1. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Dnech NATO se představí akrobatičtí letci ze Saúdské Arábie. Poprvé ve střední Evropě

Dny NATO na letišti v Mošnově na archivním záběru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dny NATO na letišti v Mošnově na archivním záběru. | foto: Lidové noviny

OSTRAVA/PRAHA Ostrava se už brzy opět stane dějištěm největší bezpečnostní show v Evropě. Tamější letiště Leoše Janáčka bude ve dnech 16. a 17. září hostit sedmnáctý ročník Dnů NATO a osmý ročník Dnů Vzdušných sil AČR. Armádní techniku představí zástupci ze 17 zemí a Severoatlantické aliance. Premiérovou ukázku ve střední Evropě navíc chystá saúdskoarabská akrobatická skupina Saudi Hawks.

Na mošnovské letiště by mělo dorazit přes osmdesát kusů letecké a přes 200 kusů pozemní techniky. Ta se během dvou dnů, ve kterých bude akce probíhat, představí ve více než šedesáti ukázkách, ať už na zemi nebo ve vzduchu.

Po roce budou k vidění dva ze tří typů současných amerických bombardérů, které jsou schopny nést i jaderné zbraně. Nadzvukový „neviditelný“ B-1B Lancer a legendární strategický B-52 Stratofortress. „Tyto letouny se na veřejných akcích společně ukazují velmi vzácně, je proto zcela unikátní, že je bude možné takto u nás vidět dva roky po sobě,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, hlavního organizátora akce.

Slovensko jako speciální partner a letci ze Saúdské Arábie

Nedílnou součástí Dnů NATO se za poslední tři roky stala i role speciálního partnerského státu. V tomto ročníků se jí zhostí Slovensko, které přichystalo exkluzivní premiéry i derniéry techniky svých ozbrojených sil a dalších bezpečnostních složek. Slovenské letectvo například plánuje představit letoun MiG-29. Svou vůbec první mezinárodní ukázku na podobné akci pak zažije víceúčelový vrtulník UH-60 Black Hawk.

Dny NATO 2016.
Jedním z největších taháků mezi pozemními silami bylo představení německých...

Velkým lákadlem je ale bezesporu vystoupení týmu Saudi Hawks, který pochází ze Saúdské Arábie. Skupina je často přirovnávána ke slavným britským Red Arrows, jejichž bývalí členové mimo jiné pomáhají svým arabským kolegům s přípravou. Oba týmy navíc používají letouny Hawk.

„Po Jordánsku je Saúdská Arábie dalším arabským státem, jejíž ozbrojené síly se představí na naší akci a je pro nás velkou ctí a vyznamenáním, že se na mošnovské letiště daří lákat účastníky z takto vzdálených zemí,“ říká Pavlačík.

Nejen ve vzduchu, ale i na zemi

Kromě vzdušných sil se v Ostravě představí i ty pozemní. K vidění bude dělostřelecká jednotka, jednotka protivzdušné obrany nebo civilní bezpečnostní složky.

Veřejnost například poprvé uvidí trojici obrněných bojových vozidel, která by v české armádě mohla nahradit dosluhující vozidla BVP-2 sovětské výroby. Německé pozemní síly zase představí nové vozidlo Puma, které momentálně zavádí do své výzbroje, a možné bude spatřit také bojové vozidlo ASCOD.

Návštěvníci se navíc mohou těšit na spoustu ukázek, které si připravili čeští účastníci akce. V premiéře bude možné vidět výcvik jednotky Aktivních záloh spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava nebo představení letounu JAS-39 Gripen v provedení nového display pilota kpt. Iva Kardoše.

Kapitán Kardoš získal teprve v květnu certifikát k provádění ukázek na veřejných akcích a již o dva měsíce později porota na Royal International Air Tattoo v britském Fairfordu, zřejmě největším svátku vojenské letecké techniky na světě, vyhlásila vystoupení českého pilota za nejlepší zahraniční ukázku.

Lidovky.cz