Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bachledová na Slovensku: rychlá bobovka, family trať, discgolf i výlet za jezerem

Cestování

  6:31
Bachledová je slovenským letním centrem skromně usazeným do východní části Tater, které se svou nabídkou služeb dostávají do povědomí jak rodin s dětmi, tak aktivních bikerů. V Bachledce je tedy k mání bikepark, dále poctivá horská turistika, pátrací hra pro děti, bobová dráha, tubing, trampolíny, a hlavně nejrychlejší bobová dráha, na které jsme kdy jeli!

Kdo se pak chce v Bachledce hlavně svézt z kopce dolů, může pro úvodní rozjetí zvolit trasu DH Family, která je tou nejjednodušší v bikeparku. foto: Tomáš Rucký

Na kopec tu vyváží třísedačková lanovka, a to jak turisty, tak bajkery. My se...
V Bachledce je tedy k mání bikepark, dále poctivá horská turistika, pátrací hra...

Středisko Bachledová leží ve Vysokých Tatrách, takže o horská panorámata a čerstvý vzduch tady není nouze. Na kopec tu vyváží třísedačková lanovka, a to jak turisty, tak bajkery. My se nechali vyvézt i s našimi dvoukolými stroji a na doporučení se u výstupní stanice vydali doprava na Jezerské jazero. Značení k jezeru je poměrně srozumitelné a po krátkém stoupání na začátku pak už jen sjíždíte lesní cestou nějakých pět kilometrů.

Bachledová v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 6 h 19 min (mapa)
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělí 15 eur
  • Provozní doba (1.7.-18.9.) 9:00 – 18:00
  • Zapůjčení horského kola (1 den) dospělý 20 eur
  • Zapůjčení sjezdového kola (1 den) 40 eur
  • www.skibachledova.sk

Posledních pár metrů k jezeru představuje ale poměrně strmou a terénní cestu, takže je možné, že tu kolo povedete – jde však z celé trasy o krátký kousek, takže se nenechte odradit. Zpátky se vracíte jinou, ale stejně tak dobře značenou cestou, víceméně po vrstevnici a až ke konci možná někteří opět slezou z kola, jelikož poslední úsek okruhu vede nahoru po sjezdovce. My okruh dali na kole, kdo se však necítí na takovou deseti-dvanácti kilometrovou projížďku, může dát okruh pěšky. Jezero a příroda kolem něj za to určitě stojí.

Kdo se pak chce v Bachledce hlavně svézt z kopce dolů, může pro úvodní rozjetí zvolit trasu DH Family, která je tou nejjednodušší v bikeparku. Tato trasa je opravdu vhodná pro začátečníky nebo i děti, je dostatečně široká, vyhlazená, bez žádných technických překážek, ani kořenů nebo kamenů. Trasa bude samozřejmě bavit i pokročilejší bikery hlavně kvůli jejímu plynulému rázu a hravosti ať už v klopených zatáčkách nebo na terénních vlnách.

Na trati Family jde zhruba v první třetině odbočit doprava na trať podobné obtížnosti, a to na Natural trail, který představuje velmi přírodní lesní pěšinu s nějakými těmi kořínky. Na tomto trailu nenajdete jedinou umělou překážku, takže trail poctivě dostává svému jménu. Konec trailu je současně konec trati DH Family.

Až odložíte kola, můžete se směle vydat pěšky nebo lanovkou k horní stanici třísedačkové lanovky, a možná čím více dětí sebou, tím lépe. Najdete tu totiž dětské hřiště, kde kromě prolézaček budou děti nadšené i z trampolín. Tady jsme viděli od dětí (ne našich?) nejedno salto!

Trasa bude samozřejmě bavit i pokročilejší bikery hlavně kvůli jejímu plynulému...

Jak dál zabavit děti v Bachledové? Vezměte pro ně hned u nákupu lístku na lanovku i zapisovací arch pro tzv. Pátračskou hru, kde na základě souřadnic děti získávají indicie a snaží se rozluštit hádanku. Že to není úplně jednoduché, jsme se s buzolou v ruce sami přesvědčili. Pokud se ve vašich dětech ještě žádný pátračský duch neprojevil, můžete se s nimi zkrátka projít po naučném chodníku, na kterém se děti mimo jiné naučí poznávat stopy zvířátek.

U horní stanice sedačkové lanovky se můžete svézt na tubingu, který je zcela zdarma, musíte si jen kolo nahoru sami vytáhnout. Jinak to ale stojí za to, protože tubing je ve srovnání s jinými jeden z těch delších a navíc máte nahoře kyblík s olejem, kterým kolo pomažete a věřte mi, že to je dolů znát!

Další zábavou, jejíž hlavní ingrediencí je jízda z kopce dolů, je v Bachledce bobová dráha. A ta mě opravdu překvapila! Není to první bobovka, na které jsem byla, rozhodně ale patří k těm nejrychlejším, co jsem zažila! Rychlost bobu si totiž sami určujete přitáhnutím, případně odtáhnutím a můžete tak jet až 40 km/h. Na bobu si můžete užít jízdu jak sami, tak klidně s prckem na klíně. 3 jízdy tu dospělého vyjdou na 9,50 eur, dítě na 8 eur.

Abychom se trochu odreagovali od všech těch adrenalinů při jízdách z kopce dolů, zkusili jsme si další den v dolním infocentru půjčit sadu disců a zahráli jsme si discgolf. Jde samozřejmě o obdobu golfu, jen místo golfových míčků a jamek máte disky a koše. Od horní stanice k dolní na vás čeká celkem 9 košů, takže taková nevinná procházka od horní stanice k dolní může nabýt soutěžní ráz. Tip od nás k této hře: snažte se házet tak, abyste disky nemuseli hledat v lese.

Půjčovnu discgolfových sad, ale také kol najdete u dolní stanice lanovky v budově značené jako infocentrum. Za zapůjčení discgolfové hry zaplatíte 5 euro, 9 euro i s lístkem na lanovku. V obou případech pak potřebujete 20 euro na zálohu. Co se týká kol, můžete si půjčit kolo sjezdové, enduro kolo nebo klasické horské kolo. Tato půjčovna je současně i prodejna, takže tu koupíte různé potřeby na kolo, ale také suvenýry včetně památečních triček.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat