26. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Dánsko jedině na kole. Půjčí vám ho za cenu piva

Dánsko si projeďte na kole. Cyklisté tu často mají přednost před auty.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánsko si projeďte na kole. Cyklisté tu často mají přednost před auty. | foto: Gabriela Kolinová (Lukáčová), Lidovky.cz

Zdravíme z Dánska. A to jak jinak než ze sedla kola. Ty jsou tu úplně všude a všechno se točí okolo nich. Neexistuje tak lepší dopravní prostředek k poznání této rovinaté země.

My jsme si na kole projeli malebný ostrov Ærø, paradoxně trochu zvlněný. Do pedálů tu tak musíte šlapat víc než kdekoliv jinde. Na ostrov se dostanete trajektem ze tří dánských měst. Zvolili jsme Faaborg a za necelou hodinku připluli do vesnice Soby.


Pohlednice z cest na větší mapě

Půjčovna kol je kousek od přístavu, hned naproti kostelu. Ve dveřích nás uvítal usměvavý stařík, ze stodoly vytáhl dvě fungl nová kola, za každé si řekl 60 dánských korun (tedy zhruba to, co tu dáte za pivo), přibalil mapu a zamával nám na cestu. Bez jakéhokoliv lustrování, opisování dokladů či zálohy - to je kouzlo Skandinávie - důvěra!

Autorka článku na dánském ostrově Aro, který jednoduše projedete na kole.

Autorka článku na dánském ostrově Aro, který jednoduše projedete na kole.

Jediné, co tady opravdu neodhadnete je počasí. I nás dostalo - vyjížděli jsme za sluníčka, vraceli se v silném dešti a protivětru. I tak to byl parádní zážitek. Doporučuju.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Najdete na Lidovky.cz