29. října 2011 9:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Trasa Jizerské magistrály chystá na zimu novinky

Lyžaři, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři, ilustrační foto | foto: ČTK

Návštěvníky Jizerské magistrály čeká v nadcházející zimní sezoně několik novinek. Jednou je opravená Nová cesta, po níž část oblíbené běžkařské trasy vede. Další je rozšíření prvního kilometru nad bedřichovským stadionem, odkud množství lyžařů na trasu magistrály vyráží.

Na něm práce začaly v říjnu a hotové mají být ještě v průběhu podzimu, řekla Jana Lhotová, ředitelka Jizerské o.p.s., která se o magistrálu stará.

Úvoz nad stadionem, úzký úsek směrem k Buku, bývá v zimě velmi frekventovaný. Z Bedřichova je to přitom hlavní nástupní místo na lyžařskou trať. Vykácením některých stromů a terénními úpravami se cesta rozšíří a bude bezpečnější, a to hlavně v prudkém sjezdu zpět do Bedřichova.

"První etapa proběhne ještě během podzimu, než napadne sníh. V příštím roce by měla být druhá etapa, kdy by se to mělo ještě prodlužovat dál," podotkla ředitelka.

Nejkrásnější výlety po České republice


Velké mechové jezírko

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


O úpravu úvozu se stará státní podnik Lesy ČR, který nechal rekonstruovat i Novou cestu. Na dvoukilometrovém úseku z křižovatky Vládní až k přítoku Černé Nisy je nový povrch a z okraje cesty zmizely náletové dřeviny. Opravy se dočkal i mostek, který byl po loňských záplavách ve velmi špatném stavu.

Oblíbená lyžařská trasa v Jizerských horách nyní nabízí přes 170 kilometrů a lyžaři mohou využít 22 nástupních míst. Během zimní sezony na ni podle údajů horské služby vyráží přes půl milionu lidí. Jizerská o.p.s. se o úpravu trati stará od roku 1999. Náklady se každou zimu vyšplhají na několik milionů korun.

ČTK