Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeň v očekávání. Co jí přinese titul Evropské hlavní město kultury?

Cestování

  12:06
PLZEŇ - Plzeň se v lednu stane Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 (EHMK). Spolu s ní stejný titul ponese i belgické město Mons. Během roku západočeské město nabídne více než 600 akcí.

Piknik v klášterní zahradě. Návštěvníci festivalu si užili piknik v zahradě kladrubského kláštera. foto: Vojtěch Šváb

Stěžejní budou představení nového cirkusu, velké výstavy jako například portréty Maorů od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, expozice syna a vnuka Jiřího Trnky a také rekonstruované interiéry slavného architekta Adolfa Loose a divadlo.

Výstava přiblíží život a dílo známého výtvarníka.
Plzeň 2015 chystá výstavu Ateliér Jiřího Trnky
Na výstavě Ateliér Jiřího Trnky budou k vidění i originální původní loutky.
Slavnostní otevření nové budovy výzkumného centra NTIS a nových výukových...

Slavnostní zahájení projektu, který se v ČR po Praze uskuteční podruhé, bude 17. ledna. V režii Petra Formana ožije město vystoupením desítek umělců. Na centrální náměstí přijdou tisíce lidí ze čtyř směrů, vše vyvrcholí rozezněním nových zvonů na katedrále.

Součástí bude také videomapping, tedy umělecká projekce ve volném prostoru. Promítání pokryje okolo 5000 metrů čtverečních - stěnu katedrály, bloky domů a dvě velká plátna, vše bude tvořit ze tří stran uzavřený prostor. Ceremoniál by mohlo na náměstí a v sadovém okruhu sledovat až 50 tisíc lidí.

Cíl: změnit image

Cílem projektu EHMK je změnit vnímání Plzně jako konzervativního průmyslového sídla na město, kde je dobré žít a navštívit jej. Už čísla pro letošek ukázala, že Plzeň díky titulu začala více zajímat turisty. Přijelo jich o 18 procent více než loni. V roce 2015 by město rádo zvýšilo počet návštěvníků o 30 procent, v dalších dvou letech ještě o desetinu. Poslední roky se návštěvnost pohybuje od 550 tisíců do 600 tisíců lidí. Plzeň cílí hlavně na zahraničních turisty ze vzdáleností do 300 kilometrů, ale i na asijské země jako Korea či Japonsko.

Rozpočet projektu je zhruba 430 milionů korun, pro příští rok je určeno asi 200 milionů Kč. Je to jeden z nižších rozpočtů evropských hlavních měst kultury. Většinu dá Plzeň, přispěje také Plzeňský kraj a ministerstvo kultury.

Přes 20 milionů korun by mělo jít ze soukromých zdrojů. Tým, který na projektu pracuje, má 50 stálých lidí, ze 60 procent ho tvoří místní. Dále se zapojují externisté, pracovníci na částečné úvazky a dobrovolníci. Pracují na 160 projektech, řada z nich má pod sebou desítky akcí. Například festival Devět týdnů baroka má 63 událostí. Podrobný program je na www.plzen2015.cz.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....