Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
31. října 2019 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté již třetí den blokují velkorypadlo v Lomu Vršany, těžbu uhlí však zásadně neohrožují

Aktivisté protestují proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté protestují proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady... | foto: ČTK

MOST Už třetí den okupují odpůrci uhlí velkorypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku, které obsadili v úterý kolem 06:00. Ve výšce 30 metrů strávilo osm ekologických aktivistů další mrazivou noc. Pokračuje tak protest proti možnému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Aktivisté také žádají po ministerstvu životního prostředí, aby zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří.

V létě Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979.

Aktivisté rypadlo obsadili už 29. října. Protest se neodehrává v místech, kde...
Aktivisté na skrývkovém bagru na slatinické výsypce.

„Nic se nezměnilo, aktivisté zůstávají na svém místě,“ řekla ve čtvrtek ráno  mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozili. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Společnost Sev.en Energy nahlásila událost báňskému úřadu a spolupracuje s policií, která na místě dohlíží. „Hlavně si přejeme, aby se nikomu z nich nic nestalo,“ poznamenala mluvčí firmy.

Aktivisté navzdory mrazu odmítají rypadlo opustit a protest ukončit. „Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podle textu jde o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

ČTK
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...