Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedno z nejlepších kanadských ledových vín pochází z ‚moravského‘ vinohradu v Quebecu

Cestování

  5:00aktualizováno  6:16
Před časem jsme na jednom známém internetovém vyhledávači narazili na zmínku o unikátní české vesnici, která se ukrývá v lesích v kanadském Quebecu.

Cesta autem z Ottawy do vinohradu Kaple sv. Anežky ležícího poblíž městečka Sutton, a na samé hranici mezi kanadskou provincií Quebec a americkým státem Vermont, nám zabrala přibližně 3,5 hod. Ihned po příjezdu nás typickým českým „Ahoj!“ přivítal šarmantní a přátelský majitel vinohradu John Antony, kterému jsme nemohli říkat jinak než Jan. foto: Jiří a Alena Muchkovi

Vzhledem k tomu, že máme možnost momentálně žít s našimi dvěma dětmi v hlavním městě Kanady Ottavě, rozhodli jsme se společně během jednoho z posledních krásných listopadových dnů končícího indiánského léta věnovat návštěvě této unikátní usedlosti.

Cesta autem z Ottawy do vinohradu Kaple sv. Anežky ležícího poblíž městečka Sutton, na samé hranici mezi kanadskou provincií Quebec a americkým státem Vermont, nám zabrala přibližně 3,5 hod. Ihned po příjezdu nás typickým českým „Ahoj!“ přivítal šarmantní a přátelský majitel vinohradu John Antony, kterému jsme nemohli říkat jinak než Jan.

Jindřiška byla úspěšnou obchodnicí s uměním v Montrealu a pro nákup rozsáhlé...
Vzhledem k tomu, že máme možnost momentálně žít s našimi dvěma dětmi v hlavním...

Jan se sice již narodil v Montrealu, ale je synem české emigrantky Jindřišky Nesvadbové, která se jako 16letá vystěhovala společně se svou rodinou do Kanady v roce 1949. Právě Jindřiška, jež zesnula v roce 2015 jako Henrietta Antony, vybudovala zcela unikátní stopu své rodné jižní Moravy a Čech daleko za oceánem.

Jindřiška byla úspěšnou obchodnicí s uměním v Montrealu a pro nákup rozsáhlé parcely na začátku 90. let minulého století, na které současný vinohrad stojí, se rozhodla pro její podobnost s milovanými Beskydy. Jednou z prvních budov, která na pozemku vznikla, se stala kaple sv. Anežky České, která byla slavnostně vysvěcena v roce 1993.

Jan nás se svou manželkou Karenou ochotně provedli rozsáhlým komplexem budov, reprezentačních prostor a vinných sklepů, kde jsme obrazně na každém kroku naráželi na řadu artefaktů, které si rodina nechala přivézt nejen z Čech, ale i Itálie, Německa či Francie. Vše tvoří velmi vkusný celek, který je pastvou pro oko každého našince. Majitelé si dokonce z Prahy nechali dovézt staré lampy a z Tábora jezulátko.

Vinohrad byl v posledních letech hojně využíván i pro konání svateb a firemních večírků, ale nástup pandemie covid-19 všechny tyto doprovodné komerční aktivity zcela utlumil. Samotná produkce, i když velmi úspěšného a žádaného ledového vína, však ovšem na pokrytí provozních nákladů rozsáhlé nemovitosti nestačí a bohužel rodinný odkaz a pýcha Antonyů tak spěje k prodeji.

S panem majitelem Janem

Jiří a Alena Muchkovi s rodinou

„Českou vesnici“ zde proto nehledejte, ani tady nikdy nebyla, ale co zde přetrvá, je odkaz silné a úspěšné osobnosti Jindřišky Nesvadbové, která si své české srdce převezla do své nové domoviny, a i to za návštěvu vinohradu rozhodně stojí. My jsme byli jeho prohlídkou nadšeni, jakož i naším průvodcem Janem a historií jeho rodu.

Mimochodem, v nedalekém městečku Sutton stále přežívá desítka českých emigrantů, kteří jsou na svůj původ stále hrdí a nadále se k němu hlásí. Jedním z nich je i umělecký malíř Marek, který v podobě několika svých maleb zanechal nesmazatelný otisk v „moravském vinohradu“ Kaple sv. Anežky v lesích a kopcích na státní hranici mezi Kanadou a USA.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat