3. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Exkluzivní reportáž z Grónska: Na ulici se povalují obří obratle velryb, rozruch vzbudil vylovený žralok

Rozruch v Tasiilaqu vyvolal ulovený žralok, přijela se na něj podívat snad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozruch v Tasiilaqu vyvolal ulovený žralok, přijela se na něj podívat snad... | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Grónsko V pošmourném počasí se vyrážím podívat, jak žijí místní v okrajové části města, kam většina turistů nechodí. V grónské variantě českého sídliště jsou postavené nové pestrobarevné řadovky, dvojdomky, ale i malé bytovky. Na první pohled nic zajímavého. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Exkluzivní reportáž z Grónska

U každého z nich suší ryby a tuleně – tak jako všude jinde. Na ulici se povalují obří obratle velryb. Na náměstí jsem narazil na malý improvizovaný bleší trh s pestrou nabídkou. Medvědí dráp za asi 1750 korun, trojcédé největších hitů od Smokie za 300, puška za 7 tisíc, selfie tyč za 175 korun. Smutný pohled byl na rozsekané kusy velrybího mláděte – kilo za 350 korun.

Jako nájemný vrah. Lovec tuleňů s puškou s tlumičem
Rozruch v Tasiilaqu dnes odpoledne vyvolal rybáři vylovený žralok. Přijela se...

Z bytovky nedaleko odtud vychází muž s velikou puškou a tlumičem. Vypadá jako nájemný vrah. Říká, že jede na lov tuleňů, ale když bude mít štěstí, uloví i medvěda. Zajímá mě, jestli k tomu potřebuje povolení. „Když ho zastřelím v sebeobraně, tak ne,“ usmívá se spokojeně. Medvěd „agresor“ se pak prý dá prodat až za 100 tisíc korun, tvrdí.

Na první pohled nic zajímavého. U každého z nich suší ryby atuleně – tak jako...
Speciální projekt LN

Rozruch v Tasiilaqu odpoledne vyvolal rybáři vylovený žralok. Přijela se na něj postupně podívat snad půlka města. Přihlížející tvrdí, že žraloka vidí v Grónsku poprvé. Později jsem ale mluvil s italským arktickým průvodcem Peronim, který žije v Grónsku už 40 let, a ten mi potvrdil, že zas taková kuriozita to není.

Kalhoty na mně po deseti dnech diety yum yum (čínské nudlové polévky) visí. Jdu se konečně pořádně najíst do jediné restaurace, kterou jsem ve městě našel. Vybírám mezi burgerem, kuřecími nugetami nebo smaženými křídly. Vše s hranolky. Žádná lokální specialita.

Alespoň mají pračku, tak budu večer zase člověkem.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!