Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

15 letošních kauz serveru Lidovky.cz: Rathův trest, sněžení Na Homolce i senátorovo zlato

Česko

  5:00
PRAHA - Zoufalé hledání neexistujícího článku na Pražském hradě, podivné ‚nestíhání‘ senátora Tomáše Kladívka či pokračování velkých kauz Davida Ratha či exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Server Lidovky.cz pro vás i letos sledoval kauzy, které hýbaly Českem. Přinášíme přehled 15 nejzásadnějších.

David Rath foto:  Dan Materna, MAFRA

Strýc ani pád z kola nezabrali, soud potrestal Davida Ratha

I v roce 2015 server Lidovky.cz přinášel nové informace ke kauze Davida Ratha. Expolitik od soudu odešel s 8,5 letým trestem, rozsudku nicméně předcházela dlouhá řada peripetií: Rath do hry v roli advokáta vtáhl strýce soudce Roberta Pacovského, se soudním senátem se přel o svůj zdravotní stav po pádu z kola a do soudní síně nechal přinést snímek společensky unaveného předsedy senátu. Nic mu nepomohlo, brzy ho navíc čeká další soud ve druhé části kauzy. Server Lidovky.cz k ní publikoval dosud neznámé detaily, včetně vůbec prvních fotografií ze zadržení kdysi předního politika. (PODÍVEJTE SE ZDE)

„Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“ okomentoval Rath verdikt

Kauza exšéfa Homolky Dbalého: propuštění z vězení, nové obvinění a další sněžení v diáři

Vyslechl další obvinění poradenským službám, pak se Vladimír Dbalý dostal na svobodu. Server Lidovky.cz přinesl nové detaily z diáře bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce viněného z korupce včetně pikantních poznámek o užívání kokainu. „Možná tam bylo trošku více alkoholu, možná jsem trochu experimentoval s kokainem. Žádná závislost na drogách ale u mě nebyla,“ řekl potom Dbalý v jediném rozhovoru po propuštění z vězení. (ROZHOVOR ČTĚTE ZDE A ZDE)

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz.

Případ exsoudce Jelínka: stíhání kvůli úplatkům z pivnice

Server Lidovky.cz jako jediný získal detaily druhého obvinění dnes již bývalého litoměřického soudce Ladislava Jelínka. Policie ho viní, že v tamější pivnici za „drobné“ sliboval, že zařídí lepší rozsudky. Obžaloba by měla padnout co nevidět. Jelínek nedávno přišel o talár kvůli angažmá v kauze soudce Knotka, kde vyfasoval podmínku.(ČTĚTE VÍCE)

Soudce Ladislav Jelínek a pivnice Sparta, kde měl přebírat úplatky.

Obchodník s céčky versus Česká pošta a ministr vnitra

Českem hýbala aféra, která dosahovala až k ministru vnitra Milanu Chovancovi. U něj měla podle podnikatele Lukáše Čadka skončit milion z úplatku, jenž měl obchodník s drobnostmi zaplatit za urovnání sporu s Českou poštou. Dva miliony měly putovat na účet ČSSD. Jenže zatímco Chovanec aféru v klidu ustál, obvinění si naopakvyslechl Čadek a sociální demokrat Kamil Choc, jenž měl peníze žádat. Server Lidovky.cz o případu přinesl řadu exkluzivních informací.

Lukáš Čadek

Soudní dohra v kauze growshopů: odsouzení hlavní tváře razie a jeden osvobozující rozsudek

Po obřím zátahu proti growshopům před dvěma lety přišly ke slovu soudy. Odsouzen bez trestu byl i nejviditelnější protagonista razie Michal Otipka. Server Lidovky.cz jako první napsal i o jediném osvobozujícím rozsudku v kauze growshopů. O poněkud rozpačitém vyústění policejní akce podrobně informoval.

Michal Otipka.

Kladenského bosse a jeho boxera uštkla Kobra

Bezmála 30 lidí zadržela daňová Kobra na Kladensku. Jak exkluzivně popsal server Lidovky.cz, skupina pod vedením kladenského podnikatele Ivana Štípka a jeho pobočníka Daniela Macháčka, boxera a bývalého bodyguarda Radovana Krejčíře, obrala stát o čtvrt miliardy korun. Vyšetřováním pak v listopadu detektivové rozkryli další podvody za 20 milionů korun. (ČTĚTE TAKÉ)

Ivan Štípek (vpravo) a Daniel Macháček. (Zdroj: Kladenské listy)

Četnické humoresky u policejních pyrotechniků

Mimořádný ohlas měl příběh špičkového pyrotechnika, který se nepohodl se šéfy. Nakonec skončil jako pochůzkář a v centru Prahy chytal kapsáře. Po zveřejnění článku publikoval server Lidovky.cz sérii textů ukazujících na zásadní spory mezi pyrotechniky a vedením služby, kvůli němuž odešla řada odborníků. Šéfům pyrotechnici například vytýkají neodbornost. Například ředitel služby Michal Dlouhý je znám jako znalec policejní historie, podílel se na seriálu Četnické humoresky. (ČTĚTE VÍCE)

Bohumil Mareš

„Kladívkovo“ zlato za 8,9 milionu

Server Lidovky.cz zrekonstruoval pozapomenutý případ týkající se senátora Tomáše Kladívka (ODS). Panuje silné podezření, že politika miliony chtěli uplatit podnikatelé, aby jim pomohl ovládnout státní podnik Řízení letového provozu. Senátora však policie nestíhala, server Lidovky.cz se pokoušel zjistit proč. (ČTĚTE VÍCE)

Volební štáb ODS, Tomáš Kladívko (vpravo)

Palas postavil penzion za špinavé peníze

Na podezřelou stavbu penzionu Jaroslava Palase se již dávno zapomnělo, serveru Lidovky.cz se však podařilo získat klíčový dokument - nepublikované policejní usnesení, jímž detektivové poslali kauzu k ledu, nicméně v něm konstatovali, že Palas zaplatil za stavbu více, než mohl oficiálně vydělat. Policisté však přiznávají, že se nepodařilo zjistit původ špinavých peněz. (ČTĚTE VÍCE)

Jaroslav Palas.

Kouzelně levná vila kancléře Mynáře

Hned zkraje letošního roku se z hradního kancléře Vratislava Mynáře vyklubal zdatný realitní obchodník. V pražských Strašnicích pořídil vilu za těžko uvěřitelných 5,5 milionu korun. Nízkou cenu omlouval špatným stavem nemovitosti. Jenžejak zjistil server Lidovky.cz, před čtyřmi lety byla hodnota domu odhadnuta na více než třináct milionů korun. Dům navíc Mynář koupil od advokáta Víta Širokého, který například zastupuje lobbistu Romana Janouška. (ČTĚTE VÍCE)

Jak padala cena Mynářovy vily? Podívejte se na podrobnou grafiku grafiku.

Boj Evy Michalákové o syny

Exkluzivní informace přinášel server Lidovky.cz i v ostře sledované kauze Evy Michalákové. Česka se s norskými úřady přetahuje o syny Denise (10) a Davida (6), norský úřad na sociálně-právní ochranu dětí Barnevernet rozhodl, že o ně má přijít. Server Lidovky.cz například zmapoval, co je k rozhodnutí vedlo.

Eva Michaláková se snaží získat své dva syny zpět do péče.

Ovčáčkovo beznadějné hledání Peroutkova článku

Marnou snahu hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o nalezení článku Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky sledoval server Lidovky.cz celý letošní rok. Kvůli textu, který podle odborníků neexistuje, ovšem podle prezidenta ano, padla dokonce žaloba. Vnučka Ferdinanda Peroutky žádá omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu významného novináře. (ČTĚTE VÍCE)

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Obviněný šéf Vojenské zdravotní pojišťovny

Policisté kolem ní dlouho kroužili, koncem letošního roku si obvinění kvůli úplatkům vyslechl rovnou ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny Karel Štein.Server Lidovky.cz přinesl informaci jako první, informoval také o poněkud zvláštní reakci správní rady pojišťovny. Nejenže Šteina neodvolala, svůj krok navíc odmítla vysvětlit. (ČTĚTE ZDE)

Karel Štein, šéf Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky.

Česká stopa teroru v Paříži

Jen pár dní po teroristických útocích v Paříži přišel server Lidovky.cz se znepokojivým zjištěním. Popsal příběh dvou mužů s francouzskými doklady, jež náhodou čeští policisté zadrželi s autem plným zbraní. Díky zjištění se tak ukázalo, že Česko mohlo být v pařízském masakru zangažováno více, než úřady oficiálně připouštěly. (VÍCE ZDE)

Cesta kontroverzního zbrojaře se Zemanem

Vrběticemi otřásaly exploze, ale jak upozornil server Lidovky.cz, majitel munice Petr Bernatík letěl jako doprovod prezidenta Milošem Zemana do Asie. Nevadilo, že vede firmu Imex group, jejíž munice v polovině října zničila vojenský sklad a spustila další exploze. Bernatík s prezidentem odletěl bez problémů. Zeman se přitom kvůli Vrběticím do zbrojařů ostře opřel.

Autor: