Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

17. díl Kurzu právní sebeobrany: Jak získávat informace od úřadů

Česko

  17:38
PRAHA - Chcete se dozvědět, kolik má na výplatní pásce ředitel městské firmy? Nebo vás zajímá, v jaké fázi se nachází řízení o povolení nového nákupního centra? Cesta za informacemi od úřadů není vůbec složitá, stačí jen poslat žádost o informaci, která není vázána na žádné složité formality. Navíc se stále rozšiřuje počet organizací a úřadů, které musí informace poskytovat ze zákona.
Jak žádat informace od úřadů.

Jak žádat informace od úřadů. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Právo na informace patří k velkým výdobytkům demokratické společnosti. Do českého právního prostředí je přinesla v roce 1991 Listina základních práv a svobod. Podrobnosti od roku 2000 upravuje zákon o svobodném přístupu k informacím – zejména mezi novináři dobře známá „stošestka“.

„Každý má právo na všechny informace, pokud to zákon nevylučuje. Žadatel svou žádost proto ani nemusí odůvodňovat. Případné neposkytnutí informace však odůvodněno a podloženo zákonem být musí,“ vysvětluje František Korbel z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners. „Žádost může podat kdokoliv a stačí ji poslat e-mailem,“ dodává Ondřej Preuss, advokát a provozovatel webu Dostupný advokát.

Pokud je žádost v pořádku, informace musí být poskytnuta do patnácti dnů ode dne přijetí žádosti. Lhůtu lze prodloužit maximálně o deset dní, a to jen v případě, že je třeba sbírat údaje z různých úřadoven nebo je nutné vyhledání objemného množství různých informací.

Informace musí poskytovat úřady, soudy a třeba i Budvar

Povinnost poskytovat informace je velmi široká, podléhají jí předně všechny orgány státu a územní samosprávy – tedy krajů a obcí –, ale také kdokoli jiný, komu zákon svěřil určité úkoly v oblasti veřejné správy. Informace tak musí poskytnout jakékoli ministerstvo či kterýkoli soud nebo obecní úřad. Informační povinnost se vztahuje samozřejmě i na parlament, vládu a prezidenta republiky (respektive jeho kancelář).

Informační právo občanů je ale mnohem širší. Ptát se mohou například na různé státní fondy, státní podniky i firmy, které zřizuje či nějak ovládá stát nebo kraje a obce. Právě pro ně zákon vytvořil kategorii takzvaných veřejných institucí. „Soudy tento pojem velmi rozšířily. Veřejnou institucí se tak v průběhu času stala řada subjektů navázaná na veřejné peníze, například Všeobecná zdravotní pojišťovna, státní podnik Letiště Praha nebo národní podnik Budějovický Budvar,“ vypočítává Ondřej Preuss.

Obecně lze žádat o poskytnutí jakékoli informace. „Žádat je možné cokoliv, nicméně ne na vše můžeme dostat odpověď. Zákony chrání různé typy informací, především osobní údaje, obchodní tajemství, práva duševního vlastnictví, utajované informace, bankovní tajemství, výlučně interní či připravované informace,“ vypočítává František Korbel případy, kdy může žadatel o informaci pohořet. Například tedy v situaci, kdy žádá o informaci, jak úřad v určité věci rozhodne.

.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...