Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Expedice Nanga Parbat: Jsme přivázaní ke skále, píše Holeček. Vichr jim neumožnil pokračovat

Cestování

  10:29aktualizováno  16:38
Nanga Parbat - Česká expedice strávila další noc v Rupálské stěně jedné z nejméně vyzpytatelných himalájských osmitisícovek. V neděli se dvojice Marek Holeček a Tomáš Petreček chtěla pokusit dosáhnout vrcholu hory Nanga Parbat. Podle zpráv to ale vypadá, že kvůli silnému větru stále zůstávají ve stanu.

Marek Holeček foto: FOTO: Marek Holeček

„Včera (v pátek) jsme po velkých útrapách dolezli do HadWall (vrcholová hlava té hory v horolezeckém žargonu - poz. red.). Těžkým lezením ve skále a ledu. Našli jsme novou linií, tak snad bude průchozí,” napsal pro Lidovky.cz v noci se soboty na neděli Marek Holeček.

Expedice Nanga Parbat: Bude to nejhorší úsek a je ve mně malá duše, píše ze stěny Holeček

Výprava strávila další krušnou noc ve stěně. „Samotný bivak je hrozný, drobounký ušlapaný ostroh vybíhající od stěny nad údolí. Stan na něm připomíná na všechny strany přetékající kaši. V noci při vichru začal stan sjíždět k jedné straně,” popisuje Holeček, který se se svým horolezeckým parťákem pokouší horu zdolat novou cestou. Pro výstup si vybrali Rupálskou stěnu, která se svými čtyřmi kilometry výšky dominuje světovým tabulkám.

Marek Holeček a Tomáš Petreček
Marek Holeček

„Naštěstí jsme ve stanu přivázaní ke skále (lezci nocovali v sedácích - pozn. red.). Dnes pokračujeme k vrcholu, dobití na těle, ale stále ještě s chutí,“ uvedl pro Lidovky.cz Holeček, který odhaduje výšku bivaku na 7 800 metrů nad mořem. Vrchol je ve výšce 8 126 metrů. Pak Čechy čeká ještě neméně náročný sestup.

Hora smrti, kde zahynul i Günther Messner. Zvládnou Holeček a spol. vylézt nejdelší stěnu světa?

Později odpoledne dorazily z Nanga Parbat nové zprávy. Podle předpovědi foukal na místě vítr rychlostí až 100 kilometrů za hodinu a dvojice českých horolezců tak zůstala uvězněná na skále.

Česká expedice vystupuje na vrchol alpským způsobem, tedy bez použití kyslíkových přístrojů a bez využití předem připravených fixních lan. Výpravu sledujte na www.lidovky.cz/holecek.

Nanga Parbat

V červenci začala expedice Marka Holečka a Tomáše Petrečka, kteří se pokusí jako první Češi a teprve třetí výprava v historii zdolat himalájskou horu Nanga Parbat jižní Rupálskou stěnou, která je se svými 4600 metry vůbec nejdelší na světě. 

Nahá hora. Masiv, který je ve světě známý pod jeho pakistánským názvem Nanga Parbat, se zcela vymyká představě o himalájských osmitisícovkách. 

Jako jediný z nich totiž leží široko daleko od všech dalších vrcholů, takže samotný horolezec nejenže přichází o okolní panoramata, ale především horu, která leží ve výšce 8125 metrů nad mořem, nic nebrání před silným větrem.  Další nejbližší himalájská hora K1, leží totiž ve vzdálenosti 188 kilometrů. Kvůli přírodním vlivům a proměnlivosti počasí je proto Nanga Parbat jednou z nejhůře zdolatelných hor na světě.

Devátá nejvyšší hora světa však možná i právě proto láká horolezce z celého světa, vždyť jen o Mount Everest se z osmitisícovek pokusilo více lezců. Ovšem měla zároveň i nejvíce obětí na životech.

Druhá nejvyšší pákistánská hora, která leží v oblasti Kašmír, má navíc ještě dvě prvenství. Je totiž první osmitisícovkou, na kterou se člověk pokusil vystoupit.