Tak snad to tak vydrží a budu moci pozvat rodinu do Londýna. Bude fajn je zase vidět na živo a ne jenom přes Zoom.

Lidovky.cz: Jak je na tom tamní zdravotnictví?
Zdravotnictví to zasáhlo nejvíce a v některých momentech téměř nestíhalo. Je tady ale ohromná solidarita vůči NHS, na začátku pandemie se každý čtvrtek tleskalo zdravotníkům a lidem pracující v první linii. Celý Londýn burácel potleskem a povzbudivým křikem z oken a balkónů. To se mi velmi líbilo, protože v Česku takovou podporu znám jen při mistrovství světa v hokeji.

Lidovky.cz: Mohou lidé chodit na testy zdarma?
Ano, vše je zde zdarma v nemocnici. Testy si platíte sami, když chcete vycestovat a hotelovou karanténu si musí také každý platit sám. 

Témata: Češi v cizině

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!