16. srpna 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování výlety

Kam na výlet: Výstava v Jindřichově Hradci nabízí gotické umění kamnářů

Na snímku je fragment goticko-renesančního komorového kachle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je fragment goticko-renesančního komorového kachle | foto: Reuters

JINDŘICHŮV HRADEC Unikátní soubor gotických kamnových kachlů si mohou od čtvrtka prohlédnou návštěvníci v jezuitském semináři Muzea Jindřichohradecka. Začala tam výstava Umění mistrů kamnářů z cyklu Obrazový svět pozdního středověku. Výstava v muzejní budově na Balbínově náměstí potrvá do 22. září.

Na výstavě dominují kachle z jindřichohradeckého hradu a hradu Landštejn. Ilustrují i nadregionální vazby řemeslníků, kteří zhotovovali kachle pro pány z Hradce a Krajíře z Krajku.

„Gotické kamnové kachle jsou vždy chloubou muzejních expozic a patří po umělecké stránce k tomu nejlepšímu, co mohou archeologové návštěvníkům nabídnout,“ řekl jeden z autorů výstavy a správce archeologických sbírek muzea Vladislav Burian. Jen málokdo si podle něj uvědomí, že za obrázky s biblickými motivy, turnajovými scénami, fantaskními zvířaty, zemskými znaky i erby či ryze dekorativními motivy, se skrývá mnohem více.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

„Dotýkáme se zde dějin kultury bydlení, členění a výzdoby interiérů. Vynález kachlových kamen, které v sobě snoubí jak funkční, tak i estetické aspekty, znamenal pro středověkého člověka kvalitativní civilizační pokrok,“ upozornil.

ČTK