Podívejte se na Brdy očima Jiřího Jirouška
Lidovky.cz: Co pro vás znamenají Brdy?
Krajinu na obzoru, oblíbený cíl mých letů i výletů, babičku a její škubánky s brusinkami (bydlela na okraji Brd a brusinky sbírala na dopadových plochách), dříve i zvukové projevy vojáků při cvičných střelbách, les, občasnou hradbu oblačnosti, hodně zážitků, myšlenek, kamarády...
Lidé v Brdech na serveru Lidovky.czV roce 2016 se veřejnosti otevřela velká část vojenského újezdu Brdy. Návaly turistů se zatím nekonají. O co přicházejí? Server Lidovky.cz oslovil odborníky, historiky, sportovce, podnikatele i turisty. Každý z nich zde v průběhu léta představí svůj vlastní vztah k Brdům doslova vlastníma očima - přes sérii fotografií. Přečtěte si: |
Lidovky.cz: Kolik času v nich trávíte?
Většinou je to pár hodin týdně na procházkách a na kole, párkrát do roka nad nimi visím, jeden let znamená dvě až tři hodiny shlížení na ně. V širším prostorovém pojetí jsem v Brdech většinu života, bydlím ve vesnici na okraji.
Lidovky.cz: Jaké je v Brdech vaše nejoblíbenější místo?
Rád chodím na Kuchyňku, lesnatý vrch nad Bukovou. Skrz průseky jsou hezké výhledy. Netypicky pro většinu území Brd zde rostou hlavně buky. Hřebínek je kamenitý a je zde liduprázdno. Jednorázovým brdským turistům však doporučím spíše výšlap kolem dopadových ploch Tok a Jordán. Viděl jsem ledacos, ale vřesoviště a jámy plné vody na vrcholku jen u nás v Brdech.
Lidovky.cz: Jaká je podle vás čeká budoucnost?
Jiří Jiroušek |
Jsem optimista, věřím v zachování celistvosti a nezastavěnosti Brd. Tím nemyslím jen oblast dnešní CHKO, ale celé Brdy. Od Mníšku pod Brdy po Rožmitál pod Třemšínem a Nové Mitrovice.
Lidovky.cz: A jak by ta budoucnost měla vypadat podle vás?
Rozmanitá, přírodní, kde člověk není tím hlavním cílem na vrcholu všeho, ale respektuje a pomáhá přírodě, nepovyšuje se. Budu rád, když Brdy zůstanou klidným přírodním rájem. Pokud možno bez zjednodušujících civilizačních výdobytků. A hlavně s rozmanitou flórou a faunou.