Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Po roce se opět otevřou zámecké, ale i soukromé zahrady veřejnosti. Co byste si neměli nechat ujít?

Krafferova barokní zahrada foto: Foto FB Krafferova zahrada

Zahrádky je možno zakládati několikerým způsobem; nejlepší je ten, že se na to vezme zahradník – alespoň to doporučuje Karel Čapek v díle Zahradníkův rok. Anebo se příští týden jeďte inspirovat na Víkend otevřených zahrad.
  11:00

Anglická venkovská zahrada je pojem: dobře to vědí nejenom zahradníci a zahrádkáři, ale i diváci detektivních seriálů jako Vraždy v Midsomeru nebo Slečna Marplová. V Anglii také vznikl nápad otevřít alespoň na den nebo dva jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna.

První svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti aneb Open Garden & Squares Weekend se konal v roce 1998, a protože zvědaví lidé žijí po celém světě, projekt se s velkým úspěchem začal šířit Evropou.

Rady před cestou

 • Víkend otevřených zahrad se sice koná 8. a 9. června, někde ale bude otevřeno pouze jeden z těchto dnů. Dejte si na to pozor, abyste nezůstali stát před brankou.
 • Přehled přihlášených zahrad najdete na webu Víkend otevřených zahrad.cz. Místa, která byste rádi navštívili, můžete třídit podle nejrůznějších klíčů, třeba podle krajů, podle míst, kam vás pustí se psem, anebo podle toho, kde se bude líbit dětem.
 • Akce se účastní arboreta, zahrady škol a školek, domovů pro seniory, přibývají i komunitní zahrady, přírodní zahrady s ekologickým zaměřením a také květinové farmy, například farmy Loukykvět a Všudekvět, Kvítí z dědiny, Levandulovna či Bylinková zahrada svaté Hildegardy společnosti Sonnentor.
 • Vstup je často zdarma, někde se ale platí a cenu si určuje majitel.

K nám docestoval až v roce 2010 – a to bylo také naposled, kdy bylo možné stihnout obejít všechna místa, protože pod záštitou Národního památkového ústavu byly otevřené pouhé tři zahrady.

O rok později už jich bylo třicet, pak sedmdesát a čtvrtý rok počet zapojených míst překročil stovku. V posledních letech se do Víkendu otevřených zahrad zapojuje každý rok přibližně 250 zahrad.

Mariánské záhony

Zatímco v Rakousku, Německu či Nizozemsku se akce účastní spousty soukromých zahrad, u nás jde hlavně o zámecké parky, sady a arboreta. Ty ale většinou připravují zajímavé doprovodné programy a komentované prohlídky, takže nebudete zklamaní.

Pokud jste zvědaví na skrytá zákoutí, kam se brány a vrátka pro veřejnost otvírají jen jednou v roce, můžete si naplánovat třeba prohlídku Léčebné zahrady sv. Josefa, nedávno obnovené části nemocniční a klášterní zahrady u Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze na Malé Straně.

Během roku slouží pro pacienty a jejich návštěvy, pro veřejnost tak je otevřená opravdu jen během druhého červnového víkendu.

Co uvidíte? Například takzvané mariánské záhony s rostlinami, které mají symboliku a spojitost s Pannou Marií, tedy růžemi, liliemi, kopretinami, rozrazilem, orlíčky, srdcovkami, levandulí, šalvějí, kosatci, zvonky, sněženkami a jinými bylinkami.

Výjimečně bude otevřená také jindy nepřístupná zahrada a Bredovský letohrádek u zámku Lemberk anebo bývalá zahrada kláštera premonstrátek v Chotěšově. Ta má soukromé majitele, kteří ji udržují jako odpočinkovou a meditační zahradu, kombinovanou s lesoparkem a výběhy pro zvířata.

Hraběnčina barokní zahrada

Víkend otevřených zahrad je skvělou příležitostí nejenom pro hledání inspirace, ale také zapomenutých příběhů. Třeba takového, jaký nabízí Krafferova barokní zahrada v Jindřichově Hradci.

Podívejte se na obrázky z předchozích ročníků

Založila ji roku 1759 Marie Isabella Johanna Merode de Westerloo, vdova po Františku Josefu Černínovi. Karel Čapek by měl radost: pozvala si na to zkušeného zahradníka a sochaře Jana Antonína Zinnera.

Na rozdíl od jeho jiných klenotů, jako jsou zahrady zámků Hof, Jaroměřic nad Rokytnou nebo Českého Krumlova, jindřichohradeckou zahradu zničil požár. Dnešní jméno má po Ignáci Krafferovi, který ji získal v polovině 19. století a jeho rodina tu pak provozovala vyhlášené zahradnictví.

I přes pohnuté osudy ve 20. století žije dál. Je tu zahradnictví, podařilo se obnovit některé barokní terasy a celý prostor se stal ukázkovou přírodní zahradou s tematickými záhony.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...