2. února 2012 21:30 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Trhanec, špek a penne. To najdete v Seiser Alm

Seiser Alm leží v nadmořské výšce kolem 1800 až 2200 m.n.m. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seiser Alm leží v nadmořské výšce kolem 1800 až 2200 m.n.m. | foto: Archiv LN

Za jihotyrolskými specialitami a gastronomickými zážitky vyrazte na nejvýše položenou vysokohorskou pastvinu v Evropě Seiser Alm, pokrytou jedlými květinami. Tu najdete v Jižním Tyrolsku na severu Itálie.

Seiser Alm leží v nadmořské výšce kolem 1800 až 2200 m.n.m. Rozlohu pastviny (zhruba 57 km2) si můžete představit jako 8000 fotbalových hřišť vedle sebe. A protože v Jižním Tyrolsku svítí slunce v průměru 300 dní v roce, je velmi pravděpodobné, že si svou dovolenou budete užívat pod modrou oblohou, obklopeni impozantními masivy stolových hor, rozeklanými hřebeny a věžovitými vrcholy Dolomit. Ty byly také v předloňském roce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Seiser Alm nabízí jedinečné lyžařské podmínky.

Seiser Alm nabízí jedinečné lyžařské podmínky.

Pastvina Saiser Alm (www.seiser-alm.it/cz) je známá především jako rodinné lyžařské středisko s ubytováním přímo na sjezdovce. Je proto ideální hlavně pro rodiny s dětmi, vyžití tu najdou ale i ostatní. Nabízí totiž veškeré outdoorové aktivity od lyžování, sáňkování, paraglidingu, lezení v ledu, výletů na sněžnicích až po zimní golf. V menu však najdete také překrásná místa k odpočinku a relaxaci. Díky své nadmořské výšce je tato pastvina využívána hojně profesionálními sportovci, kteří sem směřují svou přípravu.

Nejvýše položená vysokohorská pastvina v Evropě Seiser Alm

Nejvýše položená vysokohorská pastvina v Evropě Seiser Alm

Co si hlavně nesmíte nechat ujít, jsou vynikající místní speciality. Ochutnat byste měli například: Tyrolský špek má dlouhou historii a dodnes má v Tyrolsku velkou tradici. Vyrábí si ho zde pomalu každý. Má výtečnou vůni a samozřejmě také chuť. Nezapomeňte ochutnat anebo přibalit jako svačinu do batohu.

Anebo ochutnejte špekové knedlíky. Ale pozor na faux pas. Dbejte na to, čím se pustíte do noků nebo knedlíků. Ke konzumaci těchto pokrmů se používá pouze vidlička (lžíce je povolena), nikoliv nůž. Knedlíky jsou totiž tak nadýchané, že nůž není třeba. Nožem tak dáváte kuchařovi najevo, že jeho knedlíky mají do nadýchanosti daleko. No a samozřejmě si nikdy po obědě nedávejte cappuccino, to se pije pouze dopoledne.

Tipy na ubytování

Seiser Alm: Hotel Seiser Alm Plaza ***, u hotelu jsou kryté garáže, lyžárna s vyhříváním na boty, malé wellness se saunou, párou a odpočívárnou. Více na  www.alpedisiusi.com

Schüttelbrot by se dal popsat jako suchar. Plochý kulatý chléb s kmínem anebo anýzem, který se může jíst až 10 měsíců starý. Tip místních horských vůdců: Ideální svačina. Zabalená ho do batohu nezabere moc místa a nezplesniví.

Kaiserschmarren neboli sladký trhanec dochucený například hrozinkami, jablky, malinami, posypaný cukrem, který vám donesou na rozpálené pánvi.

Tyrolský špek má výtečnou vůni i chuť.

Tyrolský špek má výtečnou vůni i chuť.

Schüttelbrot - plochý kulatý chléb s kmínem anebo anýzem

Schüttelbrot - plochý kulatý chléb s kmínem anebo anýzem

Až budete vyhladovělí, udělejte si určitě pauzu u šéfkuchaře Franze Mulsera v hospůdce Gostner Schweige. Do této horské chaty se stěží vejde pět stolů, a v maličké kuchyni se tlačí asi pět kuchařů, ale jídlo a atmosféra je tam jedinečná. Ať si objednáte cokoliv, vždy si pochutnáte.

Praktické informace:

Další informace najdete na:

Výhodné lyžařské balíčky najdete na

Jižní Tyrolsko najdete i na Facebooku - kde budete neustále v obraze, co se děje v tomto malebném regionu. Navíc se můžete zúčastnit konkurzu na testovače horských chat v Jižním Tyrolsku a strávit nezapomenutelný týden v srdci Dolomit.

YouTube
Facebook

Youtube videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na

O dění v Dolomiti Superski budete informováni na

A když ve své polévce nebo na báječném koláči uvidíte barevné kvítí, nelekejte se. Jde o barevné, jedlé bylinky a květiny, které rostou všude kolem. Po jídle si nezapomeňte dát jednu z domácích Grapp.

Kateřina Sobotková

Najdete na Lidovky.cz