Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Bakchovy fontány na zámku v Bučovicích po 140 letech opět vytryskne voda

Cestování

  6:00
BUČOVICE (VYŠKOVSKO) - Z osmimetrové manýristické Bakchovy fontány na nádvoří renesančního zámku v Bučovicích na Vyškovsku začne 10. dubna po 140 letech prýštit voda. Fontána patří k největším na Moravě a odborníci ji řadí k nejkrásnějším vodním prvkům v Evropě.

Bakchova fontána na nádvoří bučovického zámku. foto: ČTK

Její obnova stála dva miliony korun. Památkáři je sháněli dlouhá léta, řekla bučovická kastelánka Jana Buriánková.

"Pro zámek bude spuštění fontány významnou událostí. Doufáme, že se stane velkou turistickou atrakcí," uvedla. Bučovický zámek sice patří mezi nejvýznamnější moravské renesanční stavby, zájem veřejnosti o něj je ale poměrně malý. Ročně sem zavítá zhruba 10 000 lidí. Odborníci se domnívají, že je zámek opomíjený.

Fontána byla zcela nefunkční - léta jí scházel spodní bazén, do něhož voda stékala. Restaurátoři museli obnovit i sochu boha vína a radovánek Bakcha a chrliče vody ve tvaru dračích hlav. K nejnáročnějším pracím patřilo napojení fontány na rozvody, které do ní přivádějí vodu. Vyžadovalo si to několik průzkumných sod vedených přímo pod ni tak opatrně, aby se nenarušila.

Dotace nedostali, peníze na opravu sháněli 5 let

Stejně složité bylo podle kastelánky získat peníze na obnovu fontány. Památkáři se o to pokoušeli pět let. U žádného z dotačních programů neuspěli. Peníze jim nakonec věnovala jedna z místních firem.

Nádvoří zámku, v jehož centru se tyčí Bakchova fontána, postavená v roce 1637 podle návrhu italského stavitele Giovanniho Giacoma Tencally, se zelená díky dokonale udržovanému trávníku. Jenže ten nemá v renesančním objektu co dělat. Původně bylo nádvoří vydlážděné. Památkáři chtějí dlažbu obnovit, současný povrch nádvoří by se tak snížil o 35 centimetrů. Projekt přijde na přibližně tři miliony korun. Správa zámku na něj zatím nemá peníze.

Bučovický zámek je unikátní ukázkou italského renesančního stavitelství severně od Alp. K jeho zajímavostem patří Zaječí sál s freskami, na nichž si lidé se zajíci vyměnili role.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat