Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Anglii si pořádnou polévku nedáte. Znají jen zeleninové krémy, říká Češka

Češi v cizině

  6:58
Adéla Barošová se do Anglie přestěhovala a začala zde pracovat jako průvodkyně. „Londýn se mi ze začátku moc nelíbil, nerozuměla jsem jazyku, bylo pořád škaredě i přes to že to bylo v létě. Říkala jsem si, co na tom Londýně lidi mají... A po dvou měsících jsem na to přišla, když jsem se i já sama do britského hlavního města zamilovala,“ říká.

Adéla Barošová foto: Archiv Adély Barošové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám si hlavně na spoustu lidí a na to, jak jsem asi týden chodila všude pěšky, protože jsem nevěděla, kam se v autobuse přikládá Oyester Card (londýnská čipová karta na MHD). Londýn se mi ze začátku moc nelíbil, nerozuměla jsem jazyku, bylo pořád škaredě i přes to že to bylo v létě. Říkala jsem si, co na tom Londýně lidi mají. A po dvou měsících jsem na to přišla, když jsem se i já sama do britského hlavního města zamilovala.

LIdovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Angličané jsou ve své podstatě docela otevřený národ, takže je máloco překvapí, a když už je něco překvapí, tak to na sobě nedají znát. Ale občas narážím se svou upřímností. Angličané nejsou zvyklí říkat nepříjemné věci naplno, raději všechno třikrát opíšou, než aby vám do očí řekli, že se jim něco nelíbí, nebo s něčím nesouhlasí. Proto jsme my Češi občas vnímáni jako rude (nezdovřilí, drzí), protože věci říkáme tak, jak jsou. Na druhou stranu mě ale hodně překvapilo, že většina Angličanů si nepřeje před jídlem dobrou chuť. Když jsem začínala pracovat jako au-pair, vždy jsem dětem před jídlem popřála Enjoy your meal (vzdáleně podobné našemu dobrou chuť), a ty se na mě jen nechápavě dívaly. Většina Angličanů prostě začně jíst.

Kdo je Adéla Barošová?

Adéla Barošová přijela do Londýna v létě roku 2009, původně na 2 měsíce pracovat jako au-pair. Londýn ji ale přirostl k srdci natolik, že se tam rozhodla zůstat. Před třemi roky začala průvodcovat po Londýně pro českou cestovní kancelář a dnes provádí Čechy po Londýně a okolí soukromě. Více informací o Adéle se můžete dozvědět na www.sadelouvlondyne.cz

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Zatím jsem v Londýně spokojená, ale rozhodně si nedovedu představit, že bych tady strávila zbytek života. Myslím, že čím více člověk stárne, tím více ho to táhne do míst, kde je přece jenom doma.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Polévky! Naštěstí je v Londýně česká restaurace, kde pravidelně chodíme na zelňačku nebo vývar. Angličané polévky v restauracích vaří jen v zimě, a to jen krémové zeleninové. Několikrát se nám s českou kamarádkou stalo, že jsme strávily půl hodinu chozením od jedné restaurace ke druhé, protože jsme měly hroznou chuť na pořádnou polévku, kterou ale samozřejmě nikde neměli.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Nemám, ale až mít budu, rozhodně je česky učit budu. Poznala jsem tady některé rodiny, kde maminka je Češka, tatínek Angličan a děti neumí ani slovo česky. To mi přijde hodně smutné.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Czechoslovakia. Potom hodně lidí chválí Prahu, že tam byli, a že se jim moc líbila. České pivo je také velmi známé, v Anglii ho najdete téměř na každém rohu. No a pár lidí zná Václava Havla, jen jeho jméno tady vyslovují „Váklav“

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Přiznám se, že politiku moc nesleduji, a to ani doma ani tady v UK. Pro svou průvodcovskou práci ale potřebuji vědět vše co se děje okolo královské rodiny, kde je zrovna královna, co provedl Harry nebo jak se daří miminku.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat