Lyžování ve Švýcarsku? Poradíme vám, kam zajet

Davos na úpatí mohutných hor, to je hned pět rozsáhlých areálů. Každý z nich nabídne trochu jiné lyžování: carvingové sjezdovky, romantické neupravované ski-route i čistě freeridové sjezdy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davos na úpatí mohutných hor, to je hned pět rozsáhlých areálů. Každý z nich nabídne trochu jiné lyžování: carvingové sjezdovky, romantické neupravované ski-route i čistě freeridové sjezdy. | foto: Swiss-Image

Sněhově spolehlivé lyžařské oblasti středních i obřích rozměrů, moderní města i starobylé vesničky – přesto v nejvýchodnějším, a tedy pro nás nejdostupnějším švýcarském kantonu Graubünden mnoho Čechů nepotkáte.

Engadin: král zimy

Svatý Mořic.


Svatý Mořic i celé údolí Engadin patří v žebříčku lyžařských destinací mezi nejužší špičku. Je unikátní svou polohou, specifickým klimatem s množstvím slunných dní a dostatkem sněhu. Ostatně právě Svatý Mořic odstartoval tradici zimních rekreací už hluboko v předminulém století, kdy sem pomocí sázky zlákal na zimu hoteliér Badrutt první anglické hosty. Na dnešní lyžaře čekají tři areály: nejuniverzálnější Corviglia, nejvysokohorštější Corvatsch a Bernina, co do horských možností nejdivočejší.

Scuol: exkurze do středověku

Rozsáhlé termální lázně ve městě Scuol.

Scuol je starobylé město a vůbec první větší „civilizace“ při příjezdu do Švýcarska přes hraniční přechod Martina. Osmimístná lanovka vyváží lyžaře na rozlehlé, prosluněné a přehledné lyžařské terény nad městem s 80 km tras. Jako poslední sjezd dne zkuste Sjezdovku snů, Traumpiste, která vás proveze romantickou krajinou prostou lanovek a vleků až do vesničky Sent, odkud se do města vrátíte skibusem. Pak přichází na řadu druhá hlavní atrakce – přímo v malebném historickém centru se nachází rozsáhlé termální lázně se světem vodním i saunovým.

Samnaun: bezcelní lyžování

Švýcarsko nabízí i mimořádné podmínky pro lyžování ve volném terénu.

Kdysi poslední zapomenutá horská obec, dnes prosperující turistická destinace je pro Čechy lákavá ze tří důvodů. Za prvé lyžařskou oblastí Silvretta Arena s 238 km sjezdovek, za druhé přijatelnou vzdáleností – z Rozvadova jen 430 km – a za třetí svým historickým statusem bezcelní zóny, takže málokde jinde koupíte levnější benzin nebo alkohol. Možnosti lyžování v rušném mezinárodním areálu, přelévajícím se až do rakouského Ischglu, jsou samozřejmě pro lyžaře to nejdůležitější, samotná vesnička Samnaun pak překvapí svým údolním klidem.

Lenzerheide: neznámý velikán

Lyžařská oblast Silvretta je vzdálená jen 430 km od Rozvadova.

Ze dvou horských hřebenů lemujících náhorní plošinu s jezerem a letovisky Parpan, Valbella a Lenzerheide sjíždí 155 km sjezdovek, přesto tahle oblast stále uniká pozornosti českých lyžařů. Nejvýraznější horskou dominantou je vyhlídkový vrchol Rothorn, zpřístupněný visutou kabinou. V nejbližších letech by mělo dojít k propojení Lenzerheide se sousedním střediskem Arosa – pak se dočkáme megaareálu s více než 230 kilometry tratí. Hory v okolí nabízejí mimořádné podmínky pro lyžování ve volném terénu, také proto jsou místem konání největšího českého freeridového kempu: SNOWfestu.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Petr Socha, časopis SNOW

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj

Najdete na Lidovky.cz