14. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Trať Ecce Homo ve Šternberku poslouží cyklistům

Cyklistika - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklistika - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Trať Ecce Homo ve Šternberku, na níž se každoročně konají stejnojmenné automobilové závody či závody historických vozidel, budou moci lidé na konci června využívat i pro cyklistiku, in-line bruslení či turistiku.

Radnice trasu od 22. do 29. června uzavře pro motorová vozidla. Přispěly k tomu i stížnosti obyvatel na zběsilé jízdy motocyklistů. Pokud se krok osvědčí, uzavírky by se mohly v budoucnu opakovat, řekl starosta Stanislav Orság (ODS).

Trasa bude uzavřena v úseku od starého startu až po křižovatku u Lipiny. "Na silnici bude omezena jízda motorovými vozidly a lidé tam budou mít možnost sportovního vyžití na trase. Nabízí se cyklistika, běh nebo třeba in-line brusle. Je to takový vstřícný krok k nemotoristické veřejnosti," uvedl starosta.

O uzavírce rozhodla městská rada na základě doporučení dopravní komise. Ta se zabývala stížnostmi lidí na zběsilé jízdy motorkářů po komunikaci. "Motorkáři tam jezdí opravdu rychle, což odrazuje například maminky s kočárky, cyklisty a podobně. Trať vede zčásti lesem, v přírodě, proto je pro rekreaci vhodná," doplnil Orság.

Podle něj se radnice v minulosti snažila spolu s policií a městskými strážníky rychlým jízdám motocyklistů a aut zabránit, avšak ne příliš úspěšně. Zcela úsek zatarasit ale také není možné. "Toto je jakýsi mezikrok. Pokud se osvědčí, může se opakovat," doplnil starosta.

Na závodní trati, která vede v blízkosti silnice první třídy, se pravidelně konají automobilové závody do vrchu. Obzvláště proslulými jsou závody ME Ecce Homo a Ecce Homo Historic.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz