Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klub turistů slaví. Bezručova chata se může vrátit na Lysou horu

Cestování

  11:28
Nová Bezručova chata na vrcholu Lysé hory by se mohla začít stavět za dva až tři roky. Klub českých turistů získal v lednu územní rozhodnutí pro obnovu vyhořelé chaty, o které usiloval 17 let.

Bezručova chata před tím než vyhořela foto: www.beskydy-info.cz

Stavba moderní nízkoenergetické budovy si vyžádá až 25 milionů korun, peníze by měla přinést mimo jiné veřejná sbírka. Původní Bezručova chata vyhořela v roce 1978. Na nejvyšším vrcholu Beskyd ji přes tři desetiletí připomínají sutiny.

"Po 17 letech snažení se nám konečně podařilo dokončit územní rozhodnutí, což přineslo velkou radost a úlevu. Za sebe však mohu říci, že jsem z toho byrokratického šílenství zestárnul nejméně o 20 let," řekl vedoucí technické sekce klubu Jiří Stejskalík.

Územní rozhodnutí s téměř 80 podmínkami je podle něho zásadním krokem pro přípravu projektové dokumentace ke stavebnímu povolení, což odhaduje na zhruba 2,5 roku. Například půdorysně se musí nová chata přesně shodovat s původní chatou postavenou v roce 1935 a novostavba také zůstane přístupná pouze pěšky, uvedl některé z podmínek územního rozhodnutí.

Zatím jen podobu kresby má nová Bezručova chata

Původní, přesto moderní
Snahou Klubu českých turistů a ostravského architekta Josefa Havlíčka bude zachovat co nejvíce původní funkcionalistickou podobu Bezručovy chaty (www.lysahora.cz). Technologicky se nová chata přiblíží moderní alpské chatě Schiestlhaus, která je pasivním domem. "Chybět nebudou solární kolektory a fotovoltaické články, které z 60 procent pokryjí spotřebu elektřiny. Počítáme také s rekuperací zbytkového tepla a využitím dešťové vody," naznačil Stejskalík.

Nová chata, která bude stát na páteřní stezce mezi Ostravicí a Visalajemi, poskytne turistům zázemí a zároveň apartmán pro krátkodobý nocleh.

"Nechceme ale budovat další 'mrtvé' postele. Na Lysé hoře je možné přespat na zhruba 80 lůžkách, které jsou využity jen z deseti procent," upozornil. Apartmán s 12 lůžky podle něho bude vhodný pro ty, kteří na vrchol zavítají kvůli východům slunce či výhledům při inverzích.

Na stavbu nové Bezručovy chaty bude klub potřebovat 20 až 25 milionů Kč. "Zhruba třetinu bychom dali dohromady sami, zbytek by mohl pokrýt kraj, regionální firmy a také veřejná sbírka," naznačil Stejskalík s tím, že lidé se budou moci letos zapojit také do úklidu požářiště.

Obnovu vyhořelé Bezručovy chaty, která stála blízko Národní přírodní rezervace Mazák, brzdily téměř dvě desetiletí soudní spory, nutné souhlasy CHKO Beskydy a ministerstva životního prostředí, evropské vyhlášení chráněného území Natura 2000 i protesty ekologických aktivistů.

Bezručova chata

První dřevěná útulna pro turisty stála na vrcholu Lysé hory již v roce 1880. Moderní turistickou chatu se podařilo postavit až ve 30. letech minulého století. Od té doby je spojena se jménem básníka Petra Bezruče, který Lysou horu pravidelně zdolával při takzvaných výplazech. Nadčasovou chatu navrhl architekt František Knobloch, který ve výběrovém řízení zvítězil mimo jiné nad bratry Šlapetovými. Přes 40 let byla Bezručova chata Mekkou beskydské turistiky. V březnu 1978 při tragickém požáru zcela vyhořela.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat