130 let

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odborníci budou zkoumat zahřívaný tabák, dopady proberou na kongresu

Česko
  •   13:11
Dopady zahřívaného tabáku na zdraví proberou odborníci z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně (FN Brno) na kongresu České a Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti, který se od čtvrtka koná v Brně.

Letos v říjnu končí v tuzemsku prodej zahřívaného tabáku s příchutěmi, jak vyžaduje evropská směrnice. Jedním z hlavních důvodů je stoupající popularita, která souvisí s tím, že část lidí tyto produkty nepovažuje za škodlivé.

„Výrobci uvádějí, že množství toxických látek v aerosolu zahřívaného tabáku je menší než v cigaretovém kouři. Jednotlivé studie se však nemohou shodnout, o kolik. S nižším množstvím toxických látek se automaticky nesnižuje riziko rozvoje karcinomu plic či jiných onemocnění. Aerosol navíc obsahuje látky, které se v cigaretovém kouři nevyskytují a jejichž biologický efekt zatím neznáme,“ řekl Kratochvíl.

Závislosti v Česku

Přístroje se zahřívaným tabákem lze v Česku koupit od roku 2017. Lékaři se stále setkávají s tím, že silní kuřáci, kteří se léčí s nějakým plicním onemocněním, kouřit nepřestanou a místo toho přejdou na zahřívaný tabák.

„Tímto způsobem ovšem cesta k odvykání nevede. Tabák podávaný v jakékoliv formě je zdraví škodlivý. Některé postupy pro odvykání kouření doporučují elektronické cigarety, které neobsahují nikotin. Ideální je však nekouřit nic,“ dodal přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno Milan Sova.

Žádná studie podle lékařů doposud neprokázala, že by zahřívaný tabák kuřákům cigaret skutečně pomáhal s kouřením skončit. Naopak, velká skupina lidí kombinuje kouření cigaret a zahřívaného tabáku.

„Trápí nás především mladí nekuřáci, kteří se domnívají, že zahřívaný tabák není škodlivý, a začínají proto s jeho užíváním,“ dodal Kratochvíl.

Odborníci se shodují, že riziko rozvoje rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci, plicní fibrózy nebo nemocí kardiovaskulárního systému je u konzumentů zahřívaného tabáku vyšší než u nekuřáků.

Předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková doplnila, že zatím nelze předpovědět dopad užívání alternativ klasických cigaret. Kromě známých rizik spojených s užíváním hořícího tabáku se totiž mohou projevit i možné dlouhodobé a kumulativní toxické, kancerogenní či zánětlivé efekty přísad a příchutí, které tyto výrobky obsahují, řekla.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás