Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Exotické ostrovy pouze pro náročné

Evropa

Maledivy a Seychelské ostrovy jsou synonymem nákladné dovolené na plážích, jež znáte z romantických obrázků.

Žádné hotelové komplexy, jen takzvané resorty. Pokud nevydržíte dlouho na jednom místě, můžete pohodlně objet i několik ostrovů. foto: Foto Profimedia.cz

Dříve lidé chtěli na Seychely hlavně kvůli jejich jménu a potřebě pochlubit se tím, že ostrovy navštívili. Často přitom ani nevěděli, na jakou stranu letí. Dnes už si to všichni dobře uvědomují. Klienty jsou jak vysoce vytížení manažeři, kteří hledají únik ze shonu a stresu, tak i mladé páry, kteří chtějí na Seychelách prožít svou svatbu,“ tvrdí Pavla Kozelková z cestovní kanceláře Travel & Business Centre.

Svatební obřady na některém z desítek ostrovů – svatba je v Česku právně platná – jsou podle Kozelkové zcela běžné. Stačí vyřídit jednoduché záležitosti a mít základy angličtiny, abyste rozuměli svatebnímu obřadu. Snoubenci by ale měli počítat s přípravou alespoň měsíc před cestou.

Množství turistů na ostrovech nepřímo reguluje vláda, takže pláže, kde leží „hlava na hlavě“ tu opravdu nenajdete. „Naopak je tu nespočet liduprázdných pláží a zákoutí, která čekají na objevení,“ láká Kozelková. „Seychely jsou tradiční destinací pro náročné, která ale v poslední době trochu ustrnula a bude muset zapracovat na doplnění svých služeb. Ne vždy dostanou klienti za své peníze odpovídající kvalitu,“ upozorňuje majitel CK Marco Polo Jan Papež. Podle Kozelkové je to ale dáno tím, že tamní domorodci jsou velcí „pohodáři“, a tak je i servis pomalejší. „Ale kam spěchat, když jste na dovolené,“ míní.

Častý déšť
Seychelská republika zahrnuje 115 malých ostrovů. Největší z nich je Mahé – zde se nachází jediné letiště a také hlavní město Victoria. Dalšími obydlenými ostrovy jsou Praslin a La Digue.

Seychelské ostrovy
* Podmínky jsou pro koupání vhodné po celý rok – od května do září je klima sušší (teploty do 30 °C), od listopadu do února vyšší vlhkost i teploty.

* Pozor na platnost pasu – min. 6 měsíců od data vstupu na území ostrovů. Na letišti se musíte prokázat také dokladem o ubytování (vystaví CK).

* Formality: při pasové kontrole po příletu dostanete 30denní turistické vízum (40 USD).

* Čas: v zimě o 3 hodiny a v létě o 2 hodiny více oproti středoevropskému času.

* Na ostrovy je dovoleno dovézt pouze 200 cigaret a 1 litr alkoholu.

* Měna: seychelské rupie, které vyměníte ve směnárnách na letišti nebo v bance v hlavním městě Victorii.
Ostrovy najdete na mapě na východ od Afriky. Jsou učebnicovým příkladem tropických ostrovů. Sezóna tu trvá po celý rok, ale nejtepleji je v březnu a dubnu, kdy se teploty pohybují kolem třiceti stupňů. „Pro mnohé může být překvapující, že jsou tu běžné každodenní krátké přeháňky. Déšť však vzduch nádherně pročistí a po chvíli je opět modro,“ říká Kozelková.

Před cestou na Seychely nepotřebujete žádná víza ani očkování. Cesta sem trvá letadlem z Paříže asi devět hodin. Časový posun je oproti Česku plus tři hodiny.

Od dovolené ale nečekejte víc než skvělou relaxaci. Zklamáni mohou být třeba turisté, kteří jsou zvyklí na typický model masové dovolené s hotelovým komplexem s all inclusive. „Neexistují tu typické hotely, ale tzv. resorty, což jsou soubory vilek nebo bungalovů. Na jednom ostrově najdete tedy většinou jeden takový resort,“ vysvětluje systém ubytování Kozelková.

Někdo tedy raději stráví celou dovolenou na jednom ostrově, aktivnější jich mohou navštívit několik. Ostrovy jsou malé, a tak není složité je projet autem, autobusem či na kole. Cesta lodí od jednoho k druhému trvá od dvaceti do šedesáti minut.

Hitem jsou vodní bungalovy
Souostroví Maledivy má podobný charakter jako Seychely. Najdete jej na severovýchod od nich, od nejjižnějšího cípu Indie jsou vzdálené asi šest set kilometrů. V porovnání se Seychelami jsou Maledivy vyhledávanější, a to především pro nižší cenu, za kterou může rozsáhlejší síť resortů, jež si navzájem konkurují.

„Hodně ostrovů zde prošlo v poslední době rekonstrukcí a výrazně zvýšilo úroveň svých služeb. Mnoho tříhvězdičkových resortů bylo například přestavěno na pětihvězdičkové, a tak výrazně ubylo možností pro lacinou turistiku. Maledivy se tak stále více stávají destinací pro nejnáročnější klientelu, která je ochotna za vynikající službu zaplatit, “ tvrdí Jan Papež.

Pro představu – cena letenky do této destinace se pohybuje kolem 25 tisíc korun, letět se dá třeba charterovými lety z Mnichova nebo Vídně. Na rozdíl od Seychel se tu nachází více hotelů střední třídy, ale velkým hitem jsou vodní bungalovy.

Hlavní sezona tu trvá od zimy do jara, ale protože se Maledivy nacházejí blízko monzunového pásma, v období mezi květnem až listopadem tu vydatně prší.

„Bohužel si na Maledivách už počasí, stejně jako u nás v Čechách, dělá, co chce, takže podle tohoto jednoznačného vodítka se už moc řídit nedá,“ domnívá se Kozelková.

Nejplošší země světa
Nejdelší z ostrovů nepřesahuje délku osm kilometrů. Maledivy jsou v Guinessově knize rekordů zapsány jako nejplošší země světa – žádný z ostrůvků nevyčnívá více než 2,5 metru nad mořskou hladinu.

Z vodních sportů lze provozovat šnorchlování či potápění – lepší podmínky pro zkoumání podvodního světa najdete jen málokde – už pár metrů od břehu můžete narazit na některé z mnoha druhů korálů, ryb a mušlí.

Exotické ostrovy, kde se dá platit i eurem

Název Francouzská Polynésie zní vznešeně, a tak mohou někteří chvíli tápat, kde vlastně leží. Když se ale vysloví Tahiti, už jsou všichni doma.

Ostrovy spadají formálně pod Francii, a tak pro cestu sem platí stejné formality jako pro cestu do jakékoli jiné země Evropské unie – žádné vízum, žádná speciální povolení. Kdo touží po dovolené v této lokalitě, ať si ale připraví finanční částku nejméně šestimístnou. Platí se tu v pacifických francích, které mají pevně danou směnnou hodnotu vůči euru. Ceny bývají uváděny i v eurech.

Francouzská Polynésie, to je pět souostroví a dalších více než sto ostrůvků. Rozkládá se ve východní části Tichého oceánu na jižní polokouli, nejvhodnější doba k návštěvě je tedy přesně tehdy, kdy u nás nosíme rukavice a šály. Nejnavštěvovanější je nejen zmíněný ostrov Tahiti, ale také Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora nebo Maupiti. Nejvyšší hora Mont Orohena na Tahiti se vypíná do výšky 2200 metrů nad mořem.

Tahiti

Je často nazýván ostrovem lásky a se svojí rozlohou 1042 km2 patří mezi největší ostrovy v celé Francouzské Polynésii. Hlavní město Papeete funguje zároveň jako správní město. Na hornatém Tahiti najdou turisté nejen odpočinek v tyrkysovém moři, ale i muzea (například muzeum Paula Gauguina), vodopády, jeskyně, golfová hřiště, pralesy a divoké řeky, které mohou sjíždět na raftu.

Moorea

Nachází se 17 km od Tahiti a dostupná je za deset minut letadlem nebo za půl hodiny na katamaránu. Moorea má 132 km2 a je sopečného původu. Návštěvníci i tady najdou nádherné pláže s jemným bílým pískem a křišťálově průzračnou vodou. Je známá také pozůstatky náboženských staveb původních Polynésanů.

Bora Bora

Během druhé světové války zde byly svedeny těžké boje mezi Japonci a spojenci a dodnes zde můžete narazit na pozůstatky bitev. Ostrov Bora Bora má 38 km2 a je vzdálený od Tahiti asi hodinu letu. Jde o jeden z nejexotičtějších ostrovů s ideálními podmínkami ke koupání a potápění na světě.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...