Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Holandský Den Bosch: karneval i čokoládové koule

Cestování

  7:00
Karnevalové běsnění postihlo v těchto dnech nejen Latinskou Ameriku, ale i velkou část Evropy. V Holandsku se také veselí, a karnevalové průvody se konají v každém městě i trochu větší vesnici - samozřejmě v té jižní, katolické části Nizozemí. Jeden z nejhezčích karnevalů je tradičně ve městě s´Hertogenbosch, zvaném Den Bosch, v provincii Noord Brabant.

Holandské město Den Bosh ožilo karnevalem, ten je tu jedním z nejdůležitějších svátků roku. foto: Jitka Prokopičová

s´Hertogenbosch znamená v překladu "Knížecí les". Zvlášť francouzsky to zní libozvučně - "Bois le Duc", anglicky si město říká "Duketown", zato v holandštině je to jméno tak příšerné, že i mnoho Holanďanů jej dokáže stěží vyslovit, a proto mu všichni zkráceně říkají Den Bosch (Den Bos).

Město je to krásné, historické a známé například tím, že zde žil a tvořil slavný malíř Hieronymus Bosch a stále dohlíží z výšky na kolemjdoucí na náměstí, protože město takovému významnému obyvateli samozřejmě vystavilo sochu.

Na bujaré karnevalové oslavy dohlíží socha malíře Hieronyma Bosche.

Čokoládové bomby

Město kde se lidé cítí doma, píše se v různých turistických průvodcích a celkem výstižně. Je to opravdu velmi příjemné místo. Na starobylém náměstí a ve spletitých středověkých uličkách vás přivítá množství příjemných kaváren a hospůdek, kde si můžete dát tradiční masové krokety, po kterých si zaručeně spálíte nebo odřete patro. Můžete to ale zchladit Heinekenem nebo jinou z množství nabízených holandských či belgických značek výborného piva. Připravte se ale na to, že dostanete opravdu malou skleničku. Na půllitry tady nejsou moc zvyklí. Den Bosch má i svoji místní kulinářskou specialitu zvanou "Bosche bollen". Jsou to podstatě obrovské větrníky, celé zalité čokoládou a strašně dobré. Jsou to ovšem zároveň i kalorické boule, koule, či přímo bomby. Nejlepší mají v cukrárně Jan de Groot, která leží na strategickém místě – na cestě mezi nádražím a náměstím - a také dodává svoje speciality do mnohých kaváren v centru města.

Bosche bollen jsou sladké koule polité čokoládou. Nejlepší mají v cukrárně Jan de Groot.

Den Bosch má určitě co nabídnout, i když je turisty malinko opomíjen, protože leží trochu stranou Amsterodamu a jiných turistických cílů. Například středověké centrum je jedno z nejstarších a největších v Holandsku a nachází se zde nejen největší katedrála v provincii, ale i nejstarší dochovaný cihlový dům v této zemi. Říčka Dommel se tady rozdvojuje a její rameno Dieze vytváří v centru města několik kanálů, které se líně plazí mezi domy a místy se pod nimi i schovávají. Můžete se po nich projíždět na loďkách, ale nedoporučuje se to moc klaustrofobikům. V Den Bosch se také každoročně na jaře koná populární jazzový festival "Jazz in Duketown", který je největším jazzovým festivalem pod širým nebem v Holandsku.

Nejlepší karneval je prý v holandském městě Den Bosch. A soudě podle atmosféry, asi to bude pravda.

Největší legrace je tady ovšem v době karnevalu. V ten čas je celý katolický jih Holandska vzhůru nohama a v každém městě či trochu větší vesnici se koná tradiční průvod. Říká se, že nejlepší karneval je právě v Den Bosch a je to asi pravda. To, co zažijete, zcela jistě předčí vaše představy.

Města mění svá jména

Pokud pojedete například vlakem a bez masky, už tam si budete připadat divně, natožpak na nádraží nebo ve městě. Tradice masopustů a průvody maškar jsou čím dál populárnější i u nás, ale že by se zamaskovali i diváci? A v takové míře? Představte si, že jdete po Václaváku a potkáváte samé mušketýry, šejky, princezny a šašky ….někdo by mohl namítnout, že šašků potkává dost a nemusí být karneval, ale to je něco jiného. Pravda, Den Bosch není Praha. Má jenom 150 tisíc obyvatel, ale v době karnevalu se sem další stovky a snad i tisíce sjíždějí - a všichni v převlecích.

Kde ti lidi berou tu fantazii, tu volnost, tu hravost? Prodavači ve stánku na nádraží jsou převlečení za piráty, rodiče přestrojí svá mimina v kočárcích a vystrojí se i babičky na invalidním vozíku. Dokonce radní spolu s holandskými dráhami projeví dostatek smyslu pro humor, když na dobu karnevalu přidají na budovu nádraží nový dočasný název, takže místo do "s´Hertogenbosch" přijedete na nádraží "Oeteldonk Centraol". V době karnevalu má totiž každé město či vesnice svoje praštěné jméno.

Holandská města mění během karnevalu své názvy. Nápis na nádraží v Den Bosch se proměnil na "Oeteldonk Centraol".

Bez masky ani ránu

Karneval je v provincii Noord Brabant nejdůležitějším svátkem roku a skoro všichni si berou dovolenou. Děti mají samozřejmě prázdniny. V den, kdy se koná průvod jsou všechny obchody zavřené, otevřeno mají jenom hospody. Pivo teče proudem a konzumace hranolků, smažených ryb, kroket a koblih zvaných "oliebollen" je nadstandardní. Lidé se scházejí, klábosí, popíjejí a mnozí si čekání na průvod krátí tancem, protože na každém kroku rovyhrává nějaká kapela. Ta škála barev a převleků je nezměrná a atmosféra úžasná. "Jezdíme sem každý rok až z Leidenu," říká mladá rodina se dvěma dětmi. "U nás nic takového není, to víte, západ země je protestantský a takové tradice nemáme."

Rodiče s dětmi se převléknou do masek a vyrazí do karnevalového průvodu.

Rozhlédnete-li se kolem sebe, máte pocit, že jste se připletli ke komparsu nějakého hollywoodského filmu nebo že se vám zdá divoký sen. Ocitli jste se někdy omylem na nudistické pláži? A v plavkách? Tak nějak si budete připadat, pokud zavítáte do Den Bosch v době karnevalu bez masky.

Pokud se tedy někdy, třeba příští rok, vypravíte do Holandska v době karnevalu a pojedete do Den Bosch, nezapomeňte na nějaký vtipný převlek. Jestliže nemáte dostatek fantazie a možnost vyrobit si něco doma, v půjčovnách, které jsou tady na každém rohu, vám určitě rádi poradí a pomohou.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat