Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bavorské příhraničí láká Čechy. Třeba na stezku

Cestování

  13:00
V bavorském příhraničí roste počet atrakcí, kterým výrazně zvyšují návštěvnost čeští turisté. Zatímco v minulosti končili Češi zpravidla jen jako lyžaři na Velkém Javoru, nyní objevují i další cíle.

Stezka v korunách stromů v Bavorsku foto: Reprofoto

Skutečným hitem se pro ně letos stala nedávno otevřená Stezka v korunách stromů u německého Neuschönau, kde tvoří až 40 procent návštěvníků. Obrovský zájem mají také o zábavní park BayernPark poblíž Deggendorfu, od srpna nabízí nejextrémnější horskou dráhu v Německu.

"Němečtí provozovatelé se začali mnohem více věnovat marketingu v Čechách, snaží se zaujmout pomocí billboardů u českých silnic, rozesílají nabídky do škol a dělají další cílené akce," uvedla Simona Finková z Touristisches Service Center v německém Regenu.

Podle ní skončila doba, kdy Češi mířili výhradně na německý Velký Javor. "Například ke Stezce v korunách stromů v Národním parku Bavorský les už jezdí i organizované zájezdy, velké množství jich je z jižních Čech," uvedla. Podíl Čechů na celkové návštěvnosti odhadla na 40 procent. Nejsilnější jsou víkendy a svátky.

Turistických cílů na německé straně je podle Finkové ale podstatně víc, hlavně v národním parku. Už delší dobu roste obliba takzvaného Domu u divočiny v Ludwigsthalu, prudce stoupá zájem o BayernPark. "Dotazy na něj zodpovídáme denně," potvrdila Jitka Staňková z plzeňského Informačního centra Bavorský les - Šumava.

Adrenalinová lákadla

BayernPark nabízí na ploše 400.000 metrů čtverečních přes 80 atrakcí a leží v srdci Dolního Bavorska, v obci Fellbach, asi 110 kilometrů od hraničního přechodu Železná Ruda a 130 kilometrů od přechodu Strážný směrem na Deggendorf. Jeho atraktivitu zvyšuje v srpnu otevřená horská dráha Čarostřelec, která je nejextrémnější v Německu. "Podobný zábavní park v Čechách neexistuje. Cílí hlavně na rodiny s dětmi a školy, nabídka je skutečně široká," dodala Finková. Návštěvníci mohou vyzkoušet rafting na divoké vodě, jízdu jeskyní na drakovi, dobrodružné lesní hřiště, olympiádu zvířat, horolezeckou stěnu, letní bobovou dráhu, vikingskou loď a další.

Nejkrásnější výlety po České republice

Velké mechové jezírko

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Trendem letošního roku je podle Staňkové snaha skloubit turistiku nebo cykloturistiku s dalším sportovním nebo kulturním vyžitím. Například Plzeňané se hodně zajímají o výlety do Německa v jednodenním dosahu, tedy o oblast Železnorudska, Velký Javor i o třítisícový Bodenmais ležící asi 20 kilometrů od Železné Rudy. Právě v Bodenmaisu začíná přibývat Čechů, kteří si v lázeňském městečku zaplatí hotel a přenocují tam. Velká poptávka je i po cyklotrasách na bavorské straně, roste i zájem o akvaparky, třeba v Bad Füssingu, Zwieselu, Lamu. Láká také Geisskopf - největší bikecentrum ve střední Evropě.

Přesné statistiky o podílu turistů z druhé strany hranice Němci zatím většinou nemají, návštěvy Čechů jsou totiž zpravidla omezeny jen na den a většina z nich při koupi vstupenky v pokladně mluví německy. Podíl na celkové návštěvnosti tak odhadují například podle počtu aut s českou poznávací značkou stojících na parkovištích před areály.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat