Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Traily pod Matterhornem. Švýcarské středisko Zermatt je mekkou nejen lyžařů, ale i bikerů

Švýcarskému středisku Zermatt se nemůže upřít jedna věc – ohromí v zimě i v létě. foto: Tomáš Rucký

Švýcarský Zermatt je takřka synonymum pro ikonický Matterhorn, který bere dech jak v zimě, tak v létě. Okolí „tobleronky“ je mekkou nejen lyžařů, ale i bikerů a turistů, protože vrcholy Rothorn, Gornergrat, Trockener Steg a Schwarzsee jsou protkané nekonečně dlouhými horskými pěšinami křížem krážem. Kam smí turista, smí i biker.
  5:00

Švýcarskému středisku Zermatt se nemůže upřít jedna věc – ohromí v zimě i v létě. Matterhon působí na oči jak magnet z každého místa a aby toho co do přírodních úkazů nebylo málo, je krajina pod Matterhornem proložená tyrkysově modrými nebo průzračně čistými jezery a mohutnými borovicemi. Lanovka vás tu vyveze na vrcholy Rothorn, Riffelberg, Trockner Steg a Schwarzsee a zubačka na horu Gornergrat.

Zermatt
Pokud vyloženě nestojíte o traily, ale rádi byste se projeli po běžných...

Zermatt se bude líbit hlavně milovníkům přírodních trailů, protože většina tras vede po turistických pěšinách, kde není uměle zasahováno a vyšší zdvihy přijdou rozhodně vhod. Na druhou stranu se tu dá podniknout i cyklovýlet po pohodových šotolinách s běžným horským kolem. My jsme se nechali vyvézt kabinkovou lanovkou na Schwarzsee, odkud jsme se vydali na cyklotrasu č.3, která hned na úvod klesá z kopce po šotolinové cestě směrem k ledovci Zmutt. Po cestě můžete vidět Matterhorn z trochu jiného úhlu a na dohled je i samotný ledovec Zmuttgletscher.

Zermatt v kostce:

V údolíčku se pak šotolina změnila v krásný přírodní trail, který nás od ledovce protáhl podél křišťálově čisté řeky Zmutt až do Zermattu. Zpočátku byl trail trochu technický, po přejezdu řeky se ale zmírnil a příjemnou rychlostí nás protáhl celým údolím skrz modřínový les i po bezlesých pláních v pozadí s Matterhornem. Tento trail zvládnou klidně i technicky méně zdatní bikeři.

Na další porci bajkovačky jsme se vydali na vedlejší kopec Gornergrat, kam nás vyvezla zubačka, kterou máte v rámci bikepasu, nicméně je potřeba připlatit si za kolo a rezervovat si místo. Zubačka vás s kolem na Gornergrat vyveze buď brzy ráno, nebo po 16 hodině. Na spodnější Riffelberg vás ale kabinková lanovka i s kolem vyveze kdykoli.

Z Gornergratu jsme se vydali dolů po trailu číslo 1 Gornergrat Clasic, který měří 11 km a je černého značení, takže technická náročnost je tu vyšší než u trailu předchozího. I s endurovými koly jsme se tu občas v některých kamenitých pasážích zapotili, nicméně šlo jen o dílčí části a zkušení bikeři milující přírodní techniku si tu budou vrnět blahem.

Tento trail nás protáhnul také kolem jednoho z nejznámějších jezer Zermattu Riffelsee a následně kolem menšího jezírka pod ním. V obou jezerech se Matterhorn odráží jak v nablýskaném zrcadle, přišlo nám ale, že o něco romantičtější atmosféru nabízí jezírko menší.

Nejvíc se nám tu líbila pasáž mezi jezery a Riffelbergem – nejelo se tu po kamenech a skalách, ale po uhlazené hliněné pěšině, která trochu připomínala hravý vyhlazený flowtrail. Pasáž klesá pozvolně, ale s puštěním brzd se tu dá získat příjemná rychlost a ženete se jako vítr po otevřené pláni s Matterhornem v zádech a jen si říkáte, ať tohle nekončí!

Na Riffelbergu pak startuje regulérní vyhlazený flowtrail Riffelberg-Trail, který se vlní jako had po bezlesé pláni a skládá se vysokých klopených zatáček a mírných terénních vln. Střední část se sice musí absolvovat po šotolině, nicméně druhá polovina vše vykompenzuje, protože z množství zatáček se vám až zamotá hlava. Nejvíc nás bavila závěrečná pasáž z Furi, která byla profilem o něco rozmanitější, než předchozí části trati.

Švýcarský Zermatt je takřka synonymum pro ikonický Matterhorn, který bere dech...

Podobně vyhlazeným trailem je Sunnegga-Trail, který startuje ze stanice Sunnegga, má 6 km, je stejně jako Riffelberg-Trail zcela vyhlazený a zahrnuje naprostou fůru klopených zatáček, ale zpestřujících flow pasáží. Jedinou jeho nevýhodou je trochu monotónnost v druhé části trailu, na druhou stranu, komu nejde technika v klopenkách, tak tady opravdu dostatečně potrénuje. Oba flow traily Sunnegga-Trail i Riffelberg-Trail jsou vhodné i pro začínající bikery.

Pokud vyloženě nestojíte o traily, ale rádi byste se projeli po běžných cestách, i takový výlet se dá v Zermattu udělat. Známým okruhem tu je tu 5-Seenweg, tedy cesta kolem pěti jezer, která začíná u stanice Blauherd, kam vás vyveze nejprve metro a následně kabinková lanovka a pak už stačí jen následovat cedulku „5-Seenweg“. Hned prvním jezerem je zhruba po 15 minutách jezero Stellisee, které nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Matterhorn.

Druhým jezerem na okruhu je menší jezírko Grindjisee, které je trochu schované ve stromech, a sice od něj není vidět na Matterhorn, ale má příjemnou komorní atmosféru a tím i trochu jiné kouzlo, než ostatní zermattská jezera zrcadlící Matterhorn. Po chvilce šlapání mírně do kopce jsme dosáhli většího jezera Grünsee, kde je dokonce povoleno koupání.

Dalším jezerem na okruhu je Moosjisee a trasa je zakončená u jezera Leisee, u kterého najdete i vodní svět a dětské hřiště a klidně si jezero můžete přejet i na voru nebo se v něm vykoupat. Na druhou stranu odpočinek na lehátku a kochání se Matterhornem má taky hodně do sebe. Tahle trasa má 9 km, celou dobu se jedete po šotolinové cestě a můžete si ji dát na kole i pěšky.

Pokud počasí v horách nepřeje, můžete se vydat na krátkou procházku v okolí Zermattu a navštívit nedalekou soutěsku Gornerschlucht. Buď sem dojdete pěšky z Zermattu, nebo se necháte vyvézt kabinkou na Furi a po cestě dolů do Zermattu si sem „odskočíte“. Vstup do soutěsky stojí 5 CHF pro dospělého a otevřená je každý den od 9:15 do 17:45.

Ani tímto ovšem výčet zermattských zajímavostí a přírodních krás nekončí. Zážitkem je tu samozřejmě i návštěva Malého Matterhornu, na který vás vyveze kabinková lanovka. Navštívit tu můžete vyhlídku, která nabídne pohled na Matterhorn z trochu jiného úhlu pohledu, nebo i ledový palác se sochami vytesanými do ledu. A to hlavní nakonec – i v létě tu můžete lyžovat!

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat