Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
11. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Vydejte se do Litomyšle. Na Ladu i Foglara

Litomyšl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Litomyšl | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

LITOMYŠL V Litomyšli připravují výstavu, která se bude věnovat českému komiksu první poloviny 20. století. Návštěvníci tak v domě U Rytířů od 7. prosince uvidí například Rychlé šípy Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera, tvorbu Josefa Lady nebo Ondřeje Sekory. Informovala o tom ředitelka litomyšlské městské galerie Dana Schlaichertová.

"Zájem veřejnosti o komiks v současné době stále stoupá. Na výstavě budou prezentovány originální předlohy komiksových příběhů zapůjčené z Památníku národního písemnictví v Praze a pozůstalosti Josefa Lady, Ondřeje Sekory a dalších autorů," uvedla Schlaichertová.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě toho budou vystaveny i další věci, například ježek v kleci, gramofonové desky, dobová vydání tisku nebo trojrozměrné tisky komiksových hrdinů. Galerie připravuje také doprovodný program, který bude zaměřený na základní školy i rodiny s dětmi.

Výstava vychází z koncepce knihy Heleny Diesing Český komiks 1. poloviny 20. století, která přinesla informace o pěti desítkách autorů, kteří se komiksu věnovali před rokem 1950. Nabídne pohled do světa Rychlých šípů, do Osudů dobrého vojáka Švejka, Ferdy Mravence nebo Kapitána Ani Muk. Výstava začne 7. prosince a potrvá do 13. ledna 2013.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...