Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Do kauzy na Čapí hnízdo nebudu zasahovat, říká kandidát na ministra vnitra Metnar

Česko

  6:00
PRAHA - Ve stejný den, kdy Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že jeho kandidátem na ministra vnitra je Lubomír Metnar, se objevila informace, že tento adept spoluzakládal proruské hnutí BOS. Teď se od něj Metnar distancuje. V rozhovoru pro LN říká, že to původně byl spolek bývalých policistů a vojáků. Pak ale přicházeli problematičtí lidé, a tak odešel.

Ostrava, 30.11.2017, Lubomír Metnar kandidát na ministra vnitra foto: Alexandr Satinský, MAFRA

LN: Jak jste se stal kandidátem na ministra vnitra? Přihlásil jste se sám o funkci?

Oslovil mě přímo pan Babiš.

LN: Takže vás někdo doporučil?

Pan Babiš si takové věci detailně promýšlí a zřejmě dostal na mě nějaké doporučení.

LN: Slyšel jsem, že vás doporučili moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ředitel tamní krajské policie Tomáš Kužel.

Je to možné, že mě pan hejtman doporučil. Na toto téma jsme se ale s panem Babišem nebavili. Samozřejmě mě to mile překvapilo. Zhruba týden jsem o tom přemýšlel. Při dalším setkání jsem nominaci přijal.

LN: Probírá se vaše angažmá v politickém hnutí BOS, na jejichž některých akcích se objevily proruské postoje, volání po vystoupení z NATO či Evropské unie. Sdílíte takové názory?

De facto celý život se pohybuji v bezpečnostní sféře - ať už té veřejné nebo privátní. Mám celou řadu známých z řad policistů, hasičů či vojáků. Začali jsme se pravidelněji potkávat a hovořit o bezpečnostních tématech, o situaci v Evropě a ve světě. Potkávali jsme se na různých kongresech a konferencích, které pořádalo například ministerstvo obrany. Setkání jsme postupně formalizovali. Takto zhruba v dubnu vznikly zárodky politického hnutí BOS. Bylo nás tehdy jen pár. Pak ale začali přicházet noví lidé a začalo se hovořit o změnách ve strukturách například Evropské unie nebo NATO. To však vůbec nebylo zpočátku na programu dne.

Babišova vláda: vnitro má vést exnáměstek Metnar, exčlen kontroverzního hnutí

LN: Nesdílel jste touhu vystoupit z Evropské unie nebo NATO?

Považuji to za nesmysl. Nechtěl bych, aby mi někdo podsouval, že si něco takového myslím. Absolutně ne. Je důležité, aby Česká republika byla integrovaná v těchto strukturách.

LN: Na některých akcích BOS se podílel předlistopadový velitel československé armády a dnes podnikatel Zdeněk Zbytek. S ním jste se v rámci hnutí BOS nekamarádil?

Vím jen, že pan Zbytek byl v minulosti voják. Při nějaké příležitosti diskuse o vojenských tématech jsme se potkali, ale nejsem si vědomý, že by byl součástí původní skupiny lidí, se kterou jsme se potkávali a z níž vzniklo později politické hnutí.

LN: Nejste Zbytkův člověk?

Ne, to teda vůbec. Potkali jsme se jednou dvakrát při debatních setkáních - jedním z nich byl seminář k obraně a obrannému průmyslu pořádaný ministerstvem obrany. V žádném případě nebyl součástí hnutí BOS.

S Pecinou jsme se potkávali formálně

LN: Působíte ve funkci bezpečnostního ředitele společnosti Vítkovice. S podnikem býval dlouhodobě spjatý exministr vnitra Martin Pecina. Spolu máte blízký vztah?

Jsme bývalí kolegové. Vítkovice jsou skupinou asi 30 firem. On byl ředitelem dceřiné společnosti Vítkovice Power Engineering, já jsem byl manažerem mateřské akciové společnosti Vítkovice, která ostatní zastřešovala. Potkávali jsme se formálně a zřídka.

LN: Tedy na základě zkušeností z Vítkovic si vás Pecina vytáhl na ministerstvo vnitra a vy jste se stal jeho náměstkem?

Dá se to tak říci. Vznikla úřednická vláda Jiřího Rusnoka a Pecina mě oslovil, zda bych se nestal jeho prvním náměstkem. Na úřadě jsme se pak více poznali.

LN: Na ministerstvu jste po odchodu Peciny zůstal. Stal jste se náměstkem nového ministra vnitra Milana Chovance. Proč jste po zhruba roce odešel?

Když přišel Milan Chovanec, stal jsem se náměstkem pro ekonomiku a provoz. Na tuto éru vzpomínám dobře. Byl pracovitý, aktivní a velmi pragmatický. Z rezortu jsem odcházel v dobrém. Vše bylo v pohodě, po vzájemné domluvě jsem se vrátil zpět na Moravu. Šlo o osobní důvody, které jsem řešil – ne pracovní.

LN: Loni v létě ministerstvo vnitra a policejní prezidium provedly kontroverzní policejní reorganizaci. Jak jste ji vnímal?

Neznám detaily, důvodové zprávy nebo analýzy. Těžko se mi to hodnotí, informace mám jen z médií. Nechci znít jako hochštapler. Co se týká samotné celorepublikové reorganizace policejních útvarů, hovořilo se o ní už v době, kdy jsem byl ještě u policie. Takové věci se řeší i v okolních zemích Evropské unie.

LN: Policejní reforma ale nebyla připravená a přišla shodou okolností poté, co protimafiánský útvar Roberta Šlachty spustil několik politicky citlivých kauz typu Beretta. To vám nebylo divné?

Když se zaměřím na tyto mediální informace, musím říct, že ta rychlost mě rovněž překvapila.

LN: Až nastoupíte do funkce, začnete prověřovat okolnosti policejní reorganizace?

Pokud to bude na pořadu dne, tak ano. Z ministerstva jsem odešel před několika lety, nevím tedy, v jaké kondici úřad je, jaká situace panuje v bezpečnostních složkách, zatím nevím, co jednotlivé úseky trápí. Ihned po nástupu se musím se stavem ministerstva detailně seznámit. Musím zjistit, jaké následky reorganizace má, co udělala s prací policie.

Šlachta a spol.? Je škoda, že odešli

LN: Kvůli reorganizaci policii opustila řada elitních policistů a analytiků. Je podle vás škoda, že odešli ze sboru?

Každopádně je to škoda. Odborníci, kteří odejdou s takovými zkušenostmi, chybí. Trvá roky a roky, než policista získá zkušenosti a dostane se na odbornou úroveň. Není to jen otázka pana Šlachty, v posledních letech odešla celá řada expertů.

LN: Až budete ve funkci, pokusíte se s Šlachtou spojit a zeptat se ho, zda se nechce se svými lidmi vrátit k policii?

Na takové personální otázky teď neumím odpovědět. Nevylučuji, že se s ním potkám. Nemůžu teď ale jasně říct, že padne nějaká nabídka.

LN: Paralelně s policejní reorganizací se objevila kauza údajných úniků informací v prostředí policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Prověříte si tuto záležitost?

Vždycky mě takové informace v médiích upoutají. Kromě toho, co se napsalo, ale více nevím. Budu dbát každopádně na to, aby k žádným únikům z policie a ze spisů nedocházelo.

LN: A v tomto konkrétním případě? Budete chtít od policejního prezidenta nějaké vysvětlení?

Nejen v tomto případě, ale i v jiných věcech se budu chtít dozvědět, proč se v médiích o takových věcech psalo a jak takové informace vznikly.

LN: Měla by vzniknout specializovaná finanční policie na vyšetřování korupce?

Potřeba takto specializované instituce čím dál víc nabírá na významu.

LN: Hodláte pokračovat v budování složek, které by vyšetřovaly propagandu, dezinformace a hybridní hrozby?

Je třeba na nové hrozby reagovat. Je však třeba takové útvary rozumně a střízlivě připravit.

LN: Zpravodajské služby v posledních letech varují před nebezpečím ruských a čínských špionů na našem území. Hodláte se na tuto věc nějak zaměřit?

Samozřejmě, že takové hrozby tu jsou. Až budu v úřadě, seznámím se detailně s poznatky služeb. Nebezpečím není v této oblasti jen Rusko a Čína, ale akutně i Severní Korea. Mezinárodní bezpečnostní situace je v pohybu.

LN: Jaká nebezpečí jsou podle vás spojena s migrační krizí? Budete zastávat postoj jako Milan Chovanec, který třeba i chodil s puškou po bytě?

Problémy spojené s nelegální migrací jsou celosvětovým problémem. Můj názor je, že primárně je třeba daným lidem pomáhat v lokalitách, kde problém vznikl. Několikrát jsem ve funkci náměstka navštívil jeden z největších uprchlických táborů v Jordánsku. Nemyslím si, že politika ministra Chovance v této věci nebyla chybná. Co se týká migračních kvót, chtěl bych navázat na předchozí činnost ministerstva vnitra.

Česká pošta? Budu řešit problémy

LN: Jakou představu máte o řízení České pošty, která spadá pod vnitro?

To je dobrý dotaz. Určitě bude tématem zefektivnit činnost pošty, aby se na ní lidé mohli spolehnout. Budu řešit problémy, které tam jsou. Určitě v činnosti tohoto podniku vidím jisté rezervy.

LN: Jakým chcete být ministrem vnitra? Silovým jako Milan Chovanec či Ivan Langer?

Chci rezort uchopit tak, aby v něm panovala jasná pravidla a řízení bylo výrazné. Nechce, aby vznikaly šedé zóny, na které jste se mě ptal. Policie si zaslouží jasné vedení.

LN: Ministerstvo vnitra ve vládě Andreje Babiše bude možná nejsledovanějším rezortem. Třeba z důvodu, že policie chce stíhat předsedu ANO či šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo. Jak vy tento případ hodnotíte?

Jde o živou kauzu, o které nic detailně nevím. Ctím právní řád a ctím presumpci nevinny. Dokud nenastane nějaké finální rozhodnutí, v žádném případě do kauzy Čapí hnízdo zasahovat nebudu a ani nemohu. Chci, aby vše proběhlo naprosto v pořádku.

LN: Jste bývalý policista. Nebude vám vadit, že ve vládě bude vaším nadřízeným člověk, kterého chce policie obvinit kvůli dotačnímu podvodu?

Můžete mít nějaké pocity a emoce, musíte být ale profesionál a řídit se regulemi, které jsou. Bohužel situace je taková, ale opakuji, ctít presumpci neviny.

LN: Když jste skončil s náměstkováním, odcházel jste z ministerstva řízeného Milanem Chovancem. Teď se stáváte ministrem ve vládě Andreje Babiše. Chovanec a Babiš jsou dva úhlavní soupeři. Nemáte z toho stres?

Nemám (směje se). Je to paradoxní situace. Asi jsem ale v uvozovkách profesionální odborník, když jsem uměl spolupracovat s panem Chovancem, a teď jsem dostal nabídku od pana Babiše. Jsem odborník, dívám se na to pragmaticky, nejsem politik.

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...