130 let

Diskuze

Co si počneme bez zimy

Bez kvalitní návštěvnické infrastruktury bude Šumava vydaná počasí všanc, upozorňuje starosta Modravy Antonín Schubert.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jfischer

15. 3. 2014 15:22
Česká a bavorská strana Šumavy
Vážení, jedním z propastných socio-ekonomických rozdílů mezi ČR a západními zeměmi je úroveň poskytovaných služeb, a to v širším slova smyslu. Před deseti patnácti lety jsem strávil dost času v okolí Železné Rudy, a poté, co jsem od té doby prochodil i jiné části Šumavy, jsem se loni v létě rozhodl připomenout si útlé mládí a v ŽR strávit týdenní dovolenou ve dvou. Nakonec jsme se rozhodli ubytovat se v Bavorské Rudě na druhé straně hranice a rozhodně jsme nelitovali: 1. Nebydlíte u hlavní silnice, ale v apartmánovém domě ve velmi klidné čtvrti.2. Nebydlíte v Trpaslíkově, ale v nádherně upraveném městečku vhodném i pro večerní procházky.3. Péče o hosta včetně skvělé snídaně byla výborná, toto je ale už dnes k dostání i v ČR, když se dobře vybere.4. V ceně ubytování je Karta hosta, která kromě různých slev (v řadě případů spíše symbolických a většinu jsme nevyužili) opravňuje k použití veškeré veřejné dopravy (vlaky, autobusy) včetně autobusů jezdících do částí uzavřených pro osobní auta (parkoviště pod Luzným) zcela zdarma. Doprava je povětšinou taktová, přehledná, jízdní řády čekají na pokoji. Na dovolenou jsme sice přijeli autem, ale dál už jsme ho nepotřebovali. Toto v ČR zatím stále neumíme, "zelené autobusy" jsou poměrně drahé a jezdí v příliš dlouhých intervalech.5. V restauracích se poměrně hojně vyskytuje český personál, takže s jazykovou bariérou takový problém není. Bydlíte-li v apartmá a nechcete-li večeřet v restauracích, můžete si uvařit sami, takže jídlo nakonec může vyjít i levněji než při bydlení v pokojíku penzionu v ČR.6. Cesta na Luzný (který považuji za jeden z nejkrásnějších šumavských vrcholů) je snadná, pohodlnou veřejnou dopravou se dostanete, kam potřebujete (pokud děti moc neujdou, dá se dojet skoro až pod vrchol). Mimochodem, ač na to nejsem odborník, zdá se mi, že pod kůrovcem zničeným lesem se už nové stromky zase objevují. Za více než 40metrové pohodlné apartmá jsme zaplatili 63 EUR na noc pro dvě osoby včetně snídaně a již zmíněné hotelové karty, a byly to fakt dobře vynaložené peníze.
0 0
možnosti

Kecálek

18. 3. 2014 23:11
Modrava, Kvilda, Borová Lada, Filipova Huť...
Bývaly "zapadlé" šumavské vísky s nezaměnitelnou atmosférou...Dnes díky úvahám takových jako je tento "pan starosta" jsou místem, kterému se obloukem vyhnu... to je důsledek budování "infrastruktury" podle developerů.A jen tak naokraj - hora, na kterou se dá vyjet autobusem, není hora, ale Disneyland a tam taky patří (a ne do národního parku),,, naštěstí jsou ještě na světě místa, která "podnikavci" neproměnili na "íventově-adrenalínový" areál pro zdechlé frikulíny...
0 0
možnosti

Martintruhlik

17. 3. 2014 9:19
Potřebujeme developerské projekty???
Sláva každému zmařenému developerskému projektu. Protože developeři jdou na hranice výtěžnosti území a občas ohybají i zákony a s nimi úředníky. Pokud bude v čechách možné něco jako Bakala na Modravě (http://img.ahaonline.cz/static/old_aha/big/09_09_04/02_bakala_letecky.jpg), pak budu bojovat za živoření vesnic na šumavě.... samozřejmě přeháním stejně jako výše napsaný článek :-)
0 0
možnosti
Iaara
Toto je názor pana starosty anebo PR? Copak, Bakala málo platí do obecního rozpočtu? Je potřeba umést cestičku pro další developeráky?Jo, a ti "křiklouni", to mě rozesmálo. To už je jak předlistopadoví "ztroskotanci a samozvanci" z Rudého práva... :DD
0 0
možnosti

Josef Novak

16. 3. 2014 11:50
Když nebude zima, nebudeme
Když nebude zima, nebudeme muset topit!
0 0
možnosti

Janh

15. 3. 2014 21:10
Přesně. Na jedné straně
Přesně. Na jedné straně majitelka penzionu, která Vás s úsměvem přivítá, podrobně vysvětlí, co lze v okolí vidět a podnikat, poradí, vše s úsměvem a bez strojené "vstřícnosti", kuchař, který vaří místní kuchyni se Vás zeptá, jestli Vám to chutnalo a doporučí domácí moučník.Na druhé straně znuděný pingl pohodí jídelní lístek, na recepci se ani neobtěžují pozdravit jako první.....Je mi to nesmírně líto. Ale zlatokopectví párované s ignorací je tady ještě příliš zakořeněno. To potrvá.....P.S. souhlasím i panem Kutákem, on je rozdíl mít německou infrastrukturu a český disneyland, jak si představují "developeři" a někteří starostové.
0 0
možnosti

Furio

15. 3. 2014 15:47
Od FOR RENT po FOR SALE!
A musí Šumava nutně vydělávat? Problémy zdivočelých a ze řetězu utržených developerů asi nikoho k slzám dojímat nebudou. Ti už toho v honbě za snadným a bezpracným ziskem spolu s místními zastupitelstvy pomrvili poměrně dost. Ono také není divu, že nemohou nic prodat, když se sami nechovali v rámci zachování krajinného a kulturního rázu. Nikdo na ty jejich pasivní luxusní škatule "mastňáků" není zvědavý. Jinak Šumava se zvrhla v jeden velký penzion „FOR RENT“.Při brekotu k nemožnosti navštěvovat některá místa parku a srovnávání s Německem, bych chtěl uvést jedno. Zaplať pánbůh. Až se Češi začnou k přírodě chovat slušně a ne jako dobytek (omlouvám se dobytku), pak nastane ten správný čas na zpřístupnění.Jinak pane starosto, poděkujte také panu Bakalovi, který též aktivně svojí činností přispívá k zvyšování CO2 v atmosféře. A i on si staví své haciendy kde ho napadne, bez ohledu na cokoliv. Já vím, když oni ty jeho příspěvky do obecní pokladny jsou tak příjemné! Pak si, ale zase nesmíte stěžovat.Osobně je mi ze Šumavy smutno, protože „úspěšně“ kráčí ve šlépějích již zdevastovaných „FOR SALE“ Krkonoš.Namátkou: Železná Ruda je akorát jeden velký bordel se sádrovými trpaslíky, muzeum Šumavy je v tom hambinci skoro neviditelné a když jsem byl minulý rok v Harrachově tak jsem se nestačil divit. Jeden pouliční stánek vedle druhého, jenže zboží bylo z 90% vietnamského původu. Marně jsem hledal místní výrobky typické pro danou lokalitu, jakoby ani Šumava neměla žádnou historii.Ptám se, je toto možné na Německé straně?PS: přestaňte se snažit dělat z Šumavy ASPEN.
0 0
možnosti

Stastnyjiri

28. 4. 2014 12:20
Kupní síla
Rád bych připojil pár názorů, hlavně pro Šumaváky:1. Ani za první republikyneexistovalo, že by si mohl postavit každý úplně co chce, viz ořechovka v praze. I dnes by měla Šumava udržet svůj ráz a nepřipustit cokoliv. 2. I ve světě je běžné, že penzion je živnost, nikoliv podnikání. Pak to samozřejmě finančně nefunguje. 3. Buďme střízliví. Nemyslím, že by do super kolosů chodili spát turisti, ti vyhledávají jinou kategorii, ale hlavně je nutné si uvědomit, jaká je kupní síla. Podnikatel si postaví pěnzion, sám chce jen sbírat zisky, ne pracovat, tak si vypočte náklady na zaměstnance, splátky dluhu a jeho přiměřený zisk, tipne si obsazenost, ale nebere v potaz kupní sílu. Jestliže má rodina zaplatit 2,5 tisíce za noc v malém pokojíčku a strávit tam prodloužený víkend, tak za ubytování zaplatí 7,5 se snídaní. Za vše ostatní dále platí, takže rodina zaplatí minimálně 12,5 tisíce, spíše 15 tisíc. Za týdenní dovolenou dá 17,5 tisíce za ubytování, bez vleků minimálně 25 tisíc, s vleky spíše 30 tisíc. A teď mi řekněte, kolik procent rodin si to u nás může dovolit, obzvláště, když v Alpách v rodinných penzionech je to vyjde levněji. Chce to začít přemýšlet selským rozumem. Mega stavby Šumavu rozhodně nezachrání.
0 0
možnosti

Josef Pepa Nos

15. 3. 2014 9:22
Zmizí zimy, jara, léta i podzimy.
Za takové situace půjde do kytek i bavorská strana Šumavy.
0 0
možnosti

Janh

15. 3. 2014 1:18
Obávám se, pane starosto, že
Obávám se, pane starosto, že brečíte na špatném hrobě.I kdyby nakrásně nějaká infrastruktura vznikla (i když si nejsem jist, jakou myslíte Vy a jakou já), NIKDY to nebude jako v Bavorsku. Chybí totiž zásadní ingredience, a tou jsou Bavoři.Jistě jste někdy byl na druhé straně hranice. Je to o lidech, o kultuře podnikání. Neříkám, že na české straně Šumavy nejsou kvalitní podnikatelé, služby.... ale je jich málo.Já se jako zákazník chovám tržně. Když mi o pár kilometrů dál nabídnou za peníze (mnohdy i menší) podstatně více, neváhám. Osobní zkušenost je nanahraditelná. Českou Šumavu přitom miluji, rád tam jezdím a procházím se jejími luhy. Avšak, po přírodním zážitku sednu do automobilu a jedu domů. Delší pobyt je myslitelný pouze za hranicemi.Fňukáte tady nad ekology, ale prozradím Vám malé tajemství: ty mají v Německu taky. Tím to rozhodně nebude. Jestli to nebude tou českou povahou: "pocem, neremcej, zaplať a vypadni". To se žádnou investicí jen tak nezmění.Mám ten pocit, že tuzemské hory zachraňují lidé, co se v cizině nezeptají ani kolik je zrovna hodin. To je spása místních regionů, nikoli další atrakce či hotely.I tak přeju vše nej! Jen beze mne.
0 0
možnosti

Cermans

15. 3. 2014 8:49
Pane Jane souhlasím plně s Vámi.
Pocházím z druhé strany Sudet z Podkrkonoší. Všude je to stejné i s tím počasím . Moji předci si zapisovali počasí od roku 1912 do roku 1948. Čtu rok 1924-25 : sníh napad na naše posvícení 20. října, nestihli jsme zorat, zorali jsme v lednu pak už zima nebyla. Jezdíval jsem lyžovat do Krkonoš i Tyrol. V Tyrolích rodinný penzion postavený v roce 1974. Hans splatil hypotéku na něj v roce 2009. Nesměl ho prodat pouze svým potomkům jinak by přišel o dotaci. Jeho 55 letá manželka každý den roznášela tři chody večeře plus moučník. Kdo by to v Čechách dělal? Za měsíc jsem přijel do Harachova na Rýžoviště a první co mě v recepci potkalo, když jsem prosil zda si mohu nechat bagáž bylo vynadání, že jsem měl přijet až ve tři odpoledne. Proti Rakousku šok. Bohužel na druhé straně Šumavy jsou ti pracovití lidé, které jsme ze Sudet vyhnali. Málo kdo , z těch co do Sudet přišli k ním získali takový vztah jako domorodci. Ti co přišli měli z 80% zlatokopeckou krev a to se táhne dodnes. Penzion na horách to je řehole a ne zlatý důl jak si to většina lidí z vnitrozemí představuje.
0 0
možnosti