130 let

Americkým šéfům prudce stoupají platy

Česko

DEARBORN / NEW YORK Platy amerických manažerů v bankovnictví a automobilovém průmyslu začaly loni opět stoupat. Tyto dva obory byly přitom těžce zasaženy finanční krizí.

Generální ředitel americké automobilky Ford Motor Alan Mulally si loni vydělal celkem 17,9 milionu dolarů (zhruba 337 milionů korun). Jeho plat tak stoupl téměř o šest procent. Většinu svého platu obdržel Mulally ve formě akcií podniku, napsala agentura Reuters.

Automobilka Ford v loňském roce vydělala 2,7 miliardy dolarů. Vykázala tak první celoroční zisk od roku 2005. V roce 2008 prodělala rekordních 14,6 miliardy dolarů.

Ford odolává současné krizi v automobilovém průmyslu lépe než jeho domácí konkurenti General Motors a Chrysler. Těm musela pomoci americká vláda, a obě automobilky byly dokonce po určitou dobu nuceny využívat bankrotovou ochranu před věřiteli.

Růst odměn ve finančním sektoru potvrzuje americká bankovní skupina Goldman Sachs. Její nejvyšší manažeři loni dostali navíc desítky milionů dolarů. Nedostali je však v odměnách.

Veřejnost je přitom milionovými bonusy v dolarech pobouřena a považuje je za nemorální poté, co USA musely bankovní sektor zachraňovat desítkami miliard dolarů od daňových poplatníků.

Generální ředitel Goldman Sachs Group Lloyd Blankfein loni dostal z investičních fondů pro manažery a zaměstnance skupiny 18,7 milionu dolarů.

Provozní ředitel Gary Cohn dostal 15,1 milionu, finanční ředitel David Viniar 11,5 milionu a bývalý prezident a provozní ředitel Jon Winkelried 9,8 milionu.

Příspěvky z fondů loni dosáhly celkem 55,1 milionu dolarů. Proti 24,2 milionu za rok předchozí je to více než dvojnásobek.

Autor: