Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Marrákeš - úžasné město barev

Asie

  12:00
Mladí Francouzi a Italové zahazují své nadějné kariéry a stěhují se do Marrakéše. Kupují zde historické domy a rekonstruují je na restaurace a malé hotýlky, galerie a kavárny. Opouštějí rutinu Evropy, stále více svázanou bruselskými předpisy a nechávají se ovlivnit Orientem. Pomáhají obnovit slávu marocké perly, starého kulturního centra, křižovatky na hranici mezi pouští, horským masívem a přímořskou planinou.

Lidé v Marrákeši jsou pohodáři. foto: archiv CK Marco Polo

Země Boha

Marrákeš byl založen jako hlavní město královské dynastie Almorávidů kolem roku 1060. V překladu z berberštiny jméno města znamená „Země Boha“. Dlouhá století patřil Marrákeš k nejbohatším městům celého regionu a hrál velmi významnou roli v celé severní Africe. Probíhaly tudy obchodní cesty z mnoha směrů. Centrální náměstí Djemaa el Fna bylo záměrně postavené neobvykle obrovské. Muselo pojmout pravidelné trhy. Ty se tu pořádají dodnes a jejich sláva, především jako noční kulinářský ráj, roste.

Úzké uličky v okolí mediny si zachovaly ráz dávno minulých dob. Marrákeš jako...

Centrum města je pupkem světa

Medina (centrum města) je skvělým výchozím bodem k dalším zajímavým místům ve městě. Bydlet v okolí mediny je fajn především pro aktivní cestovatele, kteří se rádi toulají městem, proplétají se starobylými uličkami, rádi posedí v kavárnách a čajovnách a rádi ochutnávají orientální jídla u stánků a v restauracích. Tady je džus opravdu čerstvě vymačkaná šťáva z pomeranče nebo citronu a málokde vám tak zachutná. Touláním v okolí náměstí Djemaa el Fna můžete trávit celé hodiny. Pozor ale na kapsáře a různé dohazovače, kteří vám budou na některých frekventovaných místech otravovat život. Musíte být nejen ostražití, ale i často i velmi důrazní. Je třeba si rychle zjednat respekt drsným: „NE!“. Pak máte klid.  

Koření je symbolem obchodu v Marrákeši. Navíc je součástí skvělé marocké...

Olivy na trhu v Marrákeši.

Medina v Marrákeši je plná stánků s orientálním zbožím.

Nečekejte památky jako v Egyptě

Marrákeš byl bohatým městem, ale byl městem obchodníků. Základním stavebním materiálem nebyl kámen a stavby se nestavěly „na věky“. Stavělo se z hlíny, která byla dostupná všude okolo města. Navlhčená červená hlína se stlačila do primitivních forem. Vysušená na slunci ztvrdla a stala se velmi odolnou a pevnou. Déšť ji ohladil a vytvořil jemnou slupku, přes ni už dál hlína nevlhla. Navíc se ukázalo, že je místní červená hlína vynikajícím tepelným izolantem a v parných letních měsících bylo v domech z hlíny velmi příjemně. Architekti se s vedrem vyrovnali velmi nápaditě. Začali stavět domy bez oken do ulice, domy s malými nádvoříčky, navíc doplněnými arkádami. Nádvoří se často měnilo v rajskou zahradu s fontánou, květinami a citronovníky. Čím bohatší stavitel, tím zdobnější ornamenty. Uzavřený prostor vyhovoval i stylu života arabských rodin, zajišťoval dokonalé soukromí.

Ben Yuossef Medersa. Islámská univerzita, založená v Marrákeši ve 14. století.

Magnet pro romantické duše

Právě staré historické domy s atriovými dvorky se staly magnetem pro romantické duše mladých Evropanů. Kupují si neopravené domy a postupně je rekonstruují a otevírají veřejnosti. Kombinují své bydlení s aktivitami pro turisty. Hotýlky, kavárny, galerie, restaurace. Domy ožívají zapomenutým kouzlem a s nimi se vrací tajemné kouzlo Orientu. Pokud se do Marrákeše vydáte, dopřejte si alespoň jednu noc v některém z těchto hotýlků.

Atrium hotýlku Riad Al Moussika

V žádném atriu nesmí chybět pomerančovník, citronovník nebo olivovník....

Lázně, golf a treky

Kdo chce klid, měl by zvážit, zda zůstávat ve městě. Mimo město byl prostor a hotely a hotýlky za městem mají krásné zahrady. Maročané mají nějakou vnitřní touhu vytvořit si svou vlastní oázu, zelený prostor v nehostinné krajině. Zahrady musí být plné kvetoucích keřů, vodních jezírek, fontán a tichých zákoutí, kde se dá posedět a relaxovat. Citronovníky, pomerančovníky a olivovníky nesmí chybět v žádné z nich. V okolí města je šest velmi kvalitních golfových hřišť. Za necelé dvě hodinky můžete být autem z Marrákeše v malé vesničce Imlil a můžete se vydat na treky v horách. A není to samozřejmě jediná možnost, pohoří Atlas je na dohled a je rájem pro milovníky hor.

Opevněné město (ksar) Ait Ben Haddou

Na úpatí Vysokého Atlasu stojí na úbočí kopce nad údolím Ounila jedna z památek UNESCO, opevněné město (ksar)  Ait Ben Haddou. Bez nadsázky se dá tvrdit, že je to marocký Český Krumlov.  Založený v 11. století především jako místo odpočinku karavan putujících ze Sahary do Marrákeše a k pobřeží. Určitě se vyplatí si sem udělat z Marrákeše výlet. Po dvou a půl hodinách jízdy se vám otevře pohled na červené pastelové domy, přilepené k stěně hory jako vlaštovčí hnízda. Tady sídlili berberští vládci všech okolních cest. Divoký a nespoutaný národ, který nemilosrdně vybíral mýtné od každé karavany, která tudy procházela. Národ, který dokázal dlouho vzdorovat i francouzské armádě.

Na úpatí Vysokého Atlasu stojí na úbočí kopce nad údolím Ounila jedna z památek...

Architektura a uspořádání města jsou charakteristickým příkladem pro opevněná marocká města v horských oblastech.

Kdy se do Marrákeše vydat?

 Do Marrákeše se vydejte nejdříve v polovině září, do té doby je tam příliš horko. Jedině pokud chcete podnikat treky v horách Velkého Atlasu, je léto nejlepším časem k návštěvě. Maroko patří mezi poslední tři království v Africe a na atmosféře v Marrákeši je to znát, je tu mnohem méně politiky a mnohem více pohody.

Inzertní sdělení - poznávací zájezdy s českým průvodcem

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Poznávací zájezd do Japonska za svátkem jara s českým průvodcem

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží jestli jej navštívíte na jaře, na podzim, či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy Vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odráží v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil Vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem, autorem článku:

Japonsko, které pohladí vaši duši. Posvátná hora Koya.

Detail sochy sedícího Buddhy v chrámu Kamakura

Termín odletu : 14.04. 2014

Cena : 96.690,- za 11 nocí

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!!

Více informací o zájezdu zde.

Poznávací zájezd do  Mexika, Guatemaly a Belize s českým průvodcem

Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů, doplněný o putování divokou přírodou. Guatemala zatím není postižena masovou turistikou, tak jako některé lokality v Mexiku. A majestátní Tikal patří k nejzajímavějším památkám staré mayské kultury. Vydejte se s námi po stopách ztraceného národa.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem dlouhodobě žijícím v Mexiku.

Mlha nebo ranní déšť by vás od návštěvy neměly odradit. Je ale dobré se na to...

Termín odjezdu : 21.03. 2014

Cena : 85.900,-- za 11 nocí

Více informací o zájezdu zde.

GARANTOVANÝ ODJEZD !!!

Expediční cesta na tři týdny za tím nejlepším v Jihoafrické republice

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Blyde River Canyon

Termín odjezdu: 16. 03. 2014

Cena: 79 500,-- za 19 nocí !

Více informací o zájezdu zde 

 

 

 

Autor: