Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Překvapilo mě, kolik Češi dokážou vypít alkoholu, říká Guinejan

Alpha Mamadou Diallo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alpha Mamadou Diallo |

Guinejan Alpha Mamadou Diallo se do Česka přestěhoval před devíti lety kvůli studiu na vysoké škole. Při první návštěvě ho nejvíce překvapilo, že Češi pijí poměrně hodně alkoholu. Vadí mu také, že jsou po něm agresivní a projevují se tak i na veřejnosti. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Přijel jsem do Česka studovat. Překvapilo mě, že se mě lidé ptali, proč jsem si vybral Českou republiku. Proč jsem si nevybral Francii, když pocházím z frankofonní země a že čeština je těžká. Odpovídal jsem, že jsem si nevybral já, ale že jsem u nás požádal o stipendium na studium v zahraničí a úspěšně udělal testy tady. Tak jsem jel do Česka. I v Africe se divili, protože Českou republiku neznal skoro nikdo. Také mě hodně překvapilo, že v Česku lidé pijí tolik alkoholu. A samozřejmě mě překvapila zima, a to jsem přijel v září.

Lidovky.cz. Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo? 
Nemůžu říct, že jsem tady nastálo. Ještě jsem se nerozhodl, zatím jsem zde devět let. Vystudoval jsem tu vysokou školu a mám dobrou práci, jsem tu spokojený. Životu v zahraničí se nebráním, ani tomu zůstat tady, ale jak jsem řekl, nemyslím na to. Není to aktuální téma.

Kdo je Alpha Mamadou Diallo?

Guinejan Alpha Mamadou Diallo přišel do Česka v roce 2004 kvůli studiu na vysoké škole, získal stipendium, naučil se česky, oženil se našel si práci. Jestli v Česku ale zůstane, ještě neví, je to pro něj otevřené téma. Pochází z Guineje v západní Africe. Je mu 30 let a má dvě děti. 

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Vadí mi chování lidí na veřejnosti, někdy nadávají a ještě víc jsou agresivní, když jsou opilí. Vadí mi také, že lidé na mě koukají a stále se ptají odkud jsem. Pak začnou mluvit o Africe, že jsou tam války, nemocní lidé a děti, které mají hlad. Vypadá to, že tam nic nemáme. To je pro Afriku smutné, že ji lidé takhle vidí. Afrika je větší kontinent než Evropa a žije tam hodně lidí. Někteří jsou bohatší a někteří chudí. Ale asi byste byli překvapení, kdybyste někdy jeli dál než do Egypta.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jací podle vás jsou?
Ano, chodi. A s jednou jsem se oženil. Češky jsou hodné a snaží se cizincům pomáhat. Také jsem si všiml, že mají své názory a jsou dominantní - dělají si co chtějí. U nás musí být žena doma, vařit, postarat se o muže a poslouchat ho. Některé Češky jsou hodně chytré a studují.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
V Guineji si lidé hodně pomáhají, navzájem se zdraví, i když se neznají. V Africe se lidé pozdraví venku normálně. A v rodině si pomáhají. Když děti vyrostou a pracují, dávají peníze rodičům a starají se o ně - aby si rodiče mohli odpočinout. Je to morální povinnost, protože rodiče je vychovali. Ačkoli se o ně staráme, nemůžeme jim nikdy všechno vrátit. Také si víc pomáhají sourozenci, bratranci a známí. Respektujeme staré lidi a když se něco řekne, tak se to musí dodržet. V Česku se lidé o rodiče moc nezajímají a nerespektují je. K dětem se chováte bezvadně, jsou doma s mamkou a hrají si venku. Musí ale respektovat rodiče a poslouchat. Když zlobí, tak jim rodiče dají na zadek. Některé děti jsou slušné, jiné ne. To je normální. Ani v Guineji nejsou všichni slušní. 

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Zdá se mi, že Češi moc humoru nemají. Je to asi hodně odlišné. Vzpomínám si, že jsem třeba někdy něco řekl jako vtip a Čech to nechápal. A naopak jsem se třeba urazil, když Čech řekl něco jako vtip a já jeho poznámku nepochopil.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Přál bych si vědět víc, než vím, protože toho opravdu nevím moc. Je to komplikované a já se lépe učím technické věci. Kvůli tomu ani nemohu říct, co mně zaujalo nejvíce. Vím něco o komunistickém režimu a rozdělení Československa. Takže spíš novější věci, protože jejich stopy jsou ještě ve společnosti vidět a lidé o nich mluví.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo nepiju, ale české jídlo mi moc chutná. Například na knedlíky jsem si musel zvyknout, protože jsem si je dal jako první jídlo tady a hned se mi udělalo špatně. Mám rád bramborový salát, ale jinak preferuji africké jídlo. Doma si ho vařím a české ochutnám rád, když jsem mimo domov.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".


Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?

Česká politika je komplikovaná a zkažená stejně jako politika v některých státech Afriky. Tak abych se nemusel rozčilovat, nezajímám se o ni. Někdy se ale u zpráv musím smát.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Už se neučí. Učil jsem se první rok intenzivně a potom jsem český jazyk studoval na vysoké škole. Teď už umím tak, abych si s lidmi rozuměl, ale někdy bych chtěl umět česky lépe. Doma mluvím s manželkou francouzsky, s kamarády také, a venku s lidmi česky. Bez českého jazyku je to tady opravdu těžké. Vidím to u některých cizinců, kteří česky neumějí. Všude na úřadech se mluví jen česky a všichni Češi anglicky nemluví. Navíc lidé jsou velice mile překvapeni, když s nimi mluvím česky.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská?  Co má vaše země výjimečného?
Nejvíc se mi stýská po mé rodině a také po jídle, protože tady mnohdy nemůžu sehnat všechny ingredience, které k vaření potřebuji. Něco se dá nahradit, ale pak už to není ono. Takže vždycky, když jedu domů, přivezu si z Afriky hodně věcí. Guinea je výjimečná tím, že odtud pocházím a mám tam rodinu. Jinak tam ale člověk objektivně nic jiného nenajde než jinde na světě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...