Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Expedice Nanga Parbat: Bude to nejhorší úsek a je ve mně malá duše, píše ze stěny Holeček

Cestování

  18:05
Nanga Parbat - Dvojici českých horolezců, která se pokouší zdolat himalájskou osmitisícovku Nanga Parbat, ukázalo počasí svou vlídnější tvář. Marek Holeček a Tomáš Petreček vystoupili v Rupálské stěně do výšky zhruba 7 500 metrů nad mořem.

Marek Holeček foto: FOTO: Marek Holeček

„Máme před sebou pátý bivak. Jsme jak dvě vlaštovky nalepené pod obrovskou převějí. Okolo občas prosviští lavina, nebo kámen,“ píše pro Lidovky.cz ze stěny Marek Holeček. Dosavadní postup českých lezců komplikovalo počasí. Ve středu 29. 8. musela výprava dokonce sestoupit o dvě stě výškových metrů, protože v Rupálské stěně nemohla najít vhodné místo na bivakování a lezení celý den brzdila mlha. Úkryt horolezcům nakonec poskytl serak.

„Počasí se ale umoudřilo. Vítr fičel jen občas. I sluníčko párkrát zasvítilo,“ popsal Tomáš Petreček na sociálních sítích a dodal: „Pokud bude zítra pěkně, pokračujeme dál skalnatým žlabem. Jen vypadá docela přísně, tak snad to půjde...“

Marek Holeček a Tomáš Petreček
Výstup Marka Holečka

Místo pro bivak je podle lezců spartánské. „Pod plošinkou přesně na velikost stanu je tříkilometrová díra přímo dolů. Nad námi je skalní kout vedoucí na hřeben dělící jih od severu (tedy jižní stěnu Nanga Parbat, kde jsou nyní horolezci, od severní - pozn. red.). Bude to nejhorší úsek a je ve mě malá duše. Takže zítra prostě rajská pohoda,“ uvedl Marek Holeček pro server Lidovky.cz.

Česká dvojice se pokouší na jednu z nejzrádnějších himalájských hor vystoupat alpským způsobem, tedy na lehko, bez použití kyslíkových přístrojů a bez dopředu připravených fixních lan.