130 let

Sedmnáctý listopad v ulicích. Nabídne pietu, oslavy i protestní pochody

Česko
  •   9:42
Pietní akce, ale i vystoupení proti vládě, pochody, happeningy, koncerty či konference připomenou o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bude nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady.

V centru Prahy bude 17. listopad provázet zvýšená přítomnost policie a někde i dopravní omezení. „Tramvaje nebudou jezdit v úseku Újezd–Národní–Spálená–Lazarská. Připravujeme také změnu trasy linky č. 134 v oblasti kolem České televize,“ uvedla mluvčí pražského Dopravního podniku Aneta Řehková. Na části tras metra A a C bude navíc výluka, která však nesouvisí s výročím, ale s opravami.

Sváteční Národní třída

Oslavy 17. listopadu začínají tradičně dopoledne před Hlávkovou kolejí, kde pamětní deska připomíná studenta Jana Opletala, smrtelně zraněného během protinacistické demonstrace 28. října 1939.

Památku studentské demonstrace, která vyústila v průvod na Národní třídu v roce 1989, tradičně přichází uctít zástupci univerzity, studentů i politici. Položit květiny a zapálit svíčku mohou i řadoví občané. Vzpomínkové akce pak tradičně pokračují na pražském Albertově, kde je pořádá Univerzita Karlova

Nejrušněji bude na Národní třídě. Slavnost tam již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem „O svobodu se musíme starat“. Spolek přislíbil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině.

Organizátoři letos do oslav vracejí především živé umění, na které byli návštěvníci zvyklí během necovidových ročníků. Lidé se mohou těšit na téměř 90 programových bodů. „Oslavy jsme připravili tak, aby zůstaly především občanské. Na své si tak přijdou návštěvníci, kteří chtějí v tichosti uctít památku 17. listopadu, ale také ti, kteří sváteční den plánují využít k pokojnému přemýšlení o aktuálním stavu naší společnosti a demokratických hodnotách,“ vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel Korza Národní.

Další tradiční akcí je Sametové posvícení. Satirický průvod masek z Kampy přes Karlův most, Národní třídu až do Kampusu Hybernská. Několik akcí proběhne i na Václavském náměstí. V horní části bude opět Koncert pro budoucnost, který bývá vrcholem oslav sametové revoluce. Vystoupí Pussy Riot, Ben Cristovao a David Koller, Lenka Dusilová BAND či Chinaski.

V Lichtenštejnském paláci bude konference Hybridní válka Ruska proti demokratickému světu, na které vystoupí premiér Petr Fiala nebo představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Odpoledne se z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí vydá Pochod na podporu demokracie s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny.

Studentská stávka za klima, která od pondělí probíhá na půdě univerzit, vyvrcholí právě 17. listopadu. Studenti chtějí upozornit na to, že vláda dostatečně neřeší klimatickou krizi.

Proti vládě a drahotě

Na letošní rok je na 17. listopad svoláno také množství nejrůznějších protestních akcí. Setkání „svobodných občanů“ chystá na Letenské pláni neparlamentní Hnutí PES. Chtějí hovořit „o oprášení ideálů, kvůli kterým jsme v listopadu 1989 stáli v ulicích – o svobodě a pravdě. „Ideálech, za které stojí za to bojovat i nyní,“ uvádí hnutí v pozvánce. Na setkání očekává podle hlášení na stránkách magistrátu až 150 tisíc lidí.

Kvůli „Vyjádření politických postojů k současnému vedení země“ svolává pochod Prahou protivládní aktivista Ladislav Vrabel. Z centra města má nahlášených očekávaných třicet tisíc účastníků vyrazit po magistrále přes Nuselský most k České televizi. Tam už budou na průvod čekat jejich odpůrci. Před televizi je totiž svolána demonstrace na „Vyjádření podpory nezávislosti ČT“. Proti vládě se bude podle oznámených veřejných shromáždění protestovat i na dalších místech.

Připomínat si 17. listopad budou lidé i v Brně, Olomouci, Znojmě a některých menších městech.

Autoři: row, ČTK