Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skandinávci se diví: Kde zůstala zima?

Cestování

  7:00
STOCKHOLM - Obyvatelé severské Skandinávie, zvyklí na zimy "jak se patří", letos marně vyhlížejí pořádnou sněhovou nadílku.
Skandinávská idyla - ilustrační foto

Skandinávská idyla - ilustrační foto foto: Reprofoto

Jindy v tomto ročním období bývá už krajina pokryta bílou peřinou, letos tomu ale přetrvávající poměrně teplé počasí brání. Nedostatek sněhu nepřeje zimním sportům - lyžařské závody musí být rušeny nebo pořádány na umělém sněhu, sjezdařské areály nemohou otevřít.

Objevují se dokonce zprávy o zpěvných ptácích a květech v zahradách, napsala agentura AP. "Některé květiny, například růže, skutečně začaly v těchto dnech kvést podruhé v sezoně," potvrzuje Mats Rosenberg, biolog z města Örebro v centrálním Švédsku.

Podle meteorologů vše naznačuje, že by letošní zima mohla patřit k rekordně nejteplejším v severní Skandinávii, kde se letos začátek zimy zpozdil v řadě regionů nejméně o měsíc.

Finské město Sodankylä, ležící asi 130 kilometrů na sever od severního polárního kruhu, zažilo první letošní sníh 17. listopadu, což je nejpozději za posledních 100 let. Prohlásil to Pauli Jokinen, mluvčí finského meteorologického ústavu.

Bílá zvířata v pestrobarevných lesích

Divoká zvířata jako lasice, zajíci a tetřevi, která mění zbarvení srsti či peří podle sezony, zbělela již týdny předtím, než se sníh opravdu dostavil, a vnesla divné pocity do bezsněžné divočiny finského Laponska.

"Bylo to opravdu podivné - postavičky zvířat bílých jako duchové na pozadí žlutého listí a lišejníků," říká Viljo Pesonen, starosta městečka Sodankylä o 9000 obyvatelích.

"Nemění barvu podle počasí, ale podle délky trvání denního světla. Z jejich hlediska tak byla mnohem pokročilejší sezona, protože jinak napadaný sníh zdánlivě prodlužuje trvání denního světla. Tmavá krajina naopak jakoby den zkracuje," dodal.

Závody jsou přeloženy do Rakouska

Závody Světového poháru v alpském lyžování musely být z finského Levi přeloženy do Rakouska pro nedostatek sněhu. Běžecké lyžařské závody v Norsku musely být přeloženy z Beitostölenu do Sjusjöenu, kde sice také sníh nebyl, ale aspoň tam bylo dost chladno na to, aby vydržel kvapně nanášený umělý sníh.

V největším švédském zimním středisku Äre vleky pro nedostatek sněhu stojí, ačkoli jindy běží naplno již od poloviny listopadu.

"Máme tu nějaký sníh, ale až hodně nahoře. Takže kdo chce lyžovat, vezme lyže na ramena a vystoupá si asi šest kilometrů nahoru," říká mluvčí äreského turistického úřadu Benny Paulsson.

Podle švédského meteorologického ústavu SMHI jsou teploty letošního listopadu o sedm stupňů Celsia nad mnohaletým průměrem. Dokonce i obyvatelé Kiruny, města v nejsevernější části Švédska, v noci na čtvrtek naměřili teploty kolem nuly, což je mnohem tepleji, než na co jsou běžně zvyklí.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat