Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé v Brdech: Jak se běhá za ‚zelenou hradbou‘ a zrušeným zákazem vstupu

Cestování

  17:39
Šárka Spáčilová tráví čas v Brdech od dětství. „Zajímavý pro nás byl samozřejmě zákaz vstupu, který povzbuzoval fantazii, co se asi za tou zelenou hradbou děje,“ říká. S otevřením velké části bývalého vojenského újezdu se jako aktivní běžkyně dostala do míst, o kterých mohla dřív jen snít. Jak se v Brdech běhá?

Jak se běhá za zrušeným zákazem vstupu. foto: Šárka Spáčilová

Podívejte se na Brdy očima Šárky Spáčilové

Posezení pod vrcholem Kloboučku je oblíbená zastávka. Je pěkné napít se ve...
Kolem Padrťských rybníků je radost běhat.

Lidovky.cz: Co pro vás znamenají Brdy?

Brdy mě doprovázejí životem již od mala, už jako dítě jsem vnímala jejich magičnost, tajemnost a přírodní bohatství, často jsme s rodiči chodili do lesa na procházku, na houby a na borůvky. Zajímavý pro nás byl samozřejmě zákaz vstupu, který povzbuzoval fantazii, co se asi za tou zelenou hradbou děje. Dnes pro mě jsou nádherným kusem přírody, kam si chodím zasportovat a psychicky odpočinout, který poznávám a postupně ukazuji dětem.

Lidé v Brdech na serveru Lidovky.cz

V roce 2016 se veřejnosti otevřela velká část vojenského újezdu Brdy. Návaly turistů se zatím nekonají. O co přicházejí? Server Lidovky.cz oslovil odborníky, historiky, sportovce, podnikatele i turisty. Každý z nich zde v průběhu léta představí svůj vlastní vztah k Brdům doslova vlastníma očima - přes sérii fotografií.

Přečtěte si:

Lidovky.cz: Kolik času v nich trávíte?

Zatím se mi daří strávit v nich jedno dvě dopoledne nebo odpoledne každý týden. Kromě samotného běhání často s mladším synem v průběhu pracovního týdne s kočárkem vyrážíme na fotografické výpravy nebo prozkoumat místa, kde jsem zatím nebyla.

Lidovky.cz: Jaké je v Brdech vaše nejoblíbenější místo?

Moc ráda navštěvuji výhled na Houpáku, obrovské, a nejen historické kouzlo, má pro mě brdský Olymp Plešivec, pravidelně vybíhám kultovní Stožec na Hřebenech. Mám ráda místa s tajemstvím, s historií, s duší. Asi nedokážu vybrat jen jedno místo. Za návštěvu určitě stojí vrch Praha, se svými vyhlídkami a historickými památkami. Tam může mít člověk pocit, že kráčí ve šlépějích pana Čáky, spisovatele a výtvarníka, který krásy Brd přiblížil široké veřejnosti ve svých úžasných knížkách. Další nezapomenutelným místem je vrch Třemšín a jeho okolí v jižních Brdech. Při procházce po turistických cestách tam člověk uvidí památky, nádhernou přírodu, krásný les a divoce rozervané skály a sutě.

Šárka Spáčilová

Šárka Spáčilová

Je mi 35 let, jsem matka na rodičovské dovolené a jako externí redaktorka přispívám do několika médií. Dříve jsem žila v Drahlíně, na hranici CHKO Brdy, nyní již několik let žiji u Dobříše, na okraji brdských Hřebenů a v dosahu CHKO Brdy.

Lidovky.cz: Jaká je podle vás čeká budoucnost?

Záleží to jen a jen na lidech. Pokud se podaří udržet CHKO Brdy jako nezastavěné území, ke kterému se návštěvníci budou chovat s respektem a ohleduplně, bude všem v Brdech krásně. Když v Brdech dostanou prostor nejrůznější podnikatelské záměry, začne probíhat výstavba turistických atrakcí. Bojím se toho, že z přírody a brdského klidu pak moc nezůstane.

Lidovky.cz: A jak by ta budoucnost měla vypadat podle vás?

Líbí se mi představa, že Brdy zůstanou divočinou ve středu Čech, kde člověk může potkat při túře jelena, rysa nebo i losa. Klidné, tiché místo pro sport a odpočinek, kde bude člověku krásně na duši a příroda soužitím s ním nebude trpět.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat