Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neobjevené skvosty severní Moravy

Cestování

aktualizováno  15:36 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Přijeďte na severní Moravu a do Slezska a poznejte turisty neobjevená zákoutí. Přinášíme tipy na tři místa, která se pyšní silným geniem loci a inspirativními příběhy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Slezská Harta foto: archiv Moravian-Silesian Tourism

Okouzlující Slezská Harta

Nechte se okouzlit Slezskou Hartou! Nejmladší přehradu v Česku a vstupní bránu do Jeseníků obklopují dnes již vyhaslé sopky, z jejichž vrcholků budete mít podhorskou krajinu jako na dlani.

Scenérie jsou tu natolik úchvatné, že jim před více než dvaceti lety neodolal ani štáb velkofilmu Johanka z Arku. Jak to asi vypadalo, když se na březích proháněla na koni Milla Jovovich, představitelka francouzské hrdinky, a znepřátelené strany vedly krvavé bitvy?

Dnes na Slezské Hartě panuje klid. Pro svou krásu a sportovní vyžití se stala oblíbeným cílem výletníků. Okolí můžete poznat na kole, pěšky nebo z paluby lodi. V létě je přehrada ideálním místem pro plavání a vodní sporty.

Elita národa na zámku Kunín

Zámku Kunín rakouští turisté neřeknou jinak než moravský Mirabell. Šlechtické sídlo ležící v oblasti zvané Poodří pochází z dílny věhlasného architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Ten své stopy zanechal právě i na arcibiskupském sídle Mirabell v Salzburgu. Kromě vzájemné podoby vás však v Kuníně čeká jeden neobyčejný životní příběh… Seznamte se s hraběnkou Marií Walburgou. 

Zámek Kunín | foto: archiv Moravian-Silesian Tourism

Nejznámější obyvatelka zámku v Kuníně založila na svou dobu pokrokový vzdělávací ústav – filantropinum, ve kterém vedle sebe studovaly děti všech sociálních vrstev, děti šlechticů i měšťanů, děvčata i chlapci, Němci i Češi. Žáci se učili od rána do večera, a to všem předmětům, podnikali výlety po okolí, otužovali se.

Mnozí však inovacím ve školství nefandili a ústav byl zrušen. Hraběnka titulována „první dámou Moravy“ nesla konec svého celoživotního díla těžce. Těšit ji mohlo pomyšlení na stovky dětí, kterým se díky ní dostalo unikátního vzdělání. Mezi ně patřili i František Palacký, otec národa a rodák z nedalekých Hodslavic, či Josef Kronenberger, pozdější zakladatel rakouského četnictva.

Zámek můžete navštívit během komentovaných prohlídek opět od dubna 2021.

Poklad schovaný v lípách

Jeseníky skrývají mnoho neobjevených míst, která si zachovávají silný genius loci. Jedno takové místo najdete v Rýmařově. Je jím poutní kostel zasvěcený Panně Marii, kterému místní neřeknou jinak než kaple v lipkách. A to proto, že k němu vede lipová alej. 

Kaple Navštívení Panny Marie | foto: archiv Moravian-Silesian Tourism, autor: Slawoj Dubiel

Na první letmý pohled možná všední kostelík… Zdání však klame. Pozornému poutníkovi neunikne neobvyklý půdorys stavby ve tvaru oválu. A co teprve až nahlédne dovnitř! Nádherný barokní interiér s mohutnými sloupy a bohatou freskovou výmalbou vás učaruje a v mžiku přenese do vyšších dimenzí. 

Kaple Navštívení Panny Marie, interiér | foto: archiv Moravian-Silesian Tourism, autor: Slawoj Dubiel

Místo určené modlitbám a zklidnění mysli je skutečnou perlou severomoravského baroka. Se stavbou započal Friedrich Höβler, rýmařovský stavební mistr, v roce 1710. Impozantní fresky na stěnách představují ilustrace veršů modlitby k Panně Marii Salve Regina.

Kaple se veřejnosti otevírá od května do září. Otevírací hodiny si ověřte předem na stránkách Muzea Rýmařov.

Více tipů najdete na severnimorava.travel.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...