Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turistika mimo davy – vyrazte na výlet po malebném Valašsku

Cestování

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Východní Morava, turistický region Zlínského kraje, má k pěší turistice skvělé podmínky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Radhošť | autor: Jiří Jiroušek foto: fotobanka CzechTourism

Jak by ne – Beskydy jsou jednou z kolébek organizované turistiky v tehdejším Československu, v regionu je na 7,5 tisíc kilometrů značených turistických tras včetně putování po Cyrilometodějských stezkách, které vedou hvězdicově ze všech světových stran do bájného poutního místa Velehradu. 

Výletníci si tu mohou skutečně vybírat, příležitostí pro výšlapy je tu skutečně dostatek, namátkou zmiňme Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské Beskydy, Javorníky, Veřovické vrchy, Vizovické vrchy a Hostýnské vrchy či Bílé Karpaty.

Turisté na Valašsku oceňují zejména čisté prostředí a neporušenou přírodu Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Horské hřebeny, louky, pastviny, ale také skalní města, hluboké lesy či dokonce pralesy se střídají a vytvářejí pestrou krajinu lahodící oku. Zdejší krajinu si zamiloval i první československý prezident T. G. Masaryk, K. J. Erben a další významné osobnosti, které tu čerpaly inspiraci a nacházely odpočinek.

Doslova magickou přitažlivost vyzařuje již po staletí hora Radhošť. Její vrchol zdobí kaple sv. Cyrila a Metoděje a sousoší věrozvěstů. Věhlas Radhoště dokládá i to, že základní kámen č. 1, který tvoří základy Národního divadla, pochází právě z této bájné hory. Města a obce ležící v podhůří Radhoště, resp. v údolí Rožnovské Bečvy, jsou nejen skvělými výchozími místy pro výšlap do hor, ale současně jsou zdrojem řady dalších zajímavostí. Valašské muzeum v přírodě, Rožnovské pivní lázně, či přehrada na Horní Bečvě patří k těm nejznámějším.

m-ARK - kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti | foto: m-ARK

Dalším místem, které by turistovu oku nemělo uniknout, je Soláň. Tento vrch ležící zhruba v polovině hřebenu Vsetínských Beskyd a jeho okolí se nazývá Valašským Olympem, mimo jiné proto, že se zde daří uměleckým múzám všeho druhu, sochařům, malířům i fotografům. Zvonice Soláň je pak místem, kde jsou celoročně umělecká díla vystavována. 

Soláň, Beskydy | autor: Sleepyhobbit | foto: Shutterstock.com

Soláň, Beskydy | autor: Sleepyhobbit | foto: Shutterstock.com

Zvláštní pozornost zasluhují Velké Karlovice. Jsou opravdu velké, nikoliv počtem obyvatel, ale rozlohou katastru. Život se zde odehrává v údolích vybíhajících od Vsetínské Bečvy do Vsetínských Beskyd a Javorníků a také v pasekářských usedlostech rozptýlených po okolí na úbočích. Najdete tu řadu původních chalup, v terénu jsou rozesety drobné kapličky a zvoničky. Nejzajímavější zdejší sakrální stavbou je dřevěný barokní kostel Panny Marie Sněžné z 18. století. Pohled do krajiny nabízejí jak okolní kopce, tak i rozhledny Miloňová, Súkenická či Ztracenec, který leží na hřebeni Javorníků. Hřebenová trasa v tomto pohoří patří k nejkrásnějším turistickým terénům nejen na Valašsku, zejména její úsek spojující lokality Kohútka a Kasárna s následným sestupem do Velkých Karlovic. Procházet budete česko-slovenským pohraničím přes Malý a Velký Javorník, nadchnou vás výhledy jak na masiv Beskyd, tak i na slovenské hory, velmi často je vidět i Tatry. 

Velké Karlovice | autor: Karel Gallas | foto: Shutterstock.com

Velké Karlovice | autor: Karel Gallas | foto: Shutterstock.com

Fotografující turisté jistě ocení Fotostezku Valachy ve Velkých Karlovicích. Na 6 km dlouhém okruhu je umístěno 12 panelů, které přinášejí návody a doporučení, jak fotografovat různé scény – krajinu, detaily přírody, vodopád aj. Je zde řada tras vhodných pro děti či rodiny s kočárky včetně naučných stezek.

Podrobnosti pro turistiku na Valašsku hledejte na vychodni-morava.cz. V místě pobytu můžete kontaktovat také turistická informační centra v Rožnově pod Radhoštěm, Valašském Meziříčí, Valašské Bystřici, Horní Bečvě, Velkých Karlovicích, Zvonici Soláň, v Karolince, Novém Hrozenkově, na Kohútce, ve Vsetíně, Vizovicích, Valašských Kloboukách, Brumově – Bylnici, Horní Lidči.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!