13. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Na lyžích krajem Karla Havlíčka Borovského

Sjezdovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjezdovky | foto: Lidovky.cz

BRIXEN Brixen/Bressanone známe hlavně z životopisu spisovatele Karla Havlíčka Borovského, ne každý ovšem ví, že jeho okolí nabízí krásné lyžařské terény. Plose, Gitschberg-Jochtal, Rosskopf, Ratschings-Jaufen, Ladurns-Gossensass – to jsou názvy zdejších lyžařských středisek.

Tyto lyžařské areály leží obklopené dva a půl tisícovými vrcholy nedaleko Brennerského průsmyku, což je pro Čechy výhoda. Stačí v Praze najet na dálnici, ze které se sjíždí až v Itálii.

Kdo by tu čekal obří střediska francouzského střihu, není na správné adrese. Kdo hledá klid a pohodu s kulinářskými zážitky, klidně za cenu menší porce kilometrů sjezdovek, přijde si na své. Takové je totiž Eisacktal/Valle Isarco.

Zdejší lyžařská střediska nejsou pulzující velká centra, ale příjemná střediska, která mají spíše venkovskou atmosféru, ve které se budu dobře cítit rodiny s dětmi. Dobře se tu najíte: v údolí jsou totiž tři michelinské restaurace.

Pro rodinu

Kdo někdy zavítal do Itálie, dobře ví, že "bambini" jsou tu na prvním místě. To samé očekávejte, když vyrazíte s dětmi na lyže. Všechna střediska tu na rodiny a jejich nejmenší členy myslí.

Lyžařské areály v okolí Brixenu jsou vhodné i pro děti

Lyžařské areály v okolí Brixenu jsou vhodné i pro děti

Pokud chcete, aby se vaše malé děti v klidu rozlyžovaly, vyberte si Gitschberg-Jochtal. Jezdí se tu na 44 km sjezdovek a velkou devizou areálu je, že jsou hodně slunečné a dočkáte se tu krásných výhledů.

Gitschberg-Jochtal jsou vlastně dva areály spojené lanovkou, každý z nich je trochu jiný. Do Gitschbergu, kde lanovky stékají z 2511 metrů vysoké hory, se vydejte s dětmi, které už na lyžích stály. Čekají vás převážně červené sjezdovky – ráj milovníků carvingu. Když napadne sníh, lze si tu do sytosti užívat i jízdy ve volném terénu.

Podobné vysvědčení může získat i Lochtal, kde lanovky obtáčejí stejnojmennou horu do nadmořské výšky 2019 metrů. I zdejší tratě jsou červené. Na spodním úseku kabinové lanovky je krásný areál pro děti. Začátečníkům lze doporučit níže položené Valles/Vals. Je menší a tvoří ho hlavně příjemné modré sjezdovky.

Pro milovníky wellnessu a horského města

Eisacktal– to nejsou jen rodinné rezorty. Na své si přijdou i milovníci městského života a to zejména, pokud vyrazí lyžovat do Plose. Nabízí unikátní možnost spojit lyžování na krásně upravených a sportovněji řezaných sjezdovkách s atmosférou města. Plose leží u Brixenu/Bressanone.

Poté, co odložíte lyže, můžete vyrazit na nákupy (v Itálii se nejen dobře jí, ale i nakupuje). Anebo si jen tak zajít posedět na aperitiv do některého z barů nebo na večeři do půvabného středověkého městečka.

Praktické informace

- počet kilometrů sjezdovek: 140 km
- zasněžované sjezdovky: 106 km
- tratě na běžecké lyžování: 240 km
- zimní procházky: 126 km
- celková délka sáňkařských drah: 122 km
- denní permanentka pro dospělého v hlavní sezoně: 40,00 €
- šestidenní permanentka pro dospělého v hlavní sezoně: 207 €
- vzdálenost z Prahy/Brna: 610/700 km

  • začátek/ konec sezony: 30.11.2012 – 07.04.2013
    - nejdelší sjezdovka: Trametsch (9 km)
    - nejkrásnější horská chata: Rossalm
    - největší událost: vánoční trhy ve středověkém městečku Klausen/Chiusa

Pokud naopak toužíte po atmosféře horské chaty s jihotyrolskou kuchyní, vyzkoušejte Rossalm Alpine ve 2200 metrech nad mořem.

Plose, kde se lyžuje na 43 km tratí a lanovky vyjíždějí do nadmořské výšky 2550 metrů, se pyšní dvěma trumfy: 9 km dlouhou sjezdovku Trametsch, která je nejdelší v regionu Jižní Tyrolsko/Südtirol. Tím druhým je pak výhled z vrcholové stanice: jako na dlani budete mít dolomitský hřeben Geisler, masív Sella i Zillertalské Alpy.

Nejen rodiny ocení 10kilometrový sjezd na sáňkách z Kreuztalského údolí do Sant'Andrea. V okolí se lze ubytovat i v některém z wellness hotelů.

Tři malé, ale milé rezorty

Ladurns-Gossensass/Ladurno-Colle Isarco, Ratschings-Jaufen/Racines-Giovo, Rosskopf/Monte Cavallo – to jsou názvy dalších tří středisek v Eisacktalu, kde lanovky vyjíždějí do nadmořské výšky něco málo přes dva tisíce metrů.

Lyžařské středisko Ladurns-Gossensass

Lyžařské středisko Ladurns-Gossensass

Nepřekvapí ani tak délkou sjezdovek, největší z rezortů Ratschings-Jaufen má 25 kilometrů, ale spíše pohostinností a servisem, který tu dostanete. Prostě ideální místo, kde můžete nejmenší lyžaře učit prvním obloučkům.

Místní restaurace se snaží. V horských chatách lze ochutnat knedlíky na spoustu způsobů a další speciality. Najdete tu i jednu ze tří michelinských restaraucí Eisacktalského údolí - Kleine Flamme v městečku Sterzing/Vipiteno. Doporučit lze ovšem horské chaty Wasserfalleralm v Ratschingsu, Pfeiferhuisele v Ladurnsu nebo Sternhütte v Rosskopfu.

A je tu i další výhoda: zdejší sjezdovky netrpí nedostatkem sněhu. Například v Ratschings-Jaufen se lyžuje až do května. Ladurns Gossensass u Brennerského průsmyku s patnácti kilometry tratí a slunečné Rosskopf s 13 km tratí a desetikilometrovým sáňkařským sjezdem jsou ideální pro rodiny s dětmi.

Ratschings-Jaufen proslavily běžecké terény. Běhají se tu i mezinárodní biatlonové závody.

KDE ZÍSKAT INFORMACE:

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz