Tchaj-pej 101
Bývalá nejvyšší budova světa, která se tímto titulem mohla pyšnit mezi roky 2004 – 2009, je technicky nesmírně zajímavým objektem. Mezi 92. a 97. patrem se nachází stabilizační systém, což je největší a nejtěžší tlumič kmitání (Tuned Mass Damper), který mrakodrap chrání před zemětřeseními a tajfuny, a to na základě zákonů fyziky. Systém byl původně vymyšlen v Japonsku, tedy zemi, kde jsou zemětřesení velmi častou záležitostí.
V mrakodrapu se můžete svézt jedním z trojice nejrychlejších výtahů světa, cestu z 5. podlaží na observatoř v 89. patře zvládnete za 37 sekund, přičemž kabina vyvine rychlost až 60,6 kilometrů za hodinu.
Tchaj-wan jako neobjevený klenot Asie. Rychlovlakem se dostanete za makaky i krásnými plážemi![]() |
Na vyhlídku, z níž lze vidět celé město, se pak návštěvníci dostanou za 540 tchajwanských dolarů (tedy zhruba 395 korun).
Zoo Tchaj-pej
Jednou z nejpůsobivějších atrakcí na Tchaj-wanu je bezesporu místní zoologická zahrada. Za velmi přívětivé vstupné 60 TWD, tedy asi 44 korun, si můžete vychutnat prostředí se spoustou zeleně, jemuž dominuje řada atraktivních zvířat.
Ať už jde o různé druhy šelem, medvědů ušatých tchajwanských (na ostrově zbývá ve volné přírodě už jen několik stovek kusů), ptactva, hmyzu, ale také tři obrovské taháky – luskouny, koaly a pandy.
Poslední jmenované mají ostatně na tchajwanském ostrově velmi specifické postavení, neboť je jednotlivým zemím či zoologickým zahradám „věnuje“ Čína, která s Tchaj-wanem nyní nemá zrovna dobré vztahy.
Sem zamířily dva exempláře v roce 2008, a to jen díky příznivému stanovisku bývalého prezidenta Ma Jing-ťioua. Ten byl zastáncem sbližování se s Čínou. Pandy Tuan Tuan a Yuan Yuan tak dorazily na ostrov, přičemž za dobu společného soužití zplodily dva potomky. Bohužel samec Tuan Tuan před dvěma roky zemřel kvůli vážným zdravotním problémům.
V současné době se tak nachází v tchajpejské zoo celkem tři pandy. S matkou Yuan Yuan tam vyrůstají dvě mláďata Yuan Zai a Yuan Bao. A domácí jsou z nich u vytržení stejně jako turisté, v pavilonu se běžně pohybuje dost lidí, kteří ale ukázkově čekají, až na ně dojde řada, a budou si moci pandy vyfotit či natočit.
Národní parky
Velkou část Tchaj-wanu pokrývá zeleň. S tou se snaží nakládat místní velmi rozumně, na ostrově je devět národních parků. V těch je možné spatřit velmi bohatou faunu a floru.
Jedním z nejkrásnějších je bezesporu národní park Kenting, ten se rozprostírá na jižná straně ostrova. Když budete mít velké štěstí, tak můžete spatřit tlupu makaků formozských, kteří budou pár metrů od vás „okounět“ na některé ze skal. Vylézt se dá na některou z vyhlídek, z níž uvidíte moře i veškerou zeleň okolo (jen se připravte na silný vítr, ať nepřijdete o oblíbenou čepici).
Trasy plné hezkých cestiček, působivých skal a krásných kaňonů pak lze najít v národním parku Taroko na východě ostrova.
Památník generála Čankajška
Výlet do nedávné historie můžete absolvovat při návštěvě dechberoucího památníku generála Čankajška. Bývalý prezident Čínské republiky (jak zní plný název Tchaj-wanu) je asi nejkontroverznější postavou v historii ostrova. V centru Tchaj-peje vznikl pět let po jeho smrti odkaz, který každý den obdivují desítky tisíc turistů.
Největší „show“ probíhá každou celou hodinu, kdy se před bronzovou sochu v nadživotní velikosti mění stráže. To je doprovázeno ceremoniálem, který si prakticky všichni přítomní turisté natáčejí na mobilní telefony. Velmi efektní představení, doprovázené vojenskými povely, lze vidět po zdolání 89 schodů k majestátní budově, v niž je socha umístěna.
Budovu se rozhodně vyplatí navštívit, neboť v posledních letech sílí hlasy, zda by demokratický ostrov vůbec měl „oslavovat“ generála Čankajška. Za jeho vlády v zemi platilo stanné právo, podle většiny odhadů diktátorovu vládu životem odneslo přes 45 tisíc lidí, další stovky tisíc osob byly uvězněny. I proto chtějí někteří Tchajwanci nechat památník trvale uzavřít.
Národní palácové muzeum
Oproti památníku generála Čankajška výlet do daleko dávnější historie zažijete v Národním palácovém muzeu. Na tom si místní velmi potrpí, jsou zde umístěny nejrůznější exponáty z dávných dob.
Jednou z největších atrakcí je pak kámen, který velmi nápadně připomíná kus smaženého vepřového bůčku, kterému se říká dongpo, a to na počest významného básníka a gastronoma dynastie Song – Su Dongpa. Okolo této vystavené relikvie je neustále plno návštěvníků, kteří si jej touží vyfotit.