Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

V Ústeckém kraji se otevře 27 km nových cyklostezek

Cestování

  7:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Přes 27 kilometrů nových cyklostezek se letos otevře v Ústeckém kraji. Vyplývá to z údajů, které poskytl krajský úřad. Nové souvislé úseky vznikají především podél Ploučnice, zatímco u Labe spíš navazují na starší úseky.
Rodina

Rodina foto: Shutterstock

Náklady na 27 kilometrů cyklostezek jsou 382 milionů korun. "V částkách jsou zahrnuty všechny související výdaje, tedy projekt, výkupy pozemků, přeložky a DPH. Jedná se o stavby v náročném terénu," uvedl mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

ČTĚTE TAKÉ:

Více než deset kilometrů se staví na dolním toku Ploučnice. Cyklostezka začne v Děčíně a bude pokračovat přes část Březiny, obec Malá Veleň, Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí, Oldřichov nad Ploučnicí a Starý Šachov.

Cyklostezka bude napojená na stezku, která vede podél řeky Labe. I na ní se letos pracuje, rozestavěných je podle kraje 16,5 kilometru, rozdělených do šesti úseků od Roudnice až po Děčín.

Ochrana plazů a rostlin

Některé úseky budou pokryty asfaltem, jinde bude dlažba nebo i štěrk, to kvůli snaze o rozmanitost stezky i kvůli ochraně plazů a rostlin.

Letošní vlna dostavby cyklostezek bude zřejmě na nějakou dobu poslední, žádné další rozpracované nejsou. Kraj zatím jenom plánuje, například dostavbu zbývajícího úseku cyklostezky podél Labe, kde jsou značné mezery v okolí Litoměřic, v plánu jsou podle Rytíře i dílčí úseky podél Ohře.

Když se seženou peníze, měla by výhledově začít stavba krušnohorské magistrály, která by si vyžádala stavbu 24 kilometrů nových cest.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,