Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Co se na Tchaj-wanu vyplatí vidět? Bývalá nejvyšší budova světa, Čankajškův památník či zoo s pandami

Vlajka Tchaj-wanu nedaleko mrakodrapu Taipei 101. foto: Profimedia.cz

Doporučujeme
Asijský ostrov Tchaj-wan má za sebou zajímavou minulost. Přítomnost je ale podobně přitažlivá, turistům se nabízí kromě historických památek či náboženských staveb i objekty velmi moderní, případně ty s velkou přidanou hodnotou. Co byste v zemi rozhodně neměli minout?
  10:00
Část 1/5

Tchaj-pej 101

Bývalá nejvyšší budova světa, která se tímto titulem mohla pyšnit mezi roky 2004 – 2009, je technicky nesmírně zajímavým objektem. Mezi 92. a 97. patrem se nachází stabilizační systém, což je největší a nejtěžší tlumič kmitání (Tuned Mass Damper), který mrakodrap chrání před zemětřeseními a tajfuny, a to na základě zákonů fyziky. Systém byl původně vymyšlen v Japonsku, tedy zemi, kde jsou zemětřesení velmi častou záležitostí.

V mrakodrapu se můžete svézt jedním z trojice nejrychlejších výtahů světa, cestu z 5. podlaží na observatoř v 89. patře zvládnete za 37 sekund, přičemž kabina vyvine rychlost až 60,6 kilometrů za hodinu.

Tchaj-wan jako neobjevený klenot Asie. Rychlovlakem se dostanete za makaky i krásnými plážemi

Na vyhlídku, z níž lze vidět celé město, se pak návštěvníci dostanou za 540 tchajwanských dolarů (tedy zhruba 395 korun).

Autor: