Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polibek na prvního máje? Maďaři vůbec neví, o co jde, říká Češka

Češi v cizině

  7:00
Markéta Čermáková se do Budapešti přestěhovala kvůli práci, do Česka se vrací za rodinou na návštěvy, ale natrvalo se zatím vrátit nechce. "Nejhorší je bezohlednost řidičů. Ještě jsem neviděla, že by před přechodem někdo opravdu zastavil, ač je to tu také v předpisech. Jezdím denně do práce po dálnici a index odbočení do jiného pruhu tu dávají opravdu jen cizinci a kamiony," říká.

Markéta Čermáková

Lidovky.cz. Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Do Budapešti jsem jezdila pracovně asi rok před přestěhováním, měla jsem tedy představu, do čeho jdu. Vzpomínám si na počáteční deprese z jazykové bariéry, z maďarštiny jsem rozuměla jen Balaton a papuče (papucs). Po roce a půl se to nepatrně zlepšilo, ovšem na konverzování to pořád není. Ještě si vzpomínám na bezohlednost řidičů. Ještě jsem neviděla, že by před přechodem někdo opravdu zastavil, ač je to tu také v předpisech. Jezdím denně do práce po dálnici a index odbočení do jiného pruhu tu dávají opravdu jen cizinci a kamiony.

Kdo je Markéta Čermáková

Markétě Čermákové je třicet let. Po studiích pracovala několik let pro státní správu, kde se podílela na EU předsednictví ČR v Bruselu. Nyní 3 roky v mezinárodní společnosti. Z osobních důvodů se přestěhovala do Maďarska, odkud pokračuje ve svém zaměstnání. Ráda cestuje, zajímá se o jazyky a kulturní rozdíly národů.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V podstatě všechny hlavní svátky se dodržují trochu jinak. Vánoční zvyky jsou jiné, pomlázka na Velikonoce neexistuje (i když nápad s proutkem přes zadek se mužům líbil), tady je žena něžně pokropena pár kapkami vody z březové větvičky a postříkána kolínskou (dospívající mládež často nahrazuje směsí octa a smradlavého parfému). A polibek na prvního máje pod rozkvetlou třešní (která tu kvete už v dubnu) nepobral vůbec nikdo. Loni jsem 1.5. vypadala asi zklamaně, partner si v překladači našel větu: Jsem třešeň, vytiskl to a nalepil na náš platan na zahradě. Takže někdy před půlnocí jsem se také dočkala polibku „pod rozkvetlou třešní“. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vracíme se na návštěvy rodiny a přátel několikrát do roka, trvalý návrat zatím v plánu není.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo? 
Osobně mi chybí český chleba a uzená makrela, to se nikde sehnat nedá. Zbytek si dokážu uvařit sama. Dělali jsme soutěž gulášů, český chutnal také, ale před maďarským neobstál. Maďarský guláš je něco ve stylu naší polévky, nezahušťuje se a je v něm spousta zeleniny. Náš klasický guláš je jejich pörkölt. Všichni známí jsou tu fandové knedlíků, protože je to pro ně novinka, takže cokoliv s knedlíkem jim udělá vždy radost.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Jsem těhotná a čekáme prvního potomka. Domluvili jsme se doma, že na dítě budeme mluvit oběma jazyky. Otec maďarsky, já česky. I jméno jsme vybírali tak, aby bylo srozumitelné pro obě země.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Kolegové v práci mají nás Čechy nevím proč spojené s alkoholem, pivo a becherovka jsou pojmy. Země nejsou od sebe tak vzdálené, takže všichni znají Prahu, v televizi jsou občas Hrabalovy filmy. Viděla jsem tu i Dědictví v maďarštině.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji jen okrajově, české dění mě zajímá víc. Vím, že tu mají dobře rozpracované zemědělské programy a rozvoj venkova. Koncem loňského roku mě v tv zaujal záznam jednání maďarského parlamentu, premiér se pozastavoval nad tím, proč byly nahrávány a odposlouchávány špičky evropských politiků, ale jeho vynechali?!   
 

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat