Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
6. listopadu 2010 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Lyžařská špička Itálie, to je alpský Kronplatz

Alpy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alpy | foto: Laurin Moser

Jedním z nejoblíbenějších italských lyžařských center je dnes Kronplatz/Plan de Corones – před 10 lety v Česku jen málo známý tip fajnšmekrů, dnes obdivovaná ikona a vlastně top destinace Itálie. Jihotyrolská jednička je velmi spolehlivým tipem pro neobyčejně široké spektrum lyžařů. Je dostatečně veliký, aby uspokojil i náročnější, ale ve své podstatě je to mírná pohodová hora vhodná pro rodinnou dovolenou, kde polovinu tvoří ultraširoké modré sjezdovky. Přitom má i vydařené červené a hned pět vysloveně sportovních černých sjezdovek.

V čem je Kronplatz tak jedinečný? Bez ustání je modernizován jeho lanovkový park a krok za krokem a rok za rokem přibývají i nové sjezdovky. Dokáže si vyrobit sníh za jakýchkoliv podmínek, a to v podstatě bez nadsázky. Jeho péče o sjezdovky je vyhlášená daleko za italskými hranicemi a k dobré pověsti přispívá i přívětivost Jihotyrolanů, kteří jsou navzdory podnikání v turismu stále spíše vesničany v tom nejlepším slova smyslu, kteří se svými hosty každý den rádi poklábosí.

Kronplatz.

Na severní straně hory dominují dvě náročné pětikilometrové černé sjezdovky – klikatější Sylvester s neustále se měnícím sklonem a přímější, až dálniční Hernegg. Navzdory sportovním parametrům těchto tratí je ale Kronplatz ideální horou pro pohodově-carvingové sjíždění – celá polovina sjezdové plochy, zejména na jihovýchodní straně spadající do Olangu/Valdaora a k průsmyku Furkelpass, je modrá. Spodní třetina dlouhého, šestikilometrového sjezdu do Olang je pak poctivě červená. Dlouhá červeno-modrá trať sjíždí i do turistického letoviska St. Vigil/San Vigilio na jihozápadním úbočí, odkud navazují lanovky na pahorek Piz de Plaies s dominující příjemně členitou červenou tratí, ostrým černým slalomákem Erta a černou tratí Piculin s extrémně prudkou střední pasáží.

Kronplatz

Na Kronplatzu udivují ohromné kapacitní schopnosti této lyžařské hory – v hlavní sezóně to na nástupních stanicích kabinek v údolí hučí jako v úle, přitom lyžaři se stále sunou kupředu a kabinky je polykají jako maliny. Nahoře na plochém vrcholku neboli na "Václaváku" se z lanovek vystoupivší masy lyžařů mohou vydat do všech světových stran a díky neobvyklé šíři většiny tratí lze vždy najít velmi prostornou stopu pro oblouky všech poloměrů. V hlavních proudech sjezdovek ale umí být i poměrně těsno. Rostoucí návštěvnost Kronplatzu je z pohledu zmlsaného lyžaře samozřejmě stinnou stránkou úspěšného a moderního resortu. Budiž provozovatelům k velké cti, že se seč mohou snaží o neustálé rozšiřování lyžařské plochy.

Praktické informace:

Výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/balicky

Jižní Tyrolsko najdete i na Facebooku www.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v Jižním Tyrolsku a navíc najdete soutěž, kde můžete do konce prosince vyhrát dovolenou pro 2 osoby včetně skipasů. O dění v Dolomiti Superski budete v obraze na www.facebook.com/dolomitisuperski

Youtube videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na www.youtube.com/suedtirolinfo


Již letos se Kronplatz vyšvihne díky dokončenému obřímu snowparku mezi nejlepší evropské freestylové destinace. Již loni byl největším a nejnovějším v Jižním Tyrolsku a spolu s Livignem tvoří italskou snowparkovou špičku. Jeho rozloha má činit až 58 000 m2 a na jeho úpravu se spotřebuje 120 000 m3 sněhu. Snowpark sestává ze 4 linií – pro, medium, easy a family fun, takže je plnohodnotnou atrakcí nejen pro profi jezdce, ale i mladé začínající freestylisty nebo dokonce děti. Díky ultravýkonnému zasněžování má být park z velké části upraven již v polovině prosince.

Snowpark v Kronplatzu

Nová bude i kabinka Gipfelbahn na severní straně hory, která nahradí zhruba dvacet let starou kabinku, obsluhující sportovně červené a nadprůměrně široké tratě s pětisetmetrovým převýšením. Nová lanovka bude mít 10místné kabinky s vyhřívanými koženými sedačkami. Nové budovy zázemí se letos dočkává i nástupní stanice kabinky v Olangu – přibude restaurace, bar a aprés-ski klub.

Radek Holub
Autor je redaktorem magazínu o lyžování SNOW

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...