Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Budapešť aneb Město cyklistům zaslíbené

Slovensko-cest

  6:53
Že je Budapešť krásná, o ní prozradí již prvních pár stránek z turistického průvodce, ale i přes vysoká očekávání na mne dokázala zapůsobit ještě mnohem více. Do Budapešti jsem poprvé zavítala během svého balkánského tripu z Prahy do Istanbulu, na kterém jsem si sama na vlastní kůži zkoušela novodobý fenomén sdílené ekonomiky.

Lucie Radová v Budapešti foto: Lucie Radová

Cestujte s LN
Hledáte tipy na letní výlety v Česku? Nenechte si ujít Léto s LN. Více >

Po mém prvním zážitku se spolujízdou s BlaBlaCar a seznámení se s Maďarem Zsoltem, který se stal mým řidičem a parťákem na cestě přes Čechy, Moravu a Slovensko, jsem se vrhla do objevování tohoto krásného a historickými památkami oplývajícího města. Na kráse a atmosféře ještě přidala téměř magická bouřka, která mě zastihla při objevování historického centra a návštěvy maďarského parlamentu.

Maďarský parlament

Co každého zaujme hned na první pohled, jsou všudypřítomné a překrásné fontány, které zpříjemňují pobyt v Budapešti na každém kroku (Praho styď se, máš co dohánět!). Tím největším kouzlem hlavního města Maďarska se pro mě stal fakt, že je Budapešť krásně placatá, a tak se na ní dá výborně jezdit na kole – a na první dojem je tu vše cyklistům uzpůsobeno, prostě jedna velká cyklostezka.

V lázních
Lázně Géllert

Na výletě po Budapešti

Už během prvního dne jsem si také všimla, že se tu kola dají půjčit přímo na ulici. Jsou zaparkované v pevně daných stanovištích a můžete s nimi tak kdykoliv vyjet. Úkol pro ráno byl jasný, zmocnit se kola i za cenu, že bych ho měla z těch doků vypáčit. Nechybělo mnoho a málem k tomu došlo. Naštěstí asi po hodině a půl čekání jsem se svého kola dočkala. Stanoviště s těmito koly jsou hlavně v centru prakticky na každém rohu. Takže jsem s ním nejdříve zajela na oběd za novými maďarskými kamarády, kteří se chopili role průvodců po městě.


Pohlednice z cest na větší mapě

Jízda se Zsoltem se tedy skutečně vyplatila. Poté jsem se již vydala na malou okružní jízdu městem a nakonec jsem zaparkovala před lázněmi Géllert, kde mě naprosto okouzlily, ale zároveň úplně vyčerpaly lázně o teplotě 42 stupňů. Večer jsem nezapomněla fandit Maďarům v zápase proti Rakousku na evropském fotbalovém šampionátu. Všem nadšeným cyklistům mohu Budapešť vřele doporučit. Kolo si vůbec nemusíte vzít s sebou, prostě si jej téměř kdekoliv můžete půjčit a zase ho vrátit klidně na druhé straně města. A ještě se při poznávání tohoto „placatého“ lázeňského města ani moc nezapotíte.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor: