Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záhada drobné památky. Pokud objevíte v lese tento kámen, dejte nám vědět, prosí přeloučské muzeum

Cestování

  5:00
Existence přeloučského křížového kamene je dokázána jen nekvalitními fotografiemi z roku 2010. Městské muzeum vybízí lidi k pátrání.

Křížový kámen na Přeloučsku. foto: KICMP

Křížový kámen je zkrátka kámen s vyobrazením kříže či otesán do tvaru kříže. Historicky býval vztyčen na místech, kde se staly neštěstí či vraždy. Dle středověkého smírčího práva mohlo být totiž vytesání a vztyčení kamenného  kříže součástí trestu.

Tyto drobné památky jsou „záludné“ tím, že nebývají zaneseny v mapách a často se nacházejí na místech, kde by je nikdo nečekal, například hluboko v lesích. 

„Obracíme se na příznivce přeloučské historie s prosbou. Hledáme tzv. křížový kámen, který se má dle evidence nacházet na katastrálním území Přelouč,“ píše se ve facebookovém příspěvku. 

„Známe jen jeho (nepříliš kvalitní) fotografii asi z roku 2010 a víme, že tehdy byl v blíže neurčeném lese. Těch je ovšem na katastrálním území Přelouč poměrně dost. Pokud byste tento kámen někde při procházce náhodou objevili, prosíme o zprávu! Děkujeme za spolupráci,“ vybízí příspěvek k součinnosti.

Hledaný křížový kámen na Přeloučsku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!