Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ochutnejte vánoční Vysočinu

Cestování

Série #světovéČesko / Vůně skořice, hřebíčku, medu, svařeného vína a mrazivého vzduchu… Co se vám vybaví? Určitě Vánoce! Vánoce na Vysočině voní přesně tak.

Žďárské vrchy | autor : Jaroslav Horák foto: fotobanka CzechTourism

V kopcovité krajině Žďárských vrchů objevíte perníčky i Perničky. Milovské perníčky, s dlouhým „í“, voní sladce, právě po té skořici, a rozplývají se na jazyku. Peče je tu hned několik domácích výrobců na různé způsoby, ale vždy podle osvědčených receptů a z kvalitních surovin. Ty druhé, (Velké) Perničky, spíš vhánějí svěží vzduch do plic a dají trochu zabrat. Jsou to totiž rulové skály ve Žďárských vrších, pozoruhodné útvary vytvarované mrazovým zvětráváním v dávném pleistocénu. Dostaly jméno podle pernice, tedy mísy, v níž se najemno třel uvařený mák, a údajně měly dříve kultovní funkci.

Perníčky i Perničky najdete v oblasti Milovy – Křižánky, tedy v dosahu přírodní rezervace Čtyři palice. Daleko odtud není ani Sněžné, kde nabízejí nejen perníkové dobrůtky z Vysočiny anebo Pikárec, kde vznikají pikárecké perníkové preclíčky, tedy malé preclíky vykrajované z perníkového těsta, sypané třtinovým cukrem. Obojí se pyšní značkou regionální produkt nebo potravina, stejně jako lahodná medovina z Vysočiny, kterou vyrábí včelařství v Chlístově u Havlíčkova Brodu z vlastního medu.

Nejste na sladké? Dáváte přednost raději pěkně vypečenému kusu masa? Stavte se na Husí farmě Kalhov a tam si objednejte ty pravé husí hody.

Husí hody | autor : archiv Czech Specials | foto : fotobanka CzechTourism

Domácí paštiku z husích jater, pečená játra foie gras, silný vývar, pečenou husu s jablkem, brusinkami a červeným zelím… A to vše zapít douškem dobrého vína z jediného vinařství na Vysočině a z vinice, která rodí voňavé plody v nadmořské výšce 420–480 m n. m. Zdejší víno je kořenité, pikantní a svěží, fanoušci odrůd jako Irsay Oliver, Muškát moravský či Müller Thurgau tu budou jako doma.

I těm, kteří mají raději pivo, má Vysočina hodně co nabídnout. V kraji je spousta pivovarů, které v zimním čase vaří různé vánoční speciály. Klášterní pivovar Želiv má kromě stálé nabídky v rukávu právě dvacetistupňový Vánoční rock, polotmavé, spodně kvašené pivo bavorského typu. Výjimečně silný speciální ležák s dobou zrání minimálně tři měsíce má plné silné tělo, barvu tmavého jantaru a příznačnou sladovou sladkost.

Klášterní restaurace pak připravuje spoustu lákavých pokrmů právě s využitím vlastního piva, třeba tažený pivní závin, pivní zmrzlinu a limonády, chmelinky, tedy čokoládové pralinky s chmelovou náplní.

Navíc, Želivský klášterní pivovar leží spolu s dalšími patnácti na Pivovarské stezce Vysočiny, která má za úkol spojit příjemné s příjemným, tedy poznávání tohoto čistého kraje s tím, co zdejší pivovary vyprodukovaly. A právě tady můžete odstartovat svoje putování třeba právě v čase vánočním.

Více tipů najdete na vysocina.eu.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism