24. října 2017 9:50, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO domluvilo středočeskou koalici s ČSSD, s podporou KSČM

Jaroslava Pokorná Jermanová na Krajském úřadu Středočeského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslava Pokorná Jermanová na Krajském úřadu Středočeského kraje. | foto: MAFRA

PRAHA Nová krajská vláda ve Středočeském kraji po rozpadu dosavadní koalice se stává skutečností. Středočeští zastupitelé v úterý rozhodli, že v nové krajské radě zasednou zástupci ANO a ČSSD. Hejtmankou zůstává Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), jejím statutárním zástupcem se stal sociální demokrat Miloš Petera.

Radní za STAN, ODS a Nezávislé Středočechy, kteří v kraji dosud vládli společně s ANO, byli odvoláni. Nová koalice ANO a ČSSD nemá v zastupitelstvu většinu a bude se opírat o hlasy komunistů, kteří jí přislíbili podporu. S nimi má 35 ze 65 hlasů.

Za ANO v krajské radě kromě hejtmanky zůstávají František Petrtýl, který dál povede dopravu, a náměstek Gabriel Kovács, jenž bude mít ve své oblasti vedle financí nově i evropské fondy. Dosavadní radní pro sociální věci Jaroslava Němcová bude řídit zdravotnictví. Majetek dostali za ANO na starosti Tomáš Beneš a bezpečnost Robert Bezděk.

Bývalý sociálnědemokratický hejtman Petera povede životní prostředí, oblast, kterou řídil už v někdejší krajské vládě Davida Ratha (dříve ČSSD). Z Rathovy rady se do vedení kraje vrací i bývalý náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl, nyní se bude zabývat školstvím. Sociální věci dostala na starost Aneta Heřmanová, kulturu bude řídit někdejší náměstek pro regionální rozvoj v Peterově vládě Karel Horčička a investice další bývalý hejtman Josef Řihák.

ANO v pondělí dosavadním partnerům oznámilo, že jim vypovídá koaliční smlouvu. Hejtmanka uvedla, že důvodem byla nekompetentnost radních za STAN. Starostové to odmítli. Pokorná Jermanová v úterý řekla, že ve hře byly dvě varianty vládnutí. Kromě spolupráce ANO, ČSSD a KSČM byla možností výměna STAN za ČSSD. ODS měla mít místo původních dvou tři mandáty v radě, z toho dva silové resorty zdravotnictví a školství. Podle hejtmanky si ale občanští demokraté stanovili podmínku, že budou moci mluvit ČSSD do toho, koho navrhne. Pro ODS bylo personální obsazení rady podle hejtmanky natolik důležité, že jednání s touto stranou zkrachovala.

Zastupitelé v úterý také rozhodují o novém vedení výborů zastupitelstva. například finanční výbor má řídit bývalý krajský náměstek pro finance Jiří Peřina (ČSSD), výbor pro památky někdejší radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM). V čele kontrolního výboru měl zasednout dosavadní náměstek za Nezávislé Středočechy Daniel Marek, nabídku koalice ale odmítl.

Zastupitelka Vojtová zvažuje vstup do ANO

Středočeská zastupitelka Michaela Vojtová (Nezávislí Středočeši) zvažuje vstup do klubu zastupitelů ANO. Nechce do opozice a ráda by pokračovala v práci pro koalici, řekla na dnešním jednání krajského zastupitelstva. Naopak zbylí dva ze tří zastupitelů za Nezávislé Středočechy Milan Schweigstill a Daniel Marek přecházejí do opozice, řekl Marek ČTK.

„Samozřejmě každý z nás byl postaven před situaci, že půjdeme do opozice, nebo zůstane v koalici a bude dál pracovat. Myslím, že je fér, abych zde naznačila, že jsem se rozhodla pokračovat v rámci koalice a zvažuji vstup do klubu ANO,“ uvedla Vojtová. Posílila by tak řady koaličních zastupitelů, kteří mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nyní dohromady většinu 35 hlasů. Naopak Marek dnes oznámil, že odmítl návrh nové koalice usednout v čele kontrolního výboru, za což sklidil potlesk.

Vojtová byla zvolena do zastupitelstva za TOP 09. Tato strana řešila po loňských krajských volbách rozkol, kdy tři z pěti zvolených zastupitelů, Marek, Schweigstill a Vojtová, přes nesouhlas členů TOP 09 vstoupili do koalice s ANO, STAN a ODS. Takzvaní odpadlíci poté založili vlastní klub Nezávislí Středočeši a podíleli se na koalici, Marek se stal náměstkem pro kulturu. Zbylí dva kolegové z TOP 09 zůstali v opozici.

Pád středočeské koalice je třetí velkou změnou v krajích od loňských voleb. Letos v únoru byl vyměněn hejtman v Olomouckém kraji a nového hejtmana zvolila i nově složená koalice v jižních Čechách.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz