Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrady a zámky nepůjdou spát. Co chystají za program?

Cestování

  7:00
První zářijový víkend bude patřit hradům a zámkům. Ty na noc otevřou své brány a nabídnou návštěvníkům netradiční prohlídky. Koná se totiž Hradozámecká noc a spát se jen tak nepůjde.

Hrad Bouzov foto: http://www.hrad-bouzov.czReprofoto

Zajímavé programy připravilo na noc z 1. na 2. září přes osmdesát památek. Nabídnou třeba noční komentované prohlídky, pohádková vyprávění nebo tematické návštěvy.

Ve Středočeském kraji by návštěvníky mohl zaujmout například program na zámku Konopiště. Kromě prohlídky v doprovodu současníků Františka Ferdinanda po zámeckých půdách je připravena ještě fakírská ohňová show v Růžové zahradě. Na Křivoklátu se bude možné potkat s nejstaršími obyvateli hradu – s netopýry. Na zámku Loučeň je připravena prohlídka s upírskou tematikou. Kromě upírů budou na zámku provázet i jiné pohádkové postavy.

Vinobraní v Zahradách Pražského hradu

Praha bude hostit malostranské Vinobraní v Zahradách pod Pražským hradem. Odpolední program s dílnami, žongléry a historickou soutěží je vhodný především pro rodiny s dětmi. Připraveno je občerstvení a ochutnávka burčáku. Na děti je zacílen také bohatý program hradů a zámků.

Také památky Jihočeského kraje nabízejí pestrý program. Na netradiční noční prohlídky zve zámek Třeboň, ale také Nové Hrady, Rožmberk nebo zámek Lnáře. Návštěvníky obletovaný zámek Červená Lhota zase zve na prohlídky pro všechny milovníky památek s podtextem "téměř bez průvodce", kde si v historických prostorách a sbírkách budou moci mezi 22 hodinou a půlnocí pobýt, postát a obdivovat podle libosti.

Na hrad Švihov v Plzeňském kraji zavítá sám Vladislav Jagellonský a od 20 hodin zde začne Netopýří noc. V Karlovarském kraji zve k návštěvě zámek Kynžvart, kde ožijí příběhy exponátů z tamního metternichovského kabinetu kuriozit.

Na Ústecku bude na zámku Duchcov potmě provádět návštěvníky Casanova a ukáže jim, jak namíchat elixír mládí. Na hrad Házmburk bude potřeba přijet s prázdným žaludkem, neboť zde bude prohlídka hradu spojena s opékáním špekáčků.

Také Královéhradecký kraj bude žít Hradozámeckou nocí. Své brány otevírá hrad Pecka, Kost, běžně nepřístupná místa budou k vidění na zámku Častolovice. Zpět do středověku se vším, co k němu patří, se můžete vrátit na Starých Hradech.

Na Frýdlant na Liberecku se vrátí Albrecht z Valdštejna a na zámku Hrubý Rohozec se budou dít věci, které se tam dějí, jen když je panstvo z domu!

Centrum Hradozámecké noci na Kunětické hoře

Pardubicku jednoznačně vévodí hrad Kunětická Hora, kde bude letos centrum dění Hradozámecké noci 2012 v souvislosti s oslavami Pernštejnského roku. Rodu Pernštejnů je zasvěcen totiž celý rok 2012. Na hradě čeká příchozí koncert hudební skupiny Grál, prohlídka hradu s projekcí archivních filmů o Kunětické hoře, mimořádné vystoupení známé šansoniérky Szidi Tobias, vystoupení kejklířů, historická hudba či závěrečný ohňostroj.

Památky na Vysočině představují ve svém programu noční prohlídky, ať už komentované, nebo kostýmované. Na zámek v Telči v noci cvičně zaútočí hasiči!

Noční prohlídky nabízí také památky Jihomoravského kraje – Bučovice, Lysice, Slavkov. Na Janův hrad v rámci Lednicko-valtického areálu ale mohou návštěvníci přijít posedět, ochutnat místní dobroty a opéct si špekáčky.

Zámek Vizovice ve Zlínském kraji se představí v muzikálovém duchu. První část večera proběhne u zámku, mezi sochami gladiátorů, pod filmovým plátnem ve společnosti slavného limonádového hrdiny. Následovat bude společná noční procházka potemnělým zámkem.

Také střední a severní Morava láká k prohlídkám. Hrad Bouzov pořádá celodenní hudební festival v hradním parku, kostýmované prohlídky především pro děti jsou připraveny na Šternberku. Zámek Jánský Vrch zve na zajímavé mozartovské divadelní představení. Slavnosti a ukázky vojenské historie jsou přichystány na zámku Hradec nad Moravicí. Otevírá se také zámek v Bruntále, jehož prostorami lze projít v doprovodu restaurátora. Šermířské prohlídky nabízí hrad Sovinec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!