Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé v Brdech: Zarůstající základny a zatopené krátery. Takhle vypadá ‚divočina‘ z výšky

Cestování

  6:00
Jiří Jiroušek fotografuje Brdy z výšky desítek a někdy i stovek metrů, několikrát do roka nad nimi přelétává na motorovém paraglidu. „Viděl jsem ledacos, ale vřesoviště a jámy plné vody na vrcholku jen u nás v Brdech,“ říká. Podívejte se na dechberoucí krajinu i pozůstatky vojenské činnosti z ptačí perspektivy.

Dopadovky a bunkry. Bez nich by to nebylo ono. V létě na kole, v zimě na běžkách. Zastavit se a rozhlédnout. To miluji. Pěchotní srub na bývalé dopadové ploše Jordán. foto: Jiří Jiroušek

Podívejte se na Brdy očima Jiřího Jirouška

Dnes už bývalá dopadová plocha Tok. S mlhami i bez je fotogenická. Když je...
Na jamky plné vody se nemohu vynadívat. Nikde jinde jsem tohle neviděl....

Lidovky.cz: Co pro vás znamenají Brdy?

Krajinu na obzoru, oblíbený cíl mých letů i výletů, babičku a její škubánky s brusinkami (bydlela na okraji Brd a brusinky sbírala na dopadových plochách), dříve i zvukové projevy vojáků při cvičných střelbách, les, občasnou hradbu oblačnosti, hodně zážitků, myšlenek, kamarády...

Lidé v Brdech na serveru Lidovky.cz

V roce 2016 se veřejnosti otevřela velká část vojenského újezdu Brdy. Návaly turistů se zatím nekonají. O co přicházejí? Server Lidovky.cz oslovil odborníky, historiky, sportovce, podnikatele i turisty. Každý z nich zde v průběhu léta představí svůj vlastní vztah k Brdům doslova vlastníma očima - přes sérii fotografií.

Přečtěte si:

Jak se běhá za ‚zelenou hradbou‘ a zrušeným zákazem vstupu

Lidovky.cz: Kolik času v nich trávíte?

Většinou je to pár hodin týdně na procházkách a na kole, párkrát do roka nad nimi visím, jeden let znamená dvě až tři hodiny shlížení na ně. V širším prostorovém pojetí jsem v Brdech většinu života, bydlím ve vesnici na okraji.

Lidovky.cz: Jaké je v Brdech vaše nejoblíbenější místo?

Rád chodím na Kuchyňku, lesnatý vrch nad Bukovou. Skrz průseky jsou hezké výhledy. Netypicky pro většinu území Brd zde rostou hlavně buky. Hřebínek je kamenitý a je zde liduprázdno. Jednorázovým brdským turistům však doporučím spíše výšlap kolem dopadových ploch Tok a Jordán. Viděl jsem ledacos, ale vřesoviště a jámy plné vody na vrcholku jen u nás v Brdech.

Lidovky.cz: Jaká je podle vás čeká budoucnost?

Jiří Jiroušek

Jiří Jiroušek

Jsem od Brd, 42 zim koukám od Příbrami na nejvyšší hřebeny této vrchoviny. Zhruba patnáct let jsem nebeským fotografem, ale to je moje vášeň, tím se neživím. Rád a systematicky fotografuji Brdy z leteckého pohledu. Přežít a zaplatit mé vášně mi pomáhají počítače.

Jsem optimista, věřím v zachování celistvosti a nezastavěnosti Brd. Tím nemyslím jen oblast dnešní CHKO, ale celé Brdy. Od Mníšku pod Brdy po Rožmitál pod Třemšínem a Nové Mitrovice.

Lidovky.cz: A jak by ta budoucnost měla vypadat podle vás?

Rozmanitá, přírodní, kde člověk není tím hlavním cílem na vrcholu všeho, ale respektuje a pomáhá přírodě, nepovyšuje se. Budu rád, když Brdy zůstanou klidným přírodním rájem. Pokud možno bez zjednodušujících civilizačních výdobytků. A hlavně s rozmanitou flórou a faunou.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!